Megkezdődött az operaházi gálaműsor, ott van Gyurcsány Ferenc miniszterelnök is.
Egy nappal a nemzeti ünnep előtt a Köztársasági Elnöki Hivatalban átadták a Nagy Imre Érdemrendet az idei öt kitüntettnek. Sólyom László köztársasági elnök a miniszterelnök előterjesztésére kitüntetést adományozott Fazekas Lászlónak, az 56-os Szövetség országos elnökének, Horn Péter Széchenyi-díjas akadémikusnak, a Kaposvári Egyetem rektorának, Kopácsi Sándornénak, továbbá László Imrének, a Budapesti Szent Imre Kórház és Rendelőintézet főigazgatójának és Márton László reklámszociológus-piackutatónak.
"1956 eszméje és a harmadik magyar köztársaság szándékai egybeesnek. A független, szabad Magyarország vágya kötötte össze 1956 sokszínű szereplőit, és ugyanebben a társadalmi, politikai, történelmi vágyban fogant 1989, a rendszerváltozás is. Ennek a hagyománynak vannak építői és vannak rombolói, (...) mi az építők szövetségét keressük" - mondta köszöntőjében Gyurcsány Ferenc miniszterelnök. (MTI)
"Terézváros nem kér a vandalizmusból!" feliratú plakátokat helyeznek el a Terézvárosban Október 23. alkalmából. Verók István, a kerület szocialista polgármestere így szeretné elkerülni, hogy a korábbi nemzeti ünnepekhez hasonlóan idén is vandálok rongálják meg a világörökségi védelem alatt álló Andrássy utat. A felhívás arra hívja fel a figyelmet, hogy "az agresszió és a rombolás, a nemzet értékeinek megrongálása nem összeegyeztethető a megemlékezéssel és a tiszteletadással".
Korábban Rogán Antal, az V. kerület fideszes polgármester kérte, hogy a rendőrség ne engedélyezzen rendezvényeket a belvárosnak azokon a részein, ahol útfelújításokat és közmű-rekonstrukciókat végeznek. Rogán Antal szerint az érintett térségekben fokozottan balesetveszélyes és kockázatos a demonstrációk megtartása, ezért arra kéri a rendőrséget, hogy ezek megtartását ne vegye tudomásul. (MTI)
Az 1956-os forradalom mártírjairól emlékeztek meg néma főhajtással az MDF vezetői és frakciójának tagjai szerdán a budapesti Új köztemető 301-es parcellájánál. Dávid Ibolya elnök és a párt más vezetői elhelyezték koszorújukat Nagy Imre miniszterelnök és mártírtársai emlékhelyénél. A párt azért egy nappal az évforduló előtt tartotta központi megemlékezését, mert október 23-án a párt vezetői különböző megemlékezéseken vesznek részt, mondta Dávid Ibolya pártelnök. (MTI)
Blogbejegyzésben elmélkedett az 1956-os forradalom évfordulóján a szélsőjobboldali veszélyről Gyurcsány Ferenc. A kormányfő szerint "évtizedeken keresztül hazug állítások sokasága fedte el ’56 igazi tartalmát, az elmúlt években pedig – Göncz Árpád másfél évtizeddel ezelőtti kifütyölése óta – az egyre harsányabb és agresszívebb radikális szélső-jobboldaliak hazugságai telepszenek rá az ünnepre". Gyurcsány szerint "az önmagukat nemzetinek hívó radikálisok" meggyalázzák a nemzeti örökséget, és ebben a jobboldal "cinkos hallgatása" a bűnös.
"1956. október 23-án az egyetemisták a demokratikus szocializmus igényével vonultak az utcára. A forradalom indulása baloldali volt, aztán ahogy haladt előre, a színskála minden eleme megjelent a forradalmi mozgalomban. Ez így van rendjén. De kitörölhetetlen ’56 történetéből egy kommunistának az emléke: Nagy Imre mártír miniszterelnöké, és mártírtársaié is, akik szintúgy kommunisták, bár mondjuk úgy, nemzeti és demokratikus alapra helyezkedni kívánó kommunisták voltak" - írta blogbejegyzésében, amit amúgy egy megkapó történettel vezet be találkozásáról Dórival és Andival, akik Szegeden futottak össze a kormányfővel, aki Calin Tariceanu román miniszterelnökkel sétálgatott.
Állítson szobrot Győr a politikai konszenzus jegyében Faludy Györgynek, kezdeményezte Molnár Csaba, az MSZP Győr-Moson-Sopron megyei elnöke. Molnár szerint a költőt "a jobb- és a baloldal egyaránt az 56-os kánon részének, az 56-os események krónikásának" tekinti. Molnár, aki nem tagja a győri városi közgyűlésnek, levélben küldte meg javaslatát a város vezetőinek. Mint mondta, a Faludy-szobor az összefogás szimbolikus megjelenítése lehetne Győrben. "Faludyt nem lehet kisajátítani. Nem lehet azt mondani, hogy csak baloldali, vagy csak jobboldali. Faludy nem megosztó személyiség" - vélekedett. (MTI)
Minden közjogi szereplőt, így a politikai pártok képviselőit is arra kéri a miniszterelnök, hogy értessék meg szimpatizánsaikkal, a jelenlegi gazdasági helyzetben Magyarországnak és Budapestnek nyugalomra van szüksége. Gyurcsány Ferenc szerint most sok tíz vagy százmilliárd forintban mérhető kárt tud okozni, ha zavargás és rendetlenség uralkodik a nemzeti ünnepen az utcákon. "Október 23-án és az azt követő hosszú hétvégén a magyar bankok fő szabály szerint zárva tartanak, de közben a világ piacai működnek majd" - mondta a kormányfő.
Budapest most nem hívhatja fel magára a világ figyelmét olyan képekkel, ami rendetlenséget jelez - fogalmazott a miniszterelnök a szerdai kormányszóvivői tájékoztatón. Nyugalomra és békére van szükség, olyannak kell lásson minket a világ, aki képes ezt a parancsot megérteni. (FH)
Nemzeti megegyezést sürget a történelem, 1956 összefogásra tanít minket ma is, jelentette ki az 56-os forradalom előestéjén rendezett minisztériumi ünnepségen Gyenesei István önkormányzati miniszter. Szerinte nemzeti konszenzus, új kiegyezés kellene az élet minden területén a Magyarországot is érintő pénzügyi válság idején. A miniszter arról beszélt, hogy a pénzügyi válság átírja a családok, az önkormányzatok, a közszféra és az ország költségvetését, ugyanakkor a krízis fel is gyorsíthatja a reformokat, összefogásra ösztönözhet. A miniszter az ünnepséget követően állami és minisztériumi elismeréseket adott át. A Monorierdőnél történt vasúti baleset sérültjeinek mentésekor tanúsított helytállásáért előléptette Kerétz Ferenc ceglédi és Pálinkás Géza monori tűzoltó főtörzsőrmestert, további négy tűzoltót pedig dicséretben részesített. (MTI)
Katonai tiszteletadás mellett felvonták a Magyar Köztársaság lobogóját a Kossuth Lajos téren. Az ünnepélyes zászlófelvonás előtt Sólyom László államfő ellépdelt a díszszázad előtt. Az ünnepségen részt vett Gyurcsány Ferenc miniszterelnök, Szili Katalin, az Országgyűlés elnöke, Paczolay Péter, az Alkotmánybíróság elnöke és Kaposvári Bertalan, a Legfelsőbb Bíróság elnöki jogkörben eljáró elnökhelyettese.
A Kossuth Lajos teret a rendőrség kordonokkal teljesen lezárta. A területre csak a meghívott vendégek és az akkreditált újságírók mehettek be. A kordonon kívül, a Néprajzi Múzeum előtt - ahol ötvenen-hatvanan figyelték az eseményeket - egy, síppal és bekiabálással a miniszterelnök ellen demonstráló, és egy maszkos férfit elvezettek a rendőrök. (MTI)
A rendőrség azonnal és keményen lép fel, ha valaki kiabálni kezd vagy láthatóan rendbontásra készül. A zászlófelvonás közben egy férfi annyit tudott csak kimondani, hogy "Gyurcsány taka...", máris ott voltak a rendőrök és igazoltatták, jelentette tudósítónk.
A Vértanúk terénél is csak egyszer hangzott fel a "Gyurcsány takarodj!" jelmondat, azonnal megjelent a helyszínen 15-20 rendőr és civil ruhás. Igazoltatták a két hangadó, dühös nénit, és kiemeltek a csoportból egy tízdarabos tojástartóval felszerelkezett férfit is, akit megmotoztak.
Már 230 autót szállítottak el a rendőrök az október 23-i ünnepségek és megemlékezések miatt lezárt területekről a fővárosban. A rendezvények idejére ugyanis a belváros több részét kordonokkal veszik körül és sok helyen parkolási tilalom lépett életbe.
A legtöbb autót az Andrássy útról és környékéről, az Alkotmány utcából, az 56-osok teréről, a Róbert Károly körútról és környékéről, illetve a Parlamenttől szállították el - a járműveket a környező utcákba vitték. Ha valaki nem találja kocsiját, akkor a Forgalomirányító Központ 267-46-73-as városi telefonszámán érdeklődhet - számolt be a Budapesti Rendőr-főkapitányság csütörtök délelőtti közleményében. (Független Hírügynökség)
Négy budai önkormányzat képviselője vett részt a XI. kerület 1956-os megemlékezésén a Szent Imre kórház udvarán. Láng Zsolt (Fidesz), a II. kerület polgármestere kimentette magát, Nagy Gábor Tamás, az I. kerület fideszes polgármestere pedig a kerület saját ünnepsége miatt nem ért oda a kórház udvarán tartott megemlékezésre.
Az intézmény udvarán lévő, a forradalomban részt vevő orvosok és ápolók tiszteletére állított emléktáblánál közösen koszorúzott a többi budai polgármestert meghívó Molnár Gyula (MSZP) XI. kerületi polgármester, Szabolcs Attila (Fidesz), a XXII. kerület polgármestere, Lovas Pál (Fidesz), a XII. kerület alpolgármestere és Szabó Magdolna (MSZDP), a III. kerület alpolgármestere. (MTI)
Sólyom László, Gyurcsány Ferenc, Szili Katalin és Kaposvári Bertalan, a Legfelsőbb Bíróság elnöki jogkörben eljáró elnökhelyettese, illetve 56-os szervezetek és Nagy Imre családjának tagjai koszorúztak az 1956-os emlékműnél az Ötvenhatosok terén. A teret a rendőrség kordonnal teljesen lezárta, oda csak a meghívottak és az akkreditált újságírók léphettek be.
Az ünnepséget mintegy negyven érdeklődő követte végig a Dózsa György út és a Városligeti fasor találkozásánál. Két férfi "1. Bűnbánat, 2. Jóvátétel, 3. Megbocsátás" feliratú transzparenst tartott a kezében, őket a rendőrök igazoltatták. (MTI)