Műtét közben tanul az új budapesti robotsebész, de egyedül mégsem operálhat

EMINEO 1
2024.12.26. 17:03
Három hónap alatt 50 térdprotézisműtétet végeztek az amerikai fejlesztésű ROSA robotsebésszel a programozott ortopédiaműtétekre specializálódott magánkórházban. A mesterségesintelligencia-alapú eljárás után szövődmények nem léptek fel, a betegek mindössze 2 nap után otthonukba távozhattak – árulta el lapunknak a klinika igazgatója. Knoll Zsolt ortopédsebész arról is beszélt, hogy jövőre a csípő-, 2026-ban a vállprotézisműtéteknél is alkalmazzák a technológiát.

A világon 1500, Európában mindössze 80 helyen alkalmazzák azt a robotsebészeti technológiát, amelynek első magyarországi centrumát augusztus végén nyitották meg. Az Ortopéd Robotsebészeti Centrum az Emineo Magánkórházhoz tartozik, a klinikán a robotvezérelt térdprotézisműtéteket egy speciálisan erre a célra kialakított műtőben végzi a 20 fős, ortopédsebészekből és szakdolgozókból álló gárda. 

„Ez a típusú műtét abszolút új tudást igényel a kollégáinktól, teljesen más szemlélet szükséges hozzá, mint ahogy eddig dolgoztak. A betanításkor mind a műtőszemélyzet, mind az operáló orvosok, aneszteziológusok egyedi, a szerepkörükhöz igazított képzésben részesültek. A képzést egy nemzetközi csapat végezte egy román kolléga vezetésével, ugyanis Romániában óriási tapasztalatra tettek szert, hiszen ott már hét ilyen robot áll a sebészek és a betegek rendelkezésére” – részletezte lapunknak a klinika igazgatója, Knoll Zsolt. 

Műtét közben is tanul ROSA

A centrum régiós oktatási központként is működik, ahol eddig 11 sebész szerezte meg a robotasszisztált térdprotézisműtétekhez szükséges képzettséget, míg a külföldi klinikákon jellemzően 1-2 sztársebész végez ilyen eljárást. Knoll Zsolt elmondta, hogy 10 operáció után mindenki magabiztosan elsajátítja a szükséges tudást. Ugyanakkor a robot a jó sebészeket képes igazán magas színvonalra emelni, annak ellenére, hogy több százezer műtétet tápláltak a gépbe, és a mesterségesintelligencia-alapú szoftver minden egyes eljárás alatt fejlődik, tanul.

A robotvezérelt műtétet kezdetben csak nagy tapasztalatú specialista jelenlétében végezhetik, a certifikát megtartásához is teljesíteni kell az operációkból az elvárt mennyiségét minden évben.

Az angol Robotic Surgical Assistant kifejezés alapján elnevezett ROSA semmilyen beavatkozást nem végez önállóan, az operáció során minden döntést a műtétet vezető sebész hoz meg, így arról is dönthet, hogy felülbírálja a robot egy-egy javaslatát

– tette hozzá a szakember. Az ortopédsebész kiemelte, hogy az egyik legbonyolultabb protetikai eljárásról van szó, amely a térdízület összetettsége miatt rendkívüli tapasztalatot és precizitást követel meg a beavatkozást végző orvostól. Az új sebészeti robot jelentőségét a műtét közben végzett 3D képalkotás, a tökéletes pontossággal felmért, páciensenként egyedi anatómiai jellemzőkre épülő szövetértékelés, illetve a sebész számára precizitást biztosító vágási útmutató adja. 

A rendszer milliméter- és fokeltéréseket is képes pontosan meghatározni, illetve korrigálni operáció közben. Ezzel olyan ritka eljárást is el tudnak végezni, mint az egyidejű kétoldali térdprotézis-beültetés. A centrumvezető elmondása szerint a páciens számára ez kisebb műtéti terhelést jelent, az új térdízület kényelmes, kevesebb kockázattal járó, tartós használatot tesz lehetővé, miközben gyorsabb felépülés és hatékonyabb rehabilitáció várható.

Kevesebb kórházban töltött idő, jobb járás

„Átlagban egy éjszakával lecsökkent a kórházban töltött napok száma; jelenleg jellemzően két napot töltenek a betegek a kórházban, ez korábban egy térdprotézis-beültetés esetében három nap volt” – említette a betegelőnyök sorát Knoll, és kérdésünkre elmondta, hogy az eddig elvégzett 50 műtét során nem voltak szövődmények, ez a hagyományos műtétek 1-4 százalékában fordul elő.

„A személyre szabott vágási tervekkel a lágyrészek sérülése, a vérzések minimalizálhatók a robottal. A szalagok műtét közbeni robottámogatott beállítása pedig hozzájárul a mozgásfunkció és mozgástartomány, ezzel a beteg életminőségének sikeresebb helyreállításához. Azzal, hogy a gép a műtét előtt és közben is végez képalkotást, szükségtelen azt megelőzően sugárterheléssel járó előkészítő vizsgálatokat elvégezni” – részletezte a szakember.  

A műtétet követően a betegeket azonnal megtanítják a protézis használatára, az otthon végezhető gyakorlatokra. „Lehetőség van helyben posztrehabilitációra, másrészt egy applikáción keresztül is el lehet érni az egyén számára összeállított gyógytorna-feladatsort, illetve online is tornázhatnak a páciensek a szakembereinkkel” – tette hozzá a klinikavezető, megemlítve: összehasonlíthatatlanul gyorsabban épülnek fel a páciensek a beavatkozást követően, mint egy hagyományos térdprotézisműtét esetén.

A centrum működésének első három hónapjában 150 beteg érkezett térdprotézisműtétre, kétszer annyian, mint egy évvel korábban, egyre többen választják a robottechnológiát. „A páciensek régebben külföldre mentek a csúcstechnológiás műtétekért, most hozzánk jönnek külföldről ugyanezért. Nemcsak Európából, de arab országokból és az Egyesült Államokból is érkeztek a robotvezérelt operáció miatt” – hangsúlyozta Knoll Zsolt. Elmondása szerint pácienseik jellemzően 60-80 év közöttiek, és kétszer annyi nő fordul hozzájuk, bár ennek inkább demográfiai háttere van.

„A hagyományos térdprotézisműtétek esetében 80-82 százalék a sikerráta, a robot ezen az arányon további 10-15 százalékot javít annak köszönhetően, hogy a térd minden pozíciójában figyelembe veszi a szalagok feszességét és lazaságát. Olyan érzékeny módosításokra képes, amilyeneket a hagyományos technikával mi nem tudunk elvégezni” – hangsúlyozta a centrumvezető, aki azt is elmondta, hogy betegelégedettségi méréseikben jó visszajelzéseket kaptak, panaszok eddig nem voltak.

Borsos ára van a robotműtétnek

Azt illetően, hogy a robotasszisztált térdprotézis-beültetésnél a magánklinikán milyen költségekkel kell számolni, közölte, hogy ennek ára a hagyományos műtéteknél 25 százalékkal magasabb, az egyedi protézisbeültetéshez képest pedig 9 százalékkal többet kell ezért fizetni.

AZ ÖSSZES PRE- ÉS POSZTOPERATÍV VIZSGÁLATOT ÉS ELLÁTÁST MAGÁBAN FOGLALÓ, ROBOTASSZISZTÁLT TÉRDPROTÉZISMŰTÉT ÁRA 3,8 MILLIÓ FORINT

– ismertette a centrumvezető. Mint megjegyezte, ez transzparens, rejtett költségek nélküli ár, amely a robotasszisztált műtét és a protézis mellett teljeskörűen tartalmazza a műtétet megelőző góckutató vizsgálatot, a szükséges kontrollokat a varratszedés időpontjáig és a varratszedést, a bent tartózkodás alatti gyógytornát, a teljes ellátást, valamint a mobilalkalmazás-alapú rehabilitációs támogatást. 

A klinika közlése szerint részletfizetési konstrukciók is rendelkezésre állnak a betegek számára. A centrumvezető ugyanakkor elmondta, hogy ezzel meglehetősen kevesen éltek. „A páciensek erre anyagi értelemben is készülnek, mivel ez nem egy váratlan kiadás, ahol egy műtét szükségessége esetén magasabb arányban választják a részletfizetést” – magyarázta Knoll Zsolt.

A jövő évben már 300 térdprotézisműtéttel számolnak, 2025 közepétől pedig a csípő-, majd 2026 elejétől a vállprotézisekhez is használni fogják a robotasszisztenciát. „Mivel több embert érint a probléma, úgy kalkulálunk, ahogy elérhető lesz a robottal végezhető csípőműtét, onnantól kezdve az első három hónapban körülbelül kétszer annyi protézisműtétet fogunk tudni végrehajtani, mint amennyi térdprotézisműtétet végeztünk” – húzta alá a klinikaigazgató. Azt illetően, hogy milyen költségekkel lehet számolni az új, robotizált eljárásnál a gyorsan változó árakra hivatkozva, egyelőre nem tudott összeget mondani.

(Borítókép: Ortopéd Robotsebészeti Centrum)