A Fővárosi Önkormányzat egy dologban biztos: idén nagy Budapest Pride lesz

DSC4801
2025.03.19. 17:41
Biztos, hogy idén is lesz Budapest Pride, sőt minden idők legnagyobb demonstrációja lesz. Kiss Ambrus, a Városháza főigazgatója a közgyűlést megelőző háttérbeszélgetésen Rákosrendezőről, a szolidaritási hozzájárulásról és a főváros pénzügyi helyzetéről is beszámolt.

Holnap zárul Rákosrendezőről a technikai egyeztetés a Magyar Nemzeti Vagyonkezelővel (MNV), utána a Budapesti Közművek (BKM) az eredménytartalékából át is utalja a vételár első részletét. Kiss Ambrus tájékoztatása szerint ezt követően bejegyzik a BKM tulajdoni jogát. A továbbiakban a főváros a területet érintően már az Építési és Közlekedési Minisztériummal, illetve a MÁV-val tárgyal a birtokba vétel részleteiről és a fejlesztési megállapodásról.

A főpolgármester nyilatkozatban vállalta, hogy

  • a Fővárosi Önkormányzat határidőn belül kifizeti az esedékes vételárakat.
  • Lesz egy kijelölt miniszteri biztos, akivel majd tárgyalni kell, ám személyéről a fővárosnak nincs információja.
  • 60 napon belül a MÁV-val használati megállapodást kell kötni.
  • Júniusban érkezhet az a pályázati kiírás (a mesterterv), ami alapján a befektetők elkészíthetik Rákosrendezőre a fejlesztési koncepcióikat.

A főváros vagyonkezelőjén belül már létrejött az a projektiroda (Dományi Bálint vezetésével), ami ezt a pályáztatási, fejlesztési munkát koordinálja. A pályázatokról még idén dönthet a főváros.

Pride? Lesz

A főpolgármester Luxemburgban az EIB-vel tárgyalt a Rákosrendezőre tervezett lakhatási projektek támogatásáról is. Karácsony Gergely feltette a területet az európai befektetések finanszírozási térképére, de nem arról van szó, hogy a főváros akarna építeni, tehát nem is hitelfelvételi kérelemről egyeztetett.

Holnap lesz a szolidaritási hozzájárulás tárgyában 2024. január és május, illetve július és október között levont összegek vonatkozásában a bírósági tárgyalás, összegszerűen 63,4 milliárd elvont forintról szól. 5 nap múlva lesz egy másik tárgyalás is a 2024. december hónap elvonásait illetően. Mindkét esetben akár ítélet is születhet.

A reptéri 100E buszjárat tarifáira vonatkozó javaslat szerint a Budapest-bérletesek (kivéve félhavi) olcsóbban, míg a turisták drágábban utazhatnának. A bérlettulajdonosok a 100E-re megváltandó jegyet a mindenkori BKK-menetjegy árának kétszereséért kapnák (azaz jegyáremelés esetén 1000 forintért). A tarifaváltás-egyenleg semleges lesz, a busz viszont hosszabb útvonalon, egészen a Nyugati térig közlekedne. Jelentős igény mutatkozik hálózatbővítésre (férőhel-kilométer növelésre) is, viszont erre nincs forrás, csak akkor, ha hozzá bevételt teremtenek. Ezért javasolja a városvezetés, hogy a menetjegyek árát 450-ről 500 forintra emeljék, ami éves szinten 800 millió forint pluszbevételt hozna.

A jövő heti közgyűlésen a személyi döntések között ismét napirenden lesz a Fővárosi Szociális Közalapítvány vezetőjének kiválasztása. Kiss Ambrus azonban azt mondta, e posztra Bódis Kriszta ismételt jelöléséről még folynak az egyeztetések.

Pride lesz, hangsúlyozta Kiss Ambrus:

mindent megteszünk, hogy ez megvalósuljon, és semmit nem teszünk, hogy ne valósuljon meg. Nem mi szervezzük, a szervezőknek kell eldönteniük, hogy mit szeretnének. Személyes meggyőződésem, hogy eddig nem volt akkora Pride, mint amekkora idén lesz

– húzta alá a Városháza főigazgatója.

A gyülekezési törvény hatálya elsősorban a közterületen megtartott rendezvényekre terjed ki, magánterület vonatozásában csak akkor, ha a nyilvánosság számára nyitott. Lapunk kérdésére, hogy Rákosrendező területe alkalmas lehet-e magánterületként egy ilyen zárt rendezvény megtartására, nem akart találgatásokba bocsátkozni. Arra az újságírói felvetésre sem reagált érdemben, hogy tud e a főváros olyan helyszínt biztosítani, ahol egy tavalyihoz hasonló felvonulás megtartható. A Pride megvalósíthatóságának részleteit firtató további kérdések mindegyike elől kitért. Csupán annyit mondott: nagy Pride lesz.

A március 17-ei kimutatás szerint a főváros számlájára iparűzési adóból 197,3 milliárd forint érkezett be, ennek 54 százaléka marad a fővárosnál (a többi a kerületeké). A számla egyenlege így 56 milliárdos pluszt mutat, miután a mai napon visszafizették a BKK-követelés faktorálásának tavalyi összegét.

(Borítókép: Karácsony Gergely a Budapest Pride-on 2023. július 15-én. Fotó: Kaszás Tamás / Index)