Pénteken Csongrádnál tetőzik a Tisza

2000.04.21. 13:00
A Tiszán a péntek reggeli vízállások Kiskörétől Mindszentig mindenütt meghaladják az eddigi maximumot. Csongrádnál és Tiszazugnál pénteken várható a tetőzés. A gátakon 18 ezer ember védekezik, a költségek elérik a napi 465 millió forintot.
A Tisza a kiskörei 1030 cm-es tetőzést követően lassan apad, de a péntek reggel 6 órás 1002 cm-es vízállás még mindig az eddigi rekord (978 cm) felett van 24 cm-rel. Szolnokon április 10-e óta meghaladja a vízállás az eddigi maximumot. Az árhullám április 18-án 20 óra és 20-án 8 óra között hosszan elnyúlva 1041 cm-es vízállással tetőzött, 67 cm-rel meghaladva a tavaly mért 974 cm-es maximumot. A péntek reggel 6 órakor mért vízállás 1037 cm. A tetőzést követő apadás üteme rendkívül lassú.

Tiszaugnál a tetőzés pénteken 932-940 cm-es vízállással várható. Az előrejelzések szerint Csongrádon is péntekre várható a tetőző vízállás 993-1000 cm közötti értékkel. Az eddigi maximum 935 cm, a ma reggel 6 órás érték 993 cm volt.

Csongrádon péntekre várható a tetőző vízállás 993-1000 cm-rel
Szegednél a Maroson érkező vízmennyiség a vízszintemelkedés gyorsulását eredményezte. Az előrejelzések szerint a tetőzés 23-án 940+10 cm-es szinten várható.

A Lónyay-főcsatornán folytatódik a lassú apadás. A Bodrog teljes magyarországi szakasza apad. A Fekete- és Fehér-Körösön valamint a Kettős-Körösön is folytatódik az apadás. A Hármas-Körös vízállásait a Tisza visszaduzzasztó hatása határozza meg, emiatt Kunszentmártonnál is rekord értékeket mértek. A ma reggeli érték 985 cm, a tetőzést pénteken 984 - 1000 cm között jelzik.

Továbbra is rendkívüli védelmi fokozat van érvényben a Tisza védvonalain Vásárosnamény és Csongrád között, a Szamoson, a Krasznán, a Lónyay csatornán, a Zagyva és a Sajó torkolati szakaszán, a Bodrog mentén, a Hortobágy-Berettyó védvonalain, valamint a Fekete-, Fehér- és Kettős-Körösön. A 18-i Kormányülés kiterjesztette a rendkívüli védelmi fokozatot a Tisza Csongrád és a déli országhatár közötti, valamint a Hármas-Körös torkolati szakaszára Öcsöd térségéig 270 km hosszban, így összesen 1612 km hosszon tartanak rendkívüli készültséget. Összesen 2090 km védvonalon folyik védekezés.

A Bodrog felső szakaszán, a szlovák vízügyi szervek a tiszai árvízi helyzet könnyítése érdekében továbbra is késleltetik a tározók ürítését, miközben a Tisza védtöltésein szaporodnak az árvízi jelenségek.

Több helyen folytatták a töltésmagasítások megerősítését, Szolnok belterületén szinte mindenütt vagy a megerősítést, vagy a védelmi anyagok helyszínre szállítását végzik. Folytatódtak a gátépítések a Hármas-Körös-Tisza bal part között Nagyrévnél, valamint a Zagyva torok környékén. A Közép-Tisza vidékén több, rövidebb szakaszon került sor az átázott töltések bordás megtámasztására.

Az Alsó-Tisza mentén - ahol szintén a korábbi maximumot megközelítő vízállások várhatók - a töltéseken folytatódott a gátak, valamint átázások miatti megtámasztások építése. Csongrád város belterületének védelme érdekében folytatták az árvédelmi töltés védősávjába eső építmények bontását - szükség estén sürgős önkormányzati határozattal.

Több külföldi ország ajánlott fel különböző segítséget a védekezéshez. Így Csehországból homokzsákokat, szádpallókat, világító berendezéseket indítottak útnak, Ukrajnából munkagépek és negyven munkás, Ausztriából és Németországból nagy mennyiségű homokzsák érkezett.

Csütörtökön a védvonalakon több mint 18000 fő védekezett, ebből 3500 a honvédségtől, a napi védekezési költség 465 millió Ft volt.