Az MDF elektronikus aláírást vezetne be
Pénteken az Index írta meg, hogy Szijjártó Péter, a Fidesz országgyűlési képviselője aláírásának kivételével hét fideszes képviselő aláírása nem valódi a párt május 6-i bizottsági beadványán. A Fidesz pedig elismerte a hibát, de felhívta a figyelmet arra, hogy sok szocialista képviselő esetében is több indítványon az aláírások igen eltérőek egymástól. Újhelyi István (MSZP) ügyrendi bizottsághoz fordult a hamis aláírások miatt.
Akik igénylik
Pettkó András szerint nem azzal kell foglalkozni, hogy volt néhány olyan képviselő, aki nem saját maga írta alá a beadványokat, hanem azzal, hogy minél előbb megoldják a problémát. Ha javaslatuk megvalósulna, akkor egy miskolci, szegedi, vagy pécsi országgyűlési képviselő otthonról a laptopja segítéségével tudna módosító javaslatot az elektronikus aláírással benyújtani. Az országgyűlési képviselőknek kell élenjárniuk az e-közigazgatás elterjedésében - tette hozzá.
Az MDF javaslata szerint első körben csak azok kapnának elektronikus aláírást, akik igénylik, de miután a képviselők 70-80 százaléka használja távmunkára a parlamenti laptopját, így feltehetőleg a 386 fős országgyűlés legalább fele használná a lehetőséget. Arra a kérdésre, hogy mennyibe kerülne a projekt, azt mondta, a megvalósításhoz közbeszerzési eljárást kellene kiírni, de nem lenne olyan nagy a költség. Közölte: jelenleg egy magánszemély 40-70 ezer forintért készíttethet magának elektronikus aláírást.
Újhelyi István, az MSZP alelnöke elképzelhetőnek tartja az elektronikus aláírás meghonosítását az országgyűlésben. A házbizottságban és az ügyrendi bizottságban is azt az álláspontot képviselik majd, hogy meg kell találni a törvényes, példamutató és a gördülékeny munkát biztosító irat- aláírási módszert.