Újabb csalási hullám: postai csomag kézbesítésére hivatkozva próbálnak adatokat szerezni

HNT 5745
2024.12.13. 11:23
Új csalási módszerrel próbálkoznak ismeretlenek a Magyar Posta nevében, megtévesztő SMS-ben kérve csomagkézbesítéshez adatokat, miközben az üzenetben található link személyes vagy banki információkat próbál megszerezni.

Újabb csalási módszerrel próbálkoznak ismeretlenek, ezúttal a Magyar Posta nevében küldenek megtévesztő SMS-eket. A szöveges üzenet azt állítja, hogy egy postai csomagot nem sikerült kézbesíteni érvénytelen irányítószám miatt, és a cím pontosítását kéri. Az üzenet végén egy link található, amelyre kattintva a felhasználónak állítólag meg kell erősítenie az adatokat.

Az SMS szövege a következő:

Van egy postai csomagja, amelyet kézbesítenek. Érvénytelen irányítószám-észlelés miatt a csomagot nem lehetett kézbesíteni, és a csomagot ideiglenesen felfüggesztették. Kérjük, 24 órán belül erősítse meg az irányítószám címét a linken https://dpdzx.top/hu.

Az üzenet szövege már első olvasásra is gyanút kelthet. Az érthetetlen mondatszerkezetek, helytelen kifejezések és az idegen link mind arra utalnak, hogy csalásról van szó. A Magyar Posta korábban többször felhívta a figyelmet, hogy soha nem kérnek érzékeny adatokat vagy online tranzakciót ilyen formában.

Az üzenetben található link megnyitása kockázatos: az ilyen oldalak gyakran megszemélyesítik a hivatalos szolgáltatók felületét, és személyes adatokat vagy bankkártyaadatokat kérhetnek. Ezzel a módszerrel a csalók könnyedén hozzáférhetnek az áldozatok pénzéhez vagy érzékeny információihoz.

Mit tehetünk ellene?

  • Ne kattintsunk a linkre! Az üzenetet töröljük, és ne reagáljunk rá.
  • Figyeljünk a gyanús jelekre! Rossz fogalmazás, ismeretlen link, sürgető időhatár – mind a csalás jelei.
  • Ellenőrizzük a hivatalos forrásokat! Ha kétségeink vannak, keressük fel a Magyar Posta hivatalos weboldalát vagy ügyfélszolgálatát.

A csalások terjedése ismét rámutat, hogy az online világban is fokozott éberségre van szükség. A hasonló üzenetek terjedése sajnos gyakori, így mindig körültekintően járjunk el, ha váratlan üzenetet kapunk.

Korábban már beszámoltunk arról, hogy pénzügyi és rendészeti szakértők az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) által szervezett budapesti háttérbeszélgetésen arra figyelmeztettek, hogy a karácsony közeledtével erősödhet a kiberbűnözők tevékenysége és megszaporodhatnak az online csalások.

A karácsony közeledtével az online csalások megszaporodására számítanak a szakértők. Sütő Ágnes, a KiberPajzs társprojektgazdája, a Magyar Bankszövetség főtitkárhelyettese arról számolt be, hogy a tapasztalatok azt mutatják, hogy az online ügyintézések és vásárlások alatt „a leggyengébb láncszem” minden esetben a felhasználó.

Mi vagyunk azok, akik kinyitjuk az ajtót és beengedjük a bűnözőket

– fogalmazott az ORFK által szervezett háttérbeszélgetésen Sütő Ágnes.

Néhány nappal ezelőtt a Budapesti Rendőr-főkapitányság által közzétett bűnmegelőzési kampányában Nemcsák Károly színművész bevásárlóközpontokban hallható üzenetben figyelmezteti az időseket a csalók trükkjeire. A kampány apropója, hogy idős áldozatoktól többmilliós összegeket csaltak ki magukat rendőrnek és ügyvédnek kiadó bűnözők.

(Borítókép: Nagy Tamás / Index)