Multilevel marketing és párnacsata Gyurcsánnyal
További Belföld cikkek
- Politikatörténeti pillanat volt Menczer Tamás és Magyar Péter találkozása?
- Nemi erőszak és gumibotozás a tiszalöki börtönben – jelentést tett közzé az Európa Tanács
- 2053-ig mindent titkosítottak a Védelmi Beszerzési Ügynökség hekkertámadásáról
- Tűz ütött ki egy gödöllői házban és egy soproni lakásban
- Felmondott a Kutyapárt hegyvidéki képviselője a privát munkahelyén a vagyonnyilatkozata miatt
Háromszázezer forintos kezdőtőkével hozta létre az Alapítvány a Modern Baloldalért nevű szerveződést az MSZP három vezéralakja, Gyurcsány Ferenc miniszterelnök Hiller István pártelnök, valamint Lendvai Ildikó frakcióvezető, akik egyaránt száz-százezer forinttal szálltak be a játékba.
Mit tennél, ha te lennél a kormányfő?
Az április 25-én startoló játék alapszabályai már fellelhetőek a társasjáték honlapján, amelyből kiderül, hogy ez egy politikai szimulációs játék, vagyis a közélet éppen aktuális problémáira kell megoldást keresniük és találniuk a játékosoknak. A fiataloknak olykor arra kell felelniük majd, mit tennének egy adott ügyben, ha ők töltenék be a miniszterelnöki posztot. Horváth szerint így lehet a legjobban bevonni a napi ügyekbe a fiatalokat, ráadásul így a kormányfőhöz is eljut, hogy adott terveiről mit gondolnak a fiatalok.
Horváth Lóránt, az Alapítvány a Modern Baloldalért kuratóriumi elnöke az Indexnek nyilatkozva elmondta, miután a fiatalok a napi politikát fogják gyakorolni, minden regisztrált felhasználó hozzájut majd emailben az aznapi MTI-hírekhez, valamint egy, a játék során használható lapszemléhez.
Osztódva szaporodnak
A játékosoknak az elvégzett feladataikért pont jár, a penzumokat azonban jellemzően csapatokba szerveződve kell ellátni. Egy csoport tíz fővel indulhat, ha pedig elérik a húsz főt, ketté kell osztódniuk.
Az 1 és 10 közti pontszámot csoportos projektnél a csapatkapitány osztja szét a játékosok közt, egyéni teljesítmény esetén pedig a gépház. Pont jár viszont a tagok beszervezéséért is, a pontok pedig végül értékes ajándékokká válthatóak. Az, hogy ez mi lehet, eltérő információkat szerzett az Index. Forrásaink egy része úgy tudja, hogy egy autó lesz a főnyeremény, a kuratóriumi elnök szerint még nincs döntés arról, milyen ajándékokat lehet majd nyerni.
Értékes ajándékokra váltható pontok
A honlapon erről az olvasható: "Pontjaidat beválthatod értékes ajándékokra, az igazán kiválóak pedig akár politikai szerephez is juthatnak". Ez utóbbi információ azért meglepő, mert a szocialisták ifjúsági szervezete, a Fiatal Baloldal (FIB) néhány héttel ezelőtti rendezvényén Hiller István még határozottan tagadta, hogy politikai szerepvállalás lehetne a nyeremény. A kuratóriumi elnök erre viszont azt mondja, miért ne próbálhatná ki magát az a fiatal a politikában, akiről kiderül, hogy jó szervező és kiválóan tudja irányítani az embereket. Merthogy a tízfős csapatokat csapatkapitányok irányítják majd, akiket a tízfős sejtek tagjai választhatnak meg maguk közül.
A FIB-esek az említett találkozón egyébként jelezték a pártelnöknek, hogy nem nézik jó szemmel az Amőbát. Szóvá tették, hogy amióta Hiller a pártelnök, nem kaptak anyagi segítséget a párttól, így amikor az MSZP-elnök ellátogatott hozzájuk kérdésözönnel fogadták. Hiller István hangsúlyozta, hogy az Amőba nem egy ellen-FIB, mindössze arról van szó, hogy az ifjúsági szervezet által eddig el nem ért baloldali fiatalokat akarják valamilyen módon a párthoz kötni.
Mennyi az annyi?
A finanszírozással kapcsolatban elhangzott egy kérdés, mely szerint negyedmilliárd forintot költenek a programra, amire Hiller azt mondta, a 250 milliós becslést túlzónak tartja és azt állította, az alapítvány se pártpénzt, sem pedig közpénzt nem fog kapni. Hiller szerint a miniszterelnök körüli gazdasági erők adnak minden egyes forintot a projekthez.
Horváth Lóránt azt állítja, egészen pontosan 56 millió forint az idei büdzséjük, amit meg nem nevezett vállalkozóktól szed össze az alapítvány, Horváth például 10 millió forinttal szállt be a költségekbe és a támogatóktól százezer és egymillió forint közötti összegeket kér. "Miért? - kérdezett vissza a főkurátor - hogy legyen egy mérsékelt, nyugodt, modern baloldal. Indulat nélkül, több gondolkodással."
Multilevel Marketintg
Az alapítvány öt személyt foglalkoztat, van egy irodája és a játék felületet kell fejleszteni, mondja a főkurátor, aki nem tagadja, hogy a játék alapja az üzleti életből származik. Az egymás beszervezésért járó pont ugyanis a multilevel marketing alapvetése, így toboroz magának egyre több és több ügynököt például az egyik legsikeresebb multilevel marketinges cég, az Amvay. Horváth Lóránt szerint nincs azzal baj, hogy ezt a bevált technikát alkalmazzák, hiszen az a cél, hogy a közélettel csak felületesen foglalkozó, ám baloldali érzelmű fiatalok mozgósíthatóak legyenek.
Azt Horváth is leszögezte, hogy a játék nem lesz az MSZP ifjúsági szervezetének konkurense, azaz nem fognak tüntetéseket szervezni, vagy politikát csinálni. "A játék nem a pártról szól. A nyitott, demokratikus, modern baloldal társadalmi talapzatának megújítása zajlik, távol a hatalmi, pártpolitikai küzdelmektől" - hangsúlyozta Horváth, leszögezve, az alapítvány a Fiatal Baloldallal együttműködésben szeretnének dolgozni, több FIB-es is csatlakozott.
A játékot az egyetemek környékén kívánják népszerűsíteni, nemrég Horváth összehívta a Ron Werber által képzett budapesti csapatjátékosok egy részét, hogy tájékoztassa őket a játék menetéről, másrészt, hogy elossza a feladatokat. Mivel az egyetemeken nem lehet politizálni, a felsőoktatási intézmények környékén szórólapoznak majd. A kuratóriumi elnök nem lát kivetnivalót abban, hogy alapítványa programokat szervezett azokra a helyszínekre, ahol a miniszterelnök egyetemi fórumokat tartott, mert az Amőba tagtoborzói nem a fórumok helyszínén agitálták a fiatalokat, hanem kocsmákban, cukrászdákban, sörözőkben.
Gyurcsánnyal a Zöld Pardonban
A tervek szerint április 25-én startoló játékot nagygyűléseken népszerűsítik majd, a rendezvények tényét nem tagadta ugyan Horváth, azt azonban nem kívánta részletezni, hogy ezek mikor és hol lesznek. Az Index információi szerint az első nagyszabású program április 20-án szerdán lesz a budapesti Zöld Pardonban, a rendezvényen részt felel a felmerülő kérdésekre a miniszterelnök. E mellett "Tömeges párnacsata éjfélkor" címmel is bulit szervez az alapítvány egy pesti szórakózóhelyre. Horváth azt sem cáfolta, hogy nagyszabású reklámkampány is kíséri majd a társasjáték indulását.
Az Index a játékkal kapcsolatban megkereste Hiller Istvánt és Lendvai Ildikót is, ők a miniszterelnökhöz irányítottak kérdéseinkkel. Gyurcsány Ferenc pedig azt mondta, a kuratórium elnöke ad felvilágosítást az Amőbáról.
Természetesen a cikkben szereplő hálózatba csak a társadalom töredéke ugrik fejest, a lelkesedés pedig gyorsan kifkullad, az érdeklődők köre mindenképpen véges.
Ez persze nem zárja ki, hogy a csúcson belépő néhány tucat nyomulónak mégis juthat az értékes ajándékokból és poltikai megbízatásokból. A pilótajáték törvényi alapkövetelménye különben a többrétegű jövedelemszerzés, ami mögött gyakorlatilag semmi nincs, jelentette ki korábban az Index kérdésére Verebics János internetjogi szakértő.