Blokád alatt a léüzemek
További Belföld cikkek
- Péter Szabó Szilvia: Nem vagyok köteles eltűrni a lejáratókampányt
- Kiengedték a börtönből a korábban tévesen elítélt Kaiser Edét
- Törvénysértő felújításról beszélt a minisztériumi dolgozó, egy nappal később kirúgták
- Lázár János olyan fejlesztéseket ígért meg, amelyeket korábban még ellenzett
- Vitályos Eszter Magyar Péternek: Te prédikálsz a nők elleni erőszakról?
Budai Gyula, a MAGOSZ igazgatója szerint van esély a gyors egyezségre az árvitában, mivel Lengyelországban, ahol a magyarországival szinte megegyező a feldolgozói ipar tulajdonosi köre, jelenleg 10-12 eurócent között tartanak a tárgyalások. Ez az összeg ugyanannyi, mint amit a magyar termelők követelnek forintban egy kilogramm almáért. Ezért azt javasolták Gráf József miniszternek, hogy tájékoztassa a felvásárlókat az információról, s szerdán, vagy csütörtökön legyen újabb egyeztetés a kérdésről Nyíregyházán, ahol véglegesen megállapodhatnak.
Ma reggel kezdtek egy hónapig tartó, folyamatos demonstrációba az ipari alma alacsony felvásárlási ára miatt tiltakozó szabolcsi almatermelők. Elsőként Vásárosnaményban az Agrana-Juice Magyarország Kft. gyümölcsfeldolgozó telephelyét vették blokád alá.
Vásárosnaményban hétfő reggel hatkor már több, mint 100 traktor, valamint 200 személy- és teherautó sorakozott fel a termelői blokád alá vett Agrana-Juice telephelye előtt. Hasonló tiltakozó akció kezdődött hétfő reggel Anarcson is a cég léüzeme előtt. Délben a mátészalkai ESZAT Kft. telephelyét vonják blokád alá a tiltakozó almatermelők.
Az útlezárásos tiltakozó akcióval a termelők nettó 30 forintos kilogrammonkénti felvásárlási árat szeretnének kikényszeríteni - nyilatkozta Budai Gyula az MTI munkatársának. A feldolgozók által ajánlott 15-20 forintos árat elfogadhatatlannak tartják, s arra kérték az árvitában közvetítő szerepre vállalkozott Gráf József, földművelésügyi és vidékfejlesztési minisztert, hogy a korábbi eredménytelen egyeztetések után a héten újra ültesse tárgyalóasztalhoz a termelők képviselőit és a feldolgozó üzemek tulajdonosait.
Szigeti Zoltán, az osztrák tulajdonban lévő Agrana-Juice Magyarország Kft. ügyvezető igazgatója az MTI-hez eljuttatott közleményében azt hangsúlyozta, hogy az ipari feldolgozású alma felvásárlási ára a jelenlegi piaci viszonyok alapján kilogrammonként nettó 15-20 forint között lehetséges. Az Agrana-Juice a demonstráció miatt egyébként leállította az almaátvételt, és átütemezi a szerződésben lekötött gyümölcs beszállítását, valószínűleg az október utáni időszakra. A cég szerint "sajnálatos, hogy az almaszállítást akadályozó demonstráció sok szerződéses partnernek nagy veszteséget fog okozni, főleg azoknak, akik korai almafajtákat termesztenek".
Akciódús nyár
Nem ez az első látványos konfliktus az agráriumban idén. Nyár elején a meggytermelők a versenyhivatalhoz fordultak, mivel szerintük a felvásárlók kartelleznek, és mesterségesen alacsonyan tartják a felvásárlási árakat. A GVH azonban nem talált kartellezésre utaló jeleket.
Júliusban a dinnyések akcióztak, több ízben az Auchan parkolójába öntöttek sok tíz mázsa dinnyét azért, mert szintén kevesellték a felvásárlási árakat. Több kereskedelmi láncot fenyegettek, aztán több körös egyeztetések után elült a vihar.
Múlt héten a tejtermelők jelentették be, hogy az augusztusra tervezett, de a kiskereskedelmi láncokkal folytatott tárgyalások miatt elhalasztott demonstrációjukat szeptemberben mégis megtartják, mivel véleményük szerint a Tesco és az Auchan továbbra is dömpingáron értékesíti a tejet és a trappista sajtot.