Kádár János a képviselői irodaházban
További Belföld cikkek
- Fellélegezhetnek az agglomerációból Budapestre ingázók, fontos változások jönnek
- Világelsők közé került a Szegedi Tudományegyetem online oktatása
- Kigyulladt egy HÉV a Szépvölgyi útnál
- Elfogták a Till Tamás meggyilkolásával gyanúsított férfit
- Tizennégy ember került kórházba ételmérgezés miatt Zalaegerszegen
Lenin megmondta
|
Szemben, legalábbis első látásra, a Bernáth freskóval sincs különösebb baj. A kép alsó sávjában lázas építőmunka folyik. Kalapálnak, talicskát tolnak, cigarettáznak. Középen lakossági fórum. A hallgatóság soraiban Déry Tibor, Illyés Gyula, Ferenczy Béni, és egy meglepetésalak, akivel Kádár néhány perc múlva szembesül. Nem túl nagy lelkesedéssel fedezi fel magát újra a lakossági fórumra fittyet hányó egyik sakkozó alak személyében, akinek Aczél György kibicel.
Visszajöttek a kommunisták?
"A kulturális és sajtóbizottság ülése a Képviselői Irodaházban, majd folytatódik az I. emelet III. számú tanácsteremben. Napirend: Bernáth Aurél és Farkas Aladár műveinek megtekintése és azok esetleges eltávolítása."
"Minek" - csúszik ki a száján a kérdés, de nincs, aki válaszoljon. Pető Iván lép a mikrofonhoz: "Örülök, hogy ekkora az érdeklődés. Megfontolandó, hogy a kulturális bizottság ezután minden hétfőn egy falikép előtt ülésezzen." És átadja a szót az "itt látható" Dávid Katalin művészettörténésznek. A nyolcvanegy éves bűbájos hölgy egy házban lakott Bernáth Auréllal és, ahogy fogalmazott, barátság fűzte hozzá.
Tudjuk-e?
Egy képviselő bumfordian szólítja meg a művészettörténészt: "Tisztelt művészettörténész_ őőőőő_ hölgy! Azt tudjuk-e, hogy hogyan készítette Bernáth a képet?" A képviselő itt a művész lelki beállítottságára célzott, hogy lelkesen pemzlizett-e a vászon előtt reggeltől estig vagy hányt magától festés közben. Dávid Katalintól Kádár megtudja: "Aczél kérte fel, mert tehetségesnek tartotta és adni akart neki egy jelentős megbízást. Bernáth állandóan szorongott."
Több kérdés nem volt, ezért Pető Iván a hármas terembe, a Politikai Bizottság üléseinek egykori színhelyére szólította a kulturális bizottság tagjait.
Kádár vacillált egy kicsit, de oda már nem kísérte el a képviselőket. Kisétált a kapun és a Jászai Mari téri Mc'Donaldsban kért egy tányér hagymás krumplilevest, de végül be kellett érnie két akciós sajtburgerrel.
Szabó Zoltán (MSZP): Így kellene hagyni a Bernáth-freskót, ahogy van, függöny nélkül, a címernek pedig máshol kell helyet keresni. Véget ért a képrombolás korszaka.
Mécs Imre (SZDSZ): Meglepett, hogy milyen kellemes ez a festmény. A színei nem erőszakoltak. Ritkán kap egy nagy művész lehetőséget egy ekkora falfelület megfestésére. A kor szereplőit alig észrevehetően festette meg, észre sem vennénk Kádárt, ha a művészettörténész nem hívta volna fel rá a figyelmet. Az alkotás figyelmeztet, hogy hátunk mögött hagytunk egy korszakot, a freskót nem függönyözném el, és nem is vinném sehová.
A bizottság végül azt javasolta a házelnöknek, hogy eredeti helyén, a Képviselői Irodaházban legyen látható Bernáth Aurél falfestménye, Farkas Aladár két domborművét pedig ajánlják fel a Magyar Nemzeti Galériának megőrzésre.
"Azt mondja nekem egyik nap Bernáth Aurél: megfestettem Nagy Imrét, nem lesz ebből baj?" - hökkenti meg a hallgatóságot Dávid Katalin. És tényleg, Kádár döbbenten látja, hogy piros pulóverben, kefebajusszal, szemüveg nélkül, mégis élesen évtizedekig figyelte őt, ahogy ki-be közlekedik a pártház bejáratán.
Munkásállam
Klikk a képre!!
A bizottság tagjai a freskóról
Halász János (Fidesz): Tisztázni kell a bizottságnak, hogy sérülés nélkül, a képet nem rongálva elszállítható-e Bernáth Aurél freskója, melyet lehetőleg nem a képviselői irodaházban kellene bemutatni. Szembe kell nézni történelmünkkel, nem pedig elfüggönyözni a múltat.