Vitézy Dávid: Sikerülhet elérni, hogy szakemberek kerüljenek a város működését meghatározó cégek élére

A Podmaniczky Mozgalom támogatta a fővárosi költségvetés elfogadását, amit azzal indokolt Vitézy Dávid, a szervezet frakcióvezetője, hogy az ő mozgalmának a teljes javaslatcsomagja – úgymint útfelújítás, állatvédelem, szociális ellátórendszer fejlesztése, nagy közlekedési projektek előkészítése, BKK-rendészet – is támogatást nyert.

Vitézy Dávid a Podmaniczky Mozgalom frakcióvezetője úgy véli, annak ellenére, hogy nem nyerte meg a főpolgármester-választást, azért a budapestiektől óriási felhatalmazást kapott a 371 ezer szavazattal. Ezért úgy gondolja, hogy széles körű választói koalíció állt össze mögötte és ajánlata mögött, tekintve, hogy részletes urbanisztikai városfejlesztési programmal indult, másrészt pedig a változás igénye, hogy Budapesten ne úgy menjenek tovább a dolgok, mint eddig.

Ezt a kettőt igyekszik képviselni most a közgyűlésben is – derült a ki a Konkrétan Rónai Egonnal című műsorból, ahogyan az is, hogy a frakcióvezető szerint a Fővárosi Közgyűlésben nincsenek fix erőviszonyok.

Szerintem nyilván mindenki próbálja rábizonyítani a másikra, hogy mindenki más koalícióban van ővele szemben, ezt mind a három pólus, a Karácsony és a régi baloldal, a Tisza és a Fidesz is a maga narratívájában elmondja. Én nem gondolom, hogy kialakult volna valami fix együttműködés a szereplők között

– mondta Vitézy, de volt olyan ügy, ahol a Fidesz a baloldallal, Karácsony Gergellyel és a DK-val együtt szavazott, és voltak ügyek, ahol Karácsony Gergely és a baloldali pártok együtt szavaztak a Tisza Párttal és a Podmaniczkyval – végül a költségvetés is így született meg.

Többségi vélemény volt a közgyűlésben az is, hogy legyenek átláthatóbbak az előterjesztések, hogy a fővárosi önkormányzat ne költsön túl sokat propagandára, hirdetésre, valamint hogy ne hirdessenek politikusok oldalain.

Minden felállásban alakul ki többség. Szerintem ez a végén egyébként jót tesz a működésnek. Én nem vagyok hajlandó abba a narratívába beszállni, ami arról szól, hogy micsoda rémes dolog, hogy nincs egy fix többség

– közölte a frakcióvezető, aki szerint ez hozzá fogja segíteni a fővárost, hogy ne pártemberek kerüljenek a város működését meghatározó cégek élére, hanem szakemberek.

Vitézy Dávid szerint nyilvános pályázatok lesznek, és azokat már nem a főpolgármester fogja kiírni, hanem azt a tulajdonosi bizottság határozza meg, hogy mi mentén lehet pályázni, és az elbírálásban is részt vesz. Az a döntés is megszületett, hogy a cégvezetőkről most már nem egyedül a főpolgármester, hanem a közgyűlés dönt.

Biztosan feláll a BKK-rendészet

Sikerült elérni, hogy a BKK-rendészet 700 millió forintos keretösszeggel felálljon, ami azért volt fontos, mert így tudnak megfelelő fizetést biztosítani.

A budapesti közösségi közlekedésben tarthatatlan állapotok uralkodnak. Én most ide a stúdióba is a 9-es busszal jöttem, és be tudnék számolni, hogy milyen állapotok voltak, elkelt volna egy BKK-rendész. Volt olyan utas, aki láthatóan nem valahonnan valahova használta a buszt, hanem inkább megpihent benne, és olyan higiéniai állapotban, hogy körülötte nem nagyon lehetett nem befogott orral megmaradni, és akkor ennél diplomatikusabban meg politikailag korrektebben nem tudom körülírni. Nyilván nem erre való a budapesti tömegközlekedés. Tehát a rendészetet fel kell állítani, és ennek most meglesz a megfelelő költségvetési háttere

– mondta a Podmaniczky Mozgalom vezetője, aki azt is megerősítette, hogy mivel komplex javaslatcsomagot raktak össze, és mindig megnevezték, hogy miből javasolnak átcsoportosítást, végül a teljes csomagot – útfelújítás, állatvédelem, szociális ellátórendszer fejlesztése, nagy közlekedési projektek előkészítése, BKK-rendészet – támogatták, ezért a Podmaniczky is támogatta a teljes költségvetés elfogadást.

A beszélgetésben Vitézy Dávid többek között arról is beszélt, hogy:

  • Komoly jogértelmezési vita van a főváros vezetése és a kormány között abban, hogy mennyi szolidaritási hozzájárulást kell fizetnie a Fővárosi Önkormányzatnak.
  • A főváros álláspontja az – és ebben van egy alkotmánybírósági döntés, amire támaszkodnak –, hogy annál több adót nem fizet a főváros, mint amennyi támogatást az államtól kap.
  • Azt szeretné, hogy ha a mostani ötödik kerületi polgármester, a mostani főpolgármester, a mostani szakbizottsági elnök, és ő mint előterjesztő megint képesek lennének arra – még ha eltérő politikai világból jönnek is –, hogy együttműködjenek, és legyen egy újabb „Budapest szíve” program, ahol a Kossuth Lajos utcát, a VII., VIII. kerülettel együttműködve a Rákóczi utat helyre tudnák hozni. 
  • A budapesti kulturális életben a legnagyobb feladat, hogy a történelmi hátterű és az itt nélkülözhetetlen szerepet ellátó intézmények hosszú távú működtetésének feltételeit megtartsák, megteremtsék.
  • A VII. kerület ügyében egy új, átfogó forgalmi rendről született döntés. Az előterjesztés arról szólt, hogy szabadítsák ki a trolibuszokat abból a helyzetből, hogy állandóan elakadnak, beparkolják az útvonalukat. Az elmúlt három hónapban 150 alkalommal akadtak el trolik szabálytalan parkolás miatt.
  • A Podmaniczky Mozgalom egy lokálpatrióta mozgalom, jogi entitás, amely Budapestért szeretne tenni, és fővárosi érdekeket képviselni a politikában. Civil mozgalom, nem párt, nem indul parlamenti választáson. Meg fogják alapítani a területi csoportokat, a szakterületi munkacsoportokat.
  • Szeretné elérni, hogy Budapest teljes történelmi városképét ne a nagy szállodahajók határozzák meg a Dunán.