Statisztikai mentelem politikusoknak és bíráknak
További Belföld cikkek
- Horn Gábor: Ha most lennének választások, a Fidesz győzne
- Félmeztelenül feküdt egy nő az M7-es autópálya leállósávjában
- Durva kritikákat kapott Hadas Kriszta a halála előtt, nagyon megviselték
- Késsel fenyegetőzött egy vásárló a Blaha Lujza téri Lidlben
- Soha nem látott fölényt mért a Tisza Pártnak a Medián
Az Index szerette volna megtudni, hogy az ügyészség 2006-ban hány állami és önkormányzati szerveket érintő korrupciós ügyben kezdett eljárást. Arról is érdeklődtünk, hogy hogyan alakult a kiemelkedő vagyoni súlyú felderített gazdasági bűncselekmények száma az elmúlt három évben, és, hogy van-e információ arról, hány ügyvéd, ügyész, bíró ellen tettek feljelentést hivatali visszaélés vagy közokirat hamisítás miatt.
A kérdésekre csak hosszas telefonálgatás és levelezés után kaptunk választ.
Három köztisztviselő
"Arra a kérdésére, hogy milyen arányban érinti az önkormányzati szerveket a hivatali visszaélés bűncselekménye, nem tudunk válaszolni, mivel ilyen adatokkal nem rendelkezünk. Csak az tudjuk, hogy a 2006-ban három köztisztviselő, valamint hat vám- és pénzügyőr elkövető ellen indítottak eljárást." - tájékoztatott minket Rózsa Judit, a Fővárosi Főügyészségre elküldött kérdéseinkkel kapcsolatban.
Csak fél éve jevasolják
A hiányos válaszok okára Pusztainé Jakab Rózsa osztályvezető ügyész segítségével sikerült fényt deríteni. Kiderült, hogy nem minden bűncselekményről tartanak nyilván adatot. Ha megtagadják a nyomozást, nem töltik ki a foglalkozásra vonatkozó rubrikát, így nem derül ki ügyész, bíró, vagy politikus volt-e az ügy érintettje. "Az önkormányzatokat, államhatalmat érintő ügyeket sem tartjuk nyilván" - nyilatkozta az ügyésznő.
Sándor Zsuzsa az Országos Igazságszolgáltatási Tanács (OIT) szóvivője szintén arról számolt be, hogy náluk sincs adat a feljelentettek foglalkozásáról. Hozzátette, hogy az OIT csak 2006. novemberétől tesz javaslatot bírák, ügyészek mentelmi jogának felfüggesztésére, ezt megelőzően közvetlenül az államfőhöz futottak be az ilyen tartalmú iratok.
Kumin Ferenc, a köztársasági elnök szóvivője megkeresésünkre úgy reagált, hogy ő csak azt tudja megmondani nagyságrendileg hány bíró felfüggesztési kérelme érkezett be hozzájuk. Évente ezek száma tíz alatt van, és az ok többnyire közlekedési baleset.
Az OIT 11-es szabályzata mindeközben azt mondja ki, hogy a különleges státuszokból adódóan, külön kell nyilvántartani a bírákkal kapcsolatos minden eljárást. Rendkívüli eseménynek számít, ha az igazságszolgáltatást működtető tagokat ilyen vád éri, ezekről az alárendelt bírósági vezetőknek félévente, évente be kell számolniuk az OIT testületének.
Azért sem hallunk ügyészek és bírák elleni feljelentésekről, mert a hatáskörben eljáró ügyészség gyakran azt válaszolja a panaszosnak, hogy az általa kifogásoltak semmilyen tényt, adatot, körülményt nem tartalmaznak, ami bűncselekményre utalna. Ez azonban nem jelenti azt, hogy nincsenek visszaélés gyanús ügyek, az igazságszolgáltatás esetleges fonákságaira mutató esetek.
Cikkek, esélyek, portrék, eredmények, térképek – minden egy helyen!
Ne maradjon le semmiről, kövesse az Indexen az amerikai elnökválasztás legfontosabb pillanatait és böngéssze a Fehér Ház blog tartalmait!
November 1-től folyamatosan frissülő hírfolyamunkban számolunk be minden fejleményről, a voksolás éjszakáját kiemelt figyelemmel kísérjük. A választás másnapján reggel hét órától élő videós műsorral jelentkezünk, interaktív térképeink segítségével pedig minden információt megtalál!