Hernádi Zsolt: Az én számból nem hangzik hitelesen, de egyetértek azzal, hogy zöldíteni kell

D1I3433
2024.12.17. 09:01
Hernádi Zsolt, a Mol Nyrt. elnök-vezérigazgatója bevallotta, hogy bár hisz a zöldítésben, de az irracionális szabályoknak való megfelelést addig halasztja, amíg csak az jogilag lehetséges, így az Oroszországról való leválás se fog holnap megtörténni. Az üzletember, aki 24 éve vezeti az olaj- és gázipari vállalatot, még élvezi, amit csinál, de véleménye szerint több olyan vezetőtársa van a társaságnál, akik képesek lennének vezetni a céget.

Hernádi Zsolt, a Mol Nyrt. elnök-vezérigazgatója nagyinterjút adott a Telexnek, amelyben elárulta, hogy 10 évvel azután, hogy az Interpol kiadta ellene a nemzetközi körözést, 2023 novembere óta végre szabadon utazhat, igaz, csak az Európai Unión kívül.

2023 novemberében az Interpol illetékes felülvizsgálati bizottsága megnézte az esetünket, majd azt a döntést hozta, hogy törli a korábbi nemzetközi körözést. Az Interpol emellett megtiltotta a horvátoknak, hogy az én ügyemben az Interpol rendszerét használják. De az Európai Unióban más a helyzet, a schengeni belső rendszerben az úgynevezett átadási végzést csak Horvátország vonhatná vissza

– fogalmazott a Mol vezérigazgatója.

Emellett Hernádi Zsolt az interjúban beszélt arról, hogy:

  • A Moody’s hitelminősítő nem a vállalat orosz kapcsolatai vagy zöldszempontok miatt nem minősíti már a Molt, hanem azért, mert pénzt kértek volna a minősítésért, amit a Mol nem akart kifizetni.
  • Élesen kritizálta az európai uniós szankciós rendszereket. „Miért is van ez a szankciós rendszer? Európa versenyképessége a béka feneke alatt van. És elértünk valamit? Azon kívül, hogy minden szankcióval emelkedik az olaj és a gáz ára, miközben az oroszokat ez egyáltalán nem zavarja. Sőt, jól járnak” – fogalmazott, majd hozzátette, hogy „egész Európa veszi az orosz LNG-t, mint a cukrot”.
  • Azért tiltakozik a Mol nyíltan a szankciós politika miatt, mert az „ponton szembemegy a józan ész szabályaival”. Megjegyezte, hogy Európa látszólag harcol orosz energiahordozókkal szemben, de az év első felében 16 uniós ország importált orosz eredetű kőolajtermékeket.
  • Úgy látja, egyetlen dolgot értek el az európai szankciók, mégpedig azt, hogy „Európa sokkal drágábban jut az olajhoz és gázhoz”.
  • Kijelentette, hogy mindenáron fenn kell tartani a Barátság kőolajvezetéket, mert a tengertől elzárt Magyarországon annak nincs alternatívája.
  • Hisz a megújuló energiaforrásokban, de szerinte az új technológiákkal elsősorban az új igények kielégítésére és nem a régiek teljes kiváltására van esély. „Tudom, hogy az én számból nem hangzik hitelesen, de valójában nagyon egyetértek azzal, hogy mindent zöldíteni kell, a városban elektromos autót használok, idegesít, ha a gyerekeim nem kapcsolják le a villanyt maguk után. És igen, vannak olyan autók, amelyek jobban szennyezik a környezetet, ami a nagyvárosokban létező probléma” – fogalmazott.
  • Bár hisz a zöldítésben, annak erőltetését és irreális szabályait elítéli, de szerinte végre a „politika elkezdte felismerni, hogy az erőltetett zöldítési célok elképesztően rontották a földrész versenyképességét”.
  • Kifejtette, hogy a Molnál szigorúan veszik az utódkeresést, ezért minden évben mindenkinek be kell írnia egy táblázatba, hogy kik a lehetséges utódai, akinél pedig ez hiányzik, az figyelmeztetést kap, így neki is vannak utódjelöltjei, szám szerint négy. Az ő neveik azonban egyelőre titkosak, és még nem is szeretne nyugdíjba menni, úgyhogy még nem is biztos, hogy közülük kerül majd ki az utód.

(Borítókép: Hernádi Zsolt 2022. december 18-án. Fotó: Németh Kata / Index)