Egy kisebb kivizsgálást sem úszhatunk meg 100 ezer forint alatt a magánegészségügyben
További Belföld cikkek
-
Niedermüller Péterrel egyeztetett Vitézy Dávid az erzsébetvárosi sétálóutcákról
- Sulyok Tamás: Ha rám azt lehet mondani, hogy egy szatyor fing vagyok, az a közbeszéd egy meghatározott stílusa
- Szülés után vesztette életét a 22 éves nagyhalászi nő, rendőrségi vizsgálat indult
- Autószerelője nyakába zuhant egy férfi egy műhelyben
- Borította az asztalt Gyurcsány Ferenc, aztán elárulta, mit tervez Magyar Péterrel
Egészségpénztári felmérés szerint a magánegészségügyi szolgáltatók többségének nőttek a bevételei 2024-ben, azonban ez sokkal inkább volt köszönhető az áremeléseknek, mint az ügyfélszám emelkedésének. Leginkább szakorvosi vizsgálatokat keresnek az ügyfelek.
Ezek közül a leggyakoribb a nőgyógyászat, a bőrgyógyászat, a szemészet, a belgyógyászat, de már az endokrinológia mellett a gasztroenterológia iránt is emelkedik az igény. Általában minden kivizsgáláshoz kapcsolódik valamilyen kisebb diagnosztikai eljárás, például labor, hasi és nyaki ultrahang, különböző röntgenvizsgálatok. Számos esetben egészül ki a sor nagyobb értékű tesztekkel, mint a CT-, MR-vizsgálatok vagy gyomor- és béltükrözések.
Folyamatosan növekvő árak
Az ellátásszervező adatai szerint az árak folyamatosan emelkednek, a 2023. évben átlagosan 15 százalékkal, 2023–2024 között pedig 10 százalékkal. Az emelkedés dinamikája nagyjából ugyanolyan volt Budapesten, mint vidéken. Vannak olyan szolgáltatások, például olyan szakorvosi vizsgálatok, mint a szemészet, belgyógyászat, bőrgyógyászat, amik vidéken 15-20 százalékkal olcsóbban megvásárolhatóak, mint a fővárosban, de CT- és MR-vizsgálatokhoz magasabb áron jutnak a vidéki nagyvárosokban az ügyfelek – derült ki a Prémium Egészségpénztár felméréséből.
A szakorvosi vizsgálatok esetében 9 százalékos növekedést tapasztaltunk 2024-ben. Az olyan kisebb diagnosztikai vizsgálatok ára, mint a röntgen, EKG, labor, ultrahang, 5-10 százalékkal emelkedett az utóbbi évben, míg a CT-, MR-vizsgálatok költsége Budapesten 6 százalékkal, míg vidéken 10 százalékkal lett magasabb. Általánosságban elmondható, hogy egy kisebb kivizsgálást sem úszhatunk meg 100 ezer forint alatt, de a felső határ a csillagos ég.
Mélyebben kell a zsebükbe nyúlni, ha műtétre is szükségünk van. A népszerűbb egynapos sebészeti műtétekért, mint például az artroszkópos (minimál invazív ízületi tükrözés) beavatkozásokért vagy a kisebb nőgyógyászati és sebészeti operációkért tavaly 10 százalékkal fizettünk többet. Az egyszerűbbek sem kerülnek kevesebbe, mint 300 ezer forint, de nem ritkák a millió forintot közelítő számlák.
Miből fizetjük a magánorvost?
Mint az tavaly év végén a Magánpraxisnapon elhangzott, a magyar emberek már évi 600–800 milliárd forintot költenek évente magánorvosi kezelésekre. Magyarországon a betegellátás negyedét már a magánszolgáltatók végzik. A mielőbbi beavatkozás igénye miatt mélyen a zsebükbe nyúlnak a magyarok,
a sürgősebb eseteknél inkább hitelt vesznek fel, csak hogy panaszaik mielőbb megszűnjenek.
Évről évre nő azok aránya, akik a nagyobb összegű beavatkozásokat hitelből fizetik, múlt évben már 8 százalék tartozott ide, a többség, minden második ember még mindig zsebből fizet, 14 százalék egészségpénztárból, körülbelül 12 százalék pedig biztosítási vagy munkáltatói finanszírozásból fedezi a magánorvosi ellátást. Az egyik legnagyobb egészségpénztári szolgáltató arról számolt be, hogy ennek ellenére taglétszámuk nagyjából tíz százalékkal növekedett, ahogy az egészségügyi kiadásaikra félretett összegek nagysága is.