Tizenegy magyar intézet kötött partnerségi megállapodást a Richter Gedeonnal

DSC1765
2024.12.06. 13:50
Tizenegy magyar intézettel és több mint harminc kutatócsoporttal kötött partnerségi megállapodást a Richter Gedeon gyógyszeripari vállalat. A cég többek között az Eötvös Loránd Tudományegyetemmel, a Debreceni Egyetemmel, a Pécsi Tudományegyetemmel, a Semmelweis Egyetemmel, valamint a HUN-REN Természettudományi Központtal is megállapodott. Az együttműködés célja az innováció erősítése, az új tudományos felvetések megismerése és hasznosítása.

Felsőoktatási intézményekkel és kutatócsoportokkal kötött partnerségi megállapodást a Richter Gedeon gyógyszeripari vállalat. A cég 2022-ben kezdte meg egy új együttműködési struktúra kidolgozását. A három kutatási területen (neuroinflammáció, neuropszichiátriai transzláció és humán reprodukció) megalakuló Innovációs Hálózatok összesen 11 magyar intézetet és több mint 30 kutatócsoportot kötnek össze. 

„Amikor Európára tekintünk, megállapíthatjuk, hogy versenyképességi fordulatra van szüksége, mert mindaz az innovációs kutatási képesség, amiben élen járt, már a múlté. Ezt mutatja, hogy a kockázati tőke csupán 5 százaléka van Európában, míg több mint 50 százaléka az Egyesült Államokban, 40 százaléka pedig Kínában. De a tudományos és publikációs tevékenység tekintetében is hasonló a helyzet. A top 50 legfejlettebb technológiai vállalatból mindössze 4 van az EU-ban,

tehát ahhoz, hogy Európa ismét elfoglalja a neki járó helyet, versenyképességi fordulatra van szükség

– fogalmazott Hankó Balázs kultúráért és innovációért felelős miniszter a partnerségi megállapodás ünnepélyes aláírásán. 

A tárcavezető hozzátette: Magyarország az uniós elnöksége alatt folyamatosan a versenyképesség növelésére fókuszált, a jó hír pedig az, hogy a magyar versenyképességi modellt számos helyen sikerült deklarációként vagy uniós tanácsként megfogalmazni.

Az egyetemeknek meghatározó gazdasági szereplőkkel kell együttműködést kötniük: erről szól a sikeres magyar modell. Hogy a felsőoktatási intézmények szorosabban működjenek együtt az ipar szereplőivel, hozzanak létre közös kutatási projekteket, a szakképzés átalakításával pedig a cél az, hogy a fiatal már a szakképzéses évei alatt is munkahelyen legyen, munkabért kapjon

– fogalmazott Hankó Balázs, majd az elmúlt tíz évre visszatekintve elmondta, megháromszorozódott a kutatás-fejlesztési innovációkra szánt összeg Magyarországon, és megduplázódott a nagyvállalatoknál dolgozó kutató-fejlesztők száma is. Most pedig egy 15 milliárd forintos pályázatot ír ki a kormány a nagyvállalatok számára, amihez egyetemi partnert kell választaniuk, amellyel közösen olyan kutatási programokat fognak meghatározni, amelyek középpontjában az egészséges élet, a digitalizáció és a zöldátállás áll. 

Az akadémiai szféra bekapcsolása az innovációba

Orbán Gábor, a Richter Gedeon vezérigazgatója ünnepi beszédében azt mondta: a Richter Gedeon a magyar szellemi alkotóerő fizikai megnyilvánulása, és folyamatos hátországot biztosít ahhoz, hogy a szellemi munka támogatva legyen. Mostantól azonban azon is dolgoznak, hogy a hazai akadémiai szféra bekapcsolódhasson az innovációba. Ezt viszont szerinte csak akkor lehet elérni, ha megszervezik azoknak a szakmai műhelyeknek a hálózatát, amelyek egy adott területen világszínvonalon képesek alkotni. 

A kutató azt kutat, amit akar, a kutatási szabadságot nem szabad korlátozni. Mi csak az innovációs értékláncba való becsatlakozást biztosítjuk

– húzta alá, hozzátéve, hogy a Richter a pszichiátria, a nőgyógyászat, a menopauza, endometriózis és a méhmióma területén is szeretne felzárkózni, amihez a német piac egyedül kevésnek bizonyul. „Ha az az egy kiút van a globális piacra, akkor nem lesz elég, nem fogunk kiférni, de a Richter képes arra, hogy ezt a kijáratot a kapcsolatai révén biztosítsa” – fogalmazott.  

„A szakmai hálózatok megszervezése nem volt egyszerű feladata, vegyes tapasztalatok halmozódtak fel, le kellett küzdenünk az üggyel kapcsolatos dilemmáinkat. Ebben egy nagy lendületet kaptunk a modellváltással, amikor egyértelművé vált az a kormányzati szándék, hogy az iparnak és az egyetemeknek új szövetséget kell kötni” – mondta végezetül Orbán Gábor. 

A Richter Gedeon partnerségi megállapodást kötött többek között az Eötvös Loránd Tudományegyetemmel, a Debreceni Egyetemmel, a Pécsi Tudományegyetemmel, a Semmelweis Egyetemmel, valamint a HUN-REN Természettudományi Központtal. 

(Borítókép: Tizenegy magyar intézettel és több mint harminc kutatócsoporttal kötött partnerségi megállapodást a Richter Gedeon gyógyszeripari vállalat 2024. december 6-án. Fotó: Tövissi Bence / Index)