Lengyel mintára terveznek tüntetést magyarországi bírók
A 24.hu információi szerint február 22-én, szombaton utcára vonulnak a Magyar Bírói Egyesület szervezésében az igazságszolgáltatás szereplői a bérhelyzetük rendezése és a kormány által belengetett igazságügyi reform miatt.
A tervek szerint a Kúria előtt találkoznak 13 órakor, bírói talárban, és az Igazságügyi Minisztérium Nádor utcai épületéig vonulnak
– írja a lap. A szervezők a lengyel „ezer talár menete” példáját követik, amely öt évvel ezelőtt jelentős társadalmi támogatást váltott ki a bírói függetlenség mellett Lengyelországban.
Oláh Gaszton törvényszéki bíró, aki korábban az Európai Bizottságnál kezdeményezett kötelezettségszegési eljárást, így fogalmazott a 24.hu-nak:
Nagyon fontos, hogy mindenki lássa és megértse: az állam teljhatalmát a bírók – mint a harmadik hatalmi ág képviselői – tudják korlátozni, ezért nagyon fontos, hogy jelentős társadalmi szolidaritás kísérje a megmozdulást."
A tüntetők legfőbb követelése, hogy a kormányzat és az országgyűlés egyenrangú félként kezelje az igazságszolgáltatást. Az igazságügyi alkalmazottak részvételi aránya egyelőre kérdéses, mivel januártól új illetménytábla vonatkozik rájuk, és a bíróknál jelentősebb fizetésemelésben részesültek.
Kétmillió forintos átlagilletmény jöhet a bíráknál, de három évet kell rá várni
A nyilvánosságra került jegyzőkönyv tartalma nem függ össze a 2025-ös költségvetési tervezettel.
A lap hozzátette, hogy az igazságszolgáltatásban dolgozók három éven keresztül nem kaptak illetményemelést, és hiába kértek a bírói szervezetek legalább 35 százalékos illetményemelést, a bíróknak ezzel szemben 15 százalékkal emelték az illetményüket, amit a kormány egy előre nem részletezett igazságügyi reform elfogadásához kötött.