További Belföld cikkek
- A kormány „egyházi szereplőkkel” bővítené a nevelőszülői hálózatot, de az egyházakat nem értesítették
- A virológus figyelmeztetett: van nagyobb veszély a Covidnál
- Rászoruló gyermekeknek gyűjt karácsonyi ajándékokat a Magyar Máltai Szeretetszolgálat
- Harminchárom éves bűnügy végére tett pontot a rendőrség, elfogták a paloznaki gyilkosság egyik elkövetőjét
- Nagyszabású konferenciát szerveznek a reformátusok a kegyelmi botrány feldolgozásáról
Bárándy a parlament alkotmányügyi bizottsága előtti meghallgatásán úgy vélte: bár szervezetileg független az igazságszolgáltatás, a végrehajtó hatalomnak mégis lehetősége volt arra, hogy büntesse vagy éppen megjutalmazza ezt a területet. Ezzel szemben a jövőben a bírósági fejezet költségvetését az Országos Igazságszolgáltatási Tanács előterjesztése szabja meg - ígérte a miniszterjelölt, jelezve: ez lesz az alap a költségvetési vitában is
Átlátható illetményrendszer a bíráknak
A bírói függetlenség biztosítását erősítenék azzal is, hogy jelentősen módosítanák a bírói javadalmazás módját és mértékét. Azt pedig, hogy a bíró mennyit keres - ma jövedelmük az európai átlag 15 százalékát sem éri el - nem lehet összehasonlítani más a közszférában dolgozó köztisztviselőkével.
Bárándy Péter egyébként az általános fizetésemelés mellett egy átlátható és kiszámítható illetményrendszer kidolgozását és bevezetését tartaná kívánatosnak. Ígérete szerint a következő négy évben folytatódni fog a most megrekedt igazságügyi reform. Méghozzá úgy, hogy az eredeti koncepció ne torzuljon el. Valóban több, szám szerint 3 táblabíróság kezd majd működni.
Ítélkezési régiók a láthatáron
Az igazságügyi tárca várományosa azt is szeretné, ha a három ítélőtáblához kapcsolódva 3 ítélkezési régió is kialakulna, és ezen belül is érvényesülne az egységes ítélkezési gyakorlat. Már most sem tragikus a helyzet, mégis gyorsítani kell az ítélkezést, ezt is jól segítik majd a táblabíróságok. Szerinte helyes az egyfokú feljebbviteli rendszer, így nincs ok annak megváltoztatására. A szervezetileg az ügyvédi kamarákhoz tartozó ingyenes jogsegély és jogi képviseleti rendszer létrehozását is fontosnak nevezte a miniszterjelölt, hozzátéve, hogy valóban érvényesüljön a bíróság előtti egyenlőség, vagyis azok se szenvedjenek hátrányt a törvény előtt, akiknek nincsen ügyvédre pénzük.
Börtönépítés a magántőke bevonásával?
Tarthatatlannak nevezte a börtönök 170 százalékos telítettségét és nem zárta ki, hogy új börtönök építésébe akár magántőkét is bevonjanak, de azok működtetése továbbra is kizárólag állami feladat maradna. Úgy vélte, a börtönök nem embermegőrzők, hanem átnevelő intézmények, feladatukat a jövőben úgy kell ellátniuk, hogy a börtönből kiszabdultak ne jelentsenek veszélyt a társadalomra. Az új Polgári Törvénykönyv előkészítése jó irányba halad, a büntető kódex készítését azonban fel kell gyorsítani - vélekedett. "Nem eredményes álmegoldás, ha egy súlyos bűncselekmény után felemelik az adott cselekmény büntetési tételét" - hangsúlyozta Bárándy Péter. A közelmúltban hatvan alkalommal, ezer helyen módosították a Btk-t, ami már a jogbiztonságot veszélyezteti, ezért belátható időn belül új kódexre van szükség - húzta alá. A leendő miniszter elhibázottnak tartja az egyszeri kábítószer-fogyasztókra vonatkozó szabályozást csakúgy, mint a bírák büntetéskiszabását a középmértékhez igazító rendelkezést.
Nem lesz tisztogatás
A tárcánál a kormányváltás kapcsán várható személycserékkel kapcsolatban azt mondta: egy kezén megtudja számolni azon minisztériumi dolgozókat, akik távoznak hivatalbalépése után. "Nem lesz tisztogatás" - ígérte a képviselőknek a leendő miniszter.
A miniszterjelölti beszámoló után következtek a képviselői kérdések. Ezek legelején Répássy Róbert a bizottság Fideszes alenöke rögtön leszögezte: szavazatuk a kellőképpen szigorú büntetőpolitikától függ. Mivel Bárándy Péter szerint nem szigorú, hanem hatékony büntetőpolitikára van szükség ahhoz, hogy valódi eredményeket lehessen elérni nem is támogatták a Fidesz és az MDF képviselői kinevezését.