- Belföld
- európai bizottság
- közérdekű vagyonkezelő alapítvány
- törvénymódosítás
- erasmus
- horizont
- támogatás
Kizárva tarthatja a magyar egyetemeket az uniós programokból az Európai Bizottság
További Belföld cikkek
- Szijjártó Péter reagált Zelenszkij Orbán Viktornak küldött üzenetére
- Rendkívüli interjút ad Orbán Viktor a Patriótának az uniós csúcs előtt
- Gyermekvédelmi akciót hajtott végre a rendőrség, 72 elkövetőt fogtak el
- Razziát tartott a rendőrség a III. kerületi Ezüsthegyen
- Valaki egymillió forintért rendelt magának egy ételfutárcégtől Magyarországon
Az Európai Bizottság több okból is elégtelennek tartja a közérdekű vagyonkezelő alapítványokról szóló törvény kormány általi módosítását – írta hétfői cikkében a Népszava két névtelen forrás által megerősített információira hivatkozva. Magyarország ráadásul még az év vége előtt 400 milliárd forint uniós támogatástól is eleshet.
Az Európai Bizottság fokozott korrupciós kockázatok miatt 2022-ben felfüggesztette az Erasmus+ oktatási csereprogramban és a Horizont Európa kutatás-fejlesztési programban való részvétel lehetőségét az alapítványi formában működő egyetemek esetében. A bizottság 21 magyar egyetemet zárt ki a programokból a modellváltás miatt, mert összeférhetetlennek tartják, hogy az irányító testületeikben fideszes vagy kormányközeli politikusok és üzletemberek dönthetnek uniós támogatások felhasználásáról.
Mint arról beszámoltunk, a Kulturális és Innovációs Minisztérium törvényjavaslatot nyújtott be a modellváltó egyetemek kuratóriumainak működéséről szóló szabályozás módosítására, mivel szerintük az Erasmus és a Horizon programokban való részvétel uniós állampolgárként a magyar egyetemisták alapjoga. A minisztérium a tervezetet az EB részére is megküldte, de sajtóértesülések alapján nem járt sikerrel a tervezet.
Információk szerint az Európai Bizottság már a hét elején visszadobhatja a közérdekű vagyonkezelő alapítványokról hozott törvény módosítását többek között azért, mivel a jogszabály csak a felsőoktatási intézményekre terjed ki az összes alapítványi intézmény helyett, valamint amiért a kormány csak azután akarja hatályba léptetni, hogy Brüsszel feloldotta a tiltást.
A lap értesülései szerint Magyarország két hét múlva végleg elveszítheti brüsszeli támogatásai egy részét, valamivel több mint egymilliárd eurót a 2021–2027 közötti európai uniós támogatásából, ugyanis a hatóságok két év alatt sem hajtották végre a Brüsszel által befagyasztott pénzek feloldásához kötött feltételeket – mint az Integritás Hatóság jogosítványainak bővítése –, és a bizottság tájékoztatása is elmaradt a fejleményekről.
Piotr Serafin uniós költségvetési biztos december elején folytatott tárgyalásokat Bóka János európai uniós ügyekért felelős miniszterrel, majd kijelentette, hogy a magyar lépések „nem pontosan azok, amelyeket elvártunk”. Bóka János úgy reagált, hogy Brüsszel nem jogi és technikai, hanem politikai elvárásokat támaszt és folyamatosan újabb igényekkel lép fel a felek közötti egyeztetéseken.
Az ügyben kerestük a Kulturális és Innovációs Minisztériumot. Amint válaszolnak, cikkünket frissítjük.