További Belföld cikkek
- Sebestyén Balázs: Nagyon nagy a baj az országban, muszáj segítenünk
- Világelső lett a budapesti karácsonyi vásár
- Az interneten árulta a munkáltatója szerszámait egy karbantartó
- Fékhibát észleltek egy Budapestre érkező repülőnél, azonnal a helyszínre vonultak az illetékes szolgálatok
- Brutális katonai gépjárművek érkeznek Budapestre
A tárca vezetése korábban csak azt zárta ki, hogy az Irak elleni háborúban fegyveres magyar katonák vennének részt, a továbbiak a parlament döntésétől függnek. A Népszabadság megjegyzi: a kétharmados többség bajosan lesz meg, mivel az afganisztáni béketeremtésben az ellenzék csak egészségügyi alakulat részvételéhez járult hozzá.
A NATO ugyanakkor azt kérte Magyarországtól, hogy tartósan és a jelenlegi harminc főnél nagyobb számban vegyen részt az afganisztáni misszióban. A Népszabadság úgy tudja, hogy ez kiváltható lenne egy Irakba küldendő nagyobb létszámú rendészeti és őrzési feladatokat is ellátó fegyveres magyar alakulattal.
Hivatalos felkérés még nincs
Bár a Honvédelmi Minisztérium (HM) nem kapott hivatalos felkérést a háborút követő iraki helyzet rendezésében való katonai részvételre, a Magyar Honvédséget nem érné váratlanul, ha magyar katonákat kellene küldenie a térségbe. Bocskai István, a szaktárca kommunikációs főigazgató helyettese az MTI érdeklődésére pénteken kijelentette: a minisztérium nem kapott hivatalos felkérést.
A honvédséget nem érné váratlanul a feladat
Hasonlóan nyilatkozott az MTI-nek a Külügyminisztérium pénteken, a szóvivő közlése értelmében a tárca nem kapott hivatalos felkérést ez ügyben. "A magyar honvédséget nem érné váratlanul, ha egy nemzetközi szervezettől felkérést kapna a részvételre - így válaszolt Bocskai István arra a kérdésre, hogy folyik-e a tervezése egy esetleges magyar katonai részvételnek. Az MTI információja szerint békefenntartói vagy rendészeti feladatra számít a szaktárca, azonban a misszióra mindössze pár száz millió forintot tudna átcsoportosítani költségvetéséből, így az esetleges részvételhez a központi költségvetés tartalékát is igénybe kellene venni.
Az iraki háború kitörése előtt egyszer már felmerült magyar békefenntartók Irakba küldésének lehetősége. Akkor Iváncsik Imre, a Honvédelmi Minisztérium politikai államtitkára úgy nyilatkozott, hogy csak az ENSZ Biztonsági Tanácsának felhatalmazásával kerülhet sor ilyen akcióra.