Nagy Imre annak ellenére összekötheti az embereket a szabad Magyarországon, hogy baloldali politikus volt; a magyar baloldal pedig akkor jár el helyesen, ha soha nem gondolja azt, hogy Nagy Imre csak az övé, hiszen a politikus mindenkié, mondta Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a felújított Nagy Imre Emlékház átadási ünnepségén csütörtökön Budapesten.
A miniszterelnök szerint mindenki - politikai, vallási hovatartozásától függetlenül - vállalhatja a Nagy Imre-i hagyomány valamelyik részét.
A rendszerváltás pillanataiban nagyon sokan tülekedtek Nagy Imre koporsója körül, mostanában azonban mintha kevesebben lennének, van, akinek mintha még az is erőfeszítést okozna, hogy kimondja Nagy Imre nevét, vagy tovább vigye ennek az örökségnek azt a darabját, ami rá tartozik, mondta a kormányfő, hozzátéve, ez így nincs rendben.
Egy nappal a nemzeti ünnep előtt a Köztársasági Elnöki Hivatalban átadták a Nagy Imre Érdemrendet az idei öt kitüntettnek. Sólyom László köztársasági elnök a miniszterelnök előterjesztésére kitüntetést adományozott Fazekas Lászlónak, az 56-os Szövetség országos elnökének, Horn Péter Széchenyi-díjas akadémikusnak, a Kaposvári Egyetem rektorának, Kopácsi Sándornénak, továbbá László Imrének, a Budapesti Szent Imre Kórház és Rendelőintézet főigazgatójának és Márton László reklámszociológus-piackutatónak.
"1956 eszméje és a harmadik magyar köztársaság szándékai egybeesnek. A független, szabad Magyarország vágya kötötte össze 1956 sokszínű szereplőit, és ugyanebben a társadalmi, politikai, történelmi vágyban fogant 1989, a rendszerváltozás is. Ennek a hagyománynak vannak építői és vannak rombolói, (...) mi az építők szövetségét keressük" - mondta köszöntőjében Gyurcsány Ferenc miniszterelnök. (MTI)
"Terézváros nem kér a vandalizmusból!" feliratú plakátokat helyeznek el a Terézvárosban Október 23. alkalmából. Verók István, a kerület szocialista polgármestere így szeretné elkerülni, hogy a korábbi nemzeti ünnepekhez hasonlóan idén is vandálok rongálják meg a világörökségi védelem alatt álló Andrássy utat. A felhívás arra hívja fel a figyelmet, hogy "az agresszió és a rombolás, a nemzet értékeinek megrongálása nem összeegyeztethető a megemlékezéssel és a tiszteletadással".
Korábban Rogán Antal, az V. kerület fideszes polgármester kérte, hogy a rendőrség ne engedélyezzen rendezvényeket a belvárosnak azokon a részein, ahol útfelújításokat és közmű-rekonstrukciókat végeznek. Rogán Antal szerint az érintett térségekben fokozottan balesetveszélyes és kockázatos a demonstrációk megtartása, ezért arra kéri a rendőrséget, hogy ezek megtartását ne vegye tudomásul. (MTI)
Az 1956-os forradalom mártírjairól emlékeztek meg néma főhajtással az MDF vezetői és frakciójának tagjai szerdán a budapesti Új köztemető 301-es parcellájánál. Dávid Ibolya elnök és a párt más vezetői elhelyezték koszorújukat Nagy Imre miniszterelnök és mártírtársai emlékhelyénél. A párt azért egy nappal az évforduló előtt tartotta központi megemlékezését, mert október 23-án a párt vezetői különböző megemlékezéseken vesznek részt, mondta Dávid Ibolya pártelnök. (MTI)
Blogbejegyzésben elmélkedett az 1956-os forradalom évfordulóján a szélsőjobboldali veszélyről Gyurcsány Ferenc. A kormányfő szerint "évtizedeken keresztül hazug állítások sokasága fedte el ’56 igazi tartalmát, az elmúlt években pedig – Göncz Árpád másfél évtizeddel ezelőtti kifütyölése óta – az egyre harsányabb és agresszívebb radikális szélső-jobboldaliak hazugságai telepszenek rá az ünnepre". Gyurcsány szerint "az önmagukat nemzetinek hívó radikálisok" meggyalázzák a nemzeti örökséget, és ebben a jobboldal "cinkos hallgatása" a bűnös.
"1956. október 23-án az egyetemisták a demokratikus szocializmus igényével vonultak az utcára. A forradalom indulása baloldali volt, aztán ahogy haladt előre, a színskála minden eleme megjelent a forradalmi mozgalomban. Ez így van rendjén. De kitörölhetetlen ’56 történetéből egy kommunistának az emléke: Nagy Imre mártír miniszterelnöké, és mártírtársaié is, akik szintúgy kommunisták, bár mondjuk úgy, nemzeti és demokratikus alapra helyezkedni kívánó kommunisták voltak" - írta blogbejegyzésében, amit amúgy egy megkapó történettel vezet be találkozásáról Dórival és Andival, akik Szegeden futottak össze a kormányfővel, aki Calin Tariceanu román miniszterelnökkel sétálgatott.
Állítson szobrot Győr a politikai konszenzus jegyében Faludy Györgynek, kezdeményezte Molnár Csaba, az MSZP Győr-Moson-Sopron megyei elnöke. Molnár szerint a költőt "a jobb- és a baloldal egyaránt az 56-os kánon részének, az 56-os események krónikásának" tekinti. Molnár, aki nem tagja a győri városi közgyűlésnek, levélben küldte meg javaslatát a város vezetőinek. Mint mondta, a Faludy-szobor az összefogás szimbolikus megjelenítése lehetne Győrben. "Faludyt nem lehet kisajátítani. Nem lehet azt mondani, hogy csak baloldali, vagy csak jobboldali. Faludy nem megosztó személyiség" - vélekedett. (MTI)
Minden közjogi szereplőt, így a politikai pártok képviselőit is arra kéri a miniszterelnök, hogy értessék meg szimpatizánsaikkal, a jelenlegi gazdasági helyzetben Magyarországnak és Budapestnek nyugalomra van szüksége. Gyurcsány Ferenc szerint most sok tíz vagy százmilliárd forintban mérhető kárt tud okozni, ha zavargás és rendetlenség uralkodik a nemzeti ünnepen az utcákon. "Október 23-án és az azt követő hosszú hétvégén a magyar bankok fő szabály szerint zárva tartanak, de közben a világ piacai működnek majd" - mondta a kormányfő.
Budapest most nem hívhatja fel magára a világ figyelmét olyan képekkel, ami rendetlenséget jelez - fogalmazott a miniszterelnök a szerdai kormányszóvivői tájékoztatón. Nyugalomra és békére van szükség, olyannak kell lásson minket a világ, aki képes ezt a parancsot megérteni. (FH)
Nemzeti megegyezést sürget a történelem, 1956 összefogásra tanít minket ma is, jelentette ki az 56-os forradalom előestéjén rendezett minisztériumi ünnepségen Gyenesei István önkormányzati miniszter. Szerinte nemzeti konszenzus, új kiegyezés kellene az élet minden területén a Magyarországot is érintő pénzügyi válság idején. A miniszter arról beszélt, hogy a pénzügyi válság átírja a családok, az önkormányzatok, a közszféra és az ország költségvetését, ugyanakkor a krízis fel is gyorsíthatja a reformokat, összefogásra ösztönözhet. A miniszter az ünnepséget követően állami és minisztériumi elismeréseket adott át. A Monorierdőnél történt vasúti baleset sérültjeinek mentésekor tanúsított helytállásáért előléptette Kerétz Ferenc ceglédi és Pálinkás Géza monori tűzoltó főtörzsőrmestert, további négy tűzoltót pedig dicséretben részesített. (MTI)
Katonai tiszteletadás mellett felvonták a Magyar Köztársaság lobogóját a Kossuth Lajos téren. Az ünnepélyes zászlófelvonás előtt Sólyom László államfő ellépdelt a díszszázad előtt. Az ünnepségen részt vett Gyurcsány Ferenc miniszterelnök, Szili Katalin, az Országgyűlés elnöke, Paczolay Péter, az Alkotmánybíróság elnöke és Kaposvári Bertalan, a Legfelsőbb Bíróság elnöki jogkörben eljáró elnökhelyettese.
A Kossuth Lajos teret a rendőrség kordonokkal teljesen lezárta. A területre csak a meghívott vendégek és az akkreditált újságírók mehettek be. A kordonon kívül, a Néprajzi Múzeum előtt - ahol ötvenen-hatvanan figyelték az eseményeket - egy, síppal és bekiabálással a miniszterelnök ellen demonstráló, és egy maszkos férfit elvezettek a rendőrök. (MTI)
A rendőrség azonnal és keményen lép fel, ha valaki kiabálni kezd vagy láthatóan rendbontásra készül. A zászlófelvonás közben egy férfi annyit tudott csak kimondani, hogy "Gyurcsány taka...", máris ott voltak a rendőrök és igazoltatták, jelentette tudósítónk.
A Vértanúk terénél is csak egyszer hangzott fel a "Gyurcsány takarodj!" jelmondat, azonnal megjelent a helyszínen 15-20 rendőr és civil ruhás. Igazoltatták a két hangadó, dühös nénit, és kiemeltek a csoportból egy tízdarabos tojástartóval felszerelkezett férfit is, akit megmotoztak.
Már 230 autót szállítottak el a rendőrök az október 23-i ünnepségek és megemlékezések miatt lezárt területekről a fővárosban. A rendezvények idejére ugyanis a belváros több részét kordonokkal veszik körül és sok helyen parkolási tilalom lépett életbe.
A legtöbb autót az Andrássy útról és környékéről, az Alkotmány utcából, az 56-osok teréről, a Róbert Károly körútról és környékéről, illetve a Parlamenttől szállították el - a járműveket a környező utcákba vitték. Ha valaki nem találja kocsiját, akkor a Forgalomirányító Központ 267-46-73-as városi telefonszámán érdeklődhet - számolt be a Budapesti Rendőr-főkapitányság csütörtök délelőtti közleményében. (Független Hírügynökség)
Négy budai önkormányzat képviselője vett részt a XI. kerület 1956-os megemlékezésén a Szent Imre kórház udvarán. Láng Zsolt (Fidesz), a II. kerület polgármestere kimentette magát, Nagy Gábor Tamás, az I. kerület fideszes polgármestere pedig a kerület saját ünnepsége miatt nem ért oda a kórház udvarán tartott megemlékezésre.
Az intézmény udvarán lévő, a forradalomban részt vevő orvosok és ápolók tiszteletére állított emléktáblánál közösen koszorúzott a többi budai polgármestert meghívó Molnár Gyula (MSZP) XI. kerületi polgármester, Szabolcs Attila (Fidesz), a XXII. kerület polgármestere, Lovas Pál (Fidesz), a XII. kerület alpolgármestere és Szabó Magdolna (MSZDP), a III. kerület alpolgármestere. (MTI)
Sólyom László, Gyurcsány Ferenc, Szili Katalin és Kaposvári Bertalan, a Legfelsőbb Bíróság elnöki jogkörben eljáró elnökhelyettese, illetve 56-os szervezetek és Nagy Imre családjának tagjai koszorúztak az 1956-os emlékműnél az Ötvenhatosok terén. A teret a rendőrség kordonnal teljesen lezárta, oda csak a meghívottak és az akkreditált újságírók léphettek be.
Az ünnepséget mintegy negyven érdeklődő követte végig a Dózsa György út és a Városligeti fasor találkozásánál. Két férfi "1. Bűnbánat, 2. Jóvátétel, 3. Megbocsátás" feliratú transzparenst tartott a kezében, őket a rendőrök igazoltatták. (MTI)