Folytatódhat az agrárdemonstráció
További Belföld cikkek
-
Változott a szabályozás, már majdnem minden esetben az autóst terheli a vadbalesetből eredő kár
- Ezek a legdrágább büntetési tételek, amiket a szabálytalankodó autósok kaphatnak
- Baleset történt az M5-ösön, egy kisbabát kórházba kellett szállítani
- Alapjaiban változik meg Magyarországon az ingatlan-nyilvántartás rendszere
- Baleset történt az M1-es autópályán, több szakaszt is lezártak
A 9 megyében összesen 2.400 mezőgazdasági géppel és szállító eszközzel 3100 ember vonult az utakra. A szervezők szerint több helyen is vissza kellett utasítani a demonstrációra jelentkezőket, nehogy a zsúfoltság növelje a balesetveszélyt.
Az autósok a kényelmetlenséget a legtöbb helyen türelmesen viselték és szimpátiájukról biztosították a tüntetőket, de néhány helyen ellenvéleményüket is kifejezték - tájékoztatott Tóth István.
Baranya megyében öt helyen volt három főútvonalon félpályás útlezárás, ahol összesen mintegy 100 mezőgazdasági munkagéppel és szállító járművel tüntettek a gazdák.
Békésben három helyszínen, 250 géppel több mint ötszázan demonstráltak. A battonyai gazdák rögtönzött nagygyűlést is tartottak, ahol Karsai József, az Országos Demonstrációs Bizottság vezetője kijelentette, hogy az agrártárca intézkedéseivel jobban becsapta a gazdákat, mint a szövetkezeteket.
Borsod-Abaúj-Zemplén megyében öt helyszínre félezren tüntettek. A megyei mezőgazdasági érdekvédelmi szövetség megbízottai az okokról úgy nyilatkoztak, hogy 1992-től 47 mezőgazdasági szövetkezetet számoltak fel a megyében és további 17 gazdaság felszámolása folyik. Így a legsúlyosabb foglalkozatási helyzetben lévő megyében a térség utolsó mezőgazdasági szövetkezeti és társasági munkahelyei szűnnek meg.
Délután Fejér megyében mindkét helyszínen befejeződött a megyei gazdák szolidaritási demonstrációja. A régióban gazdálkodók kifejezték együttérzésüket az ország más térségeiben tevékenykedő társaikkal.
Hajdú-Biharban a forgalomlassító demonstrációban mintegy 150 munkagéppel és gépkocsival vonultak a gazdák a 42-es útra. Ugyanakkor a Parasztszövetség megyei szervezete nem vett részt a tüntetésen, mivel a helyiek úgy ítélték meg, hogy a problémákat tárgyalásos úton kell rendezni.
Pest megye nyolc pontján vonultak fel csütörtök reggel az utakra az agrárdemonstráció résztvevői. Hozzávetőleg 300 mezőgazdasági dolgozó 200 munkagéppel zárta el a fél útpályát a demonstráció helyszínein.
Somogy megyében az előre jelzettnél mintegy 10 százalékkal többen - mintegy 200 jármű és félezer ember - vettek részt a megye nyolc főközlekedési útját érintő demonstrációban.
A közlekedők szimpátiájától kísérve ért véget a megye főútvonalainak 10 szakaszán megtartott félpályás útelzárás Jász-Nagykun-Szolnok megyében. Az agrárdemonstráción a vártnál itt is mintegy 10 százalékkal többen vettek részt, összesen 277 munkagép és 418 ember tüntetett.
Az Országos Demonstrációs Bizottság képviselője úgy fogalmazott, hogy amennyiben a demonstráció értékelését követően nem indul érdemi párbeszéd a kormányzat és a tüntetők között, úgy lehetséges a demonstráció folytatása. Erre azonban már a gazdák több helyen teljes útzárat javasoltak.
Az Agrárszakszervezetek Európai Szövetsége (EFA) szolidáris a magyar gazdákkal, akik érdekeik érvényesítése érdekében demonstráltak. Erről Wolfgang Weipert, az EFA főtitkára levélben tájékoztatta Bereczky Andrást, a Mezőgazdasági, Erdészeti és Vízügyi Dolgozók Szakszervezeti Szövetségének (MEDOSZ) főtitkárát.
Az EFA levelet intézett Torgyán József földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszterhez, valamint Horváth Gáborhoz, a Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetségének (MOSZ) főtitkárához is.