Megkezdődik a védekezésben résztvevők fokozatos visszavonása
További Belföld cikkek
- Minősített emberölés kísérlete lett egy lopásból, a 87 éves áldozat súlyos koponyasérüléseket szenvedett
- A tatárjárás pusztításának újabb bizonyítékaira leltek a régészek Bugacon
- Napos, gomolyfelhős idővel indul a hét, esőre sehol sem kell számítani
- Átláthatósági vita a Fővárosi Közgyűlésben: Baranyi Krisztina keményen bírálta a Tisza Párt képviselőjét
- Könnyedén nyert Fóton a helyi civil szervezet két jelöltje az időközi választáson
Az országban jelenleg hat megyében, 229 településen folyik a védekezés 23.950 emberrel és 2.653 technikai eszközzel.
![]() |
Az országban jelenleg hat megyében, 229 településen folyik a védekezés |
A Tisza a tetőzés óta péntek reggel 6 óráig Tokajnál 259 centimétert, Kiskörénél 114 centimétert, Szolnoknál 64 centimétert, Csongrádnál 41 centimétert és Szegednél 27 centimétert apadt.
A Bodrog teljes magyarországi szakasza továbbra is apad, a tetőzés óta Sárospataknál péntek reggel hat óráig 203 centimétert apadt.
A Fekete- és Fehér-Körösön, valamint a Kettős-Körösön is folytatódik az apadás. Kunszentmártonnál a péntek reggel mért vízállás 948 centiméter, még mindig 5 centiméterrel az eddig mért legnagyobb vízállás fölött van.
Összesen 2.035 kilométer védvonalon folyik védekezés ebből 1.614 kilométer hosszon tartanak rendkívüli készültséget, a Tisza védvonalain Vásárosnamény és a déli országhatár között, valamint Hármas-Körös torkolati szakaszán Öcsöd térségéig, a Szamos, a Kraszna, a Lónyay csatorna, a Zagyva és a Sajó torkolati szakaszán, a Bodrog mentén, a Hortobágy-Berettyó védvonalain, valamint a Fekete-, Fehér- és Kettős-Körösön.
>
| |
|
Az Észak-magyarországi Vízügyi Igazgatóság területén már csak a Takta-közben, valamint a Laskó-, Rima- és Csincse-patak mentén folynak mentett oldali erősítések. A Bodrog mentén, valamint a felső-tiszai védvonalakon, a lehetőségeknek megfelelően megkezdték a védművek visszabontását, a töltéskoronák rendezését. Jelentős javulást tapasztalnak a Tisza bal parti töltésén Tokaj alatt.
A helyettes államtitkár elmondta: a védekezés napi költsége jelenleg 400 millió forint. Hangsúlyozta azonban, hogy a költségek látszólagos stagnálása mögött az áll, hogy az összeg már a megkezdett helyreállítások költségeit is tartalmazza.
Az összesített adatok alapján 222 településen kellett védekezni az ár ellen, a víz 5.298 épületet veszélyeztetett és 2.271-en hagyták el otthonukat. Külföldről összesen 228-an vettek részt a védekezésben, elsősorban Ukrajna, Románia, Lengyelország, Belgium és Szlovákia ajánlott fel munkaerőt.
Isaszegi János, a Honvédelmi Minisztérium mérnök-ezredese, a Magyar Honvédség Védelmi Operatív Bizottságának vezetője közölte: az apadásra és a májusi leszerelésre tekintettel a katonákat is fokozatosan visszahívják az árvíz sújtotta térségből. A katonák részt vesznek az utómunkálatokban, és a technikai eszközöket is a veszély megszűnéséig a helyszínen hagyják.
Isaszegi János hozzátette: a honvédség részéről jelenleg 3.374-en dolgoznak a gátakon, 464 technikai eszköz segítségével.