A kormányfő nem tudja a válaszokat cégeiről
További Belföld cikkek
- Furcsa, szúrós szag miatt ürítettek ki egy általános iskolát Egerben
- Akár kiviteli tilalmat és állami elővásárlási jogot is bevezethet a kormány az építőanyag-piacon
- Gyurcsány Ferenc kiakadt, Kövér László és a Fidesz „suttyóságát” elemezte
- Döntött a kormány, kétéves moratórium lép érvénybe a fővárosi Airbnb-típusú lakáskiadásra
- Azt hazudta, hogy infarktusa van, majd ellopta a defibrillátort az uszodából egy férfi Budapesten
Szilvásynak tisztáznia kellett, hogy milyen szerepet játszott Gyurcsány Ferenc meggazdagodásában. Szilvásy - aki Gyurcsány jó barátja és korábbi üzlettársa - annak a szerződésnek volt az egyik főszereplője, amelyet Gyurcsány Ferenc még a rendszerváltás utáni MDF-kormánnyal kötött a balatonöszödi kormányüdülővel kapcsolatban.
Az üdülőt később 2,5 millió forintért visszabérelte az állam, ami Balsai István fideszes politikus szerint azt eredményezte, hogy a kormányfőnek semmibe nem került a vásárlás. Szilvásy György szerint viszont az akkori kormány és az ellenzék is azt szorgalmazta, hogy az állami vagyont, köztük az üdülőt értékesítsék. "Akkor senki sem vonta kétségbe az értékbecslést" - mondta Szilvásy, aki szerint neki az értékesítéshez semmi köze sem volt.
Lejátszotta az ingatlant
Szilvásy szerint "többet feltételeznek róla" azok az ellenzéki politikusok, akik azt sugallják, hogy "lejátszotta a balatonöszödi ingatlant" Gyurcsánynak abban a reményben, hogy - mint ahogyan az később a valóságban történt - hat évvel később Gyurcsány egyik cégéhez kerüljön vezetői posztra.
Kiss Péter miniszter Polt Péter legfőbb ügyész tavalyi vizsgálatának eredményét olvasta fel a bizottság előtt, amely szerint a balatonőszödi üdülő értékesítésében "az ügy szereplői számára logikus lépések" követték egymást, és a szerződés nem támadható.
Képviselői klub
Az ülésen megjelenő kormányfőtől az ellenzéki képviselők elsősorban a fővárosi képviselői klub felől érdeklődtek. Gyurcsány közölte, hogy 1991-ben még az Altus Kft. alkalmazottjaként közreműködött az aligai ingatlan értékesítésében, ekkor találkozott Szilvásyval, majd a cég megbízásos szerződést kötöttt a Miniszterelnöki Hivatallal, és ők közreműködtek a Szalay utca 4-es számú ingatlan társasházzá történő átalakításában. "Tisztességgel elvégeztük a munkát" - tette hozzá.
Azt, hogy a Szalay utcai ingatlan értékbecslését ki végezte, több más kérdéssel együtt Gyurcsány Ferenc nem tudta megválaszolni, hanem arra kérte a Szijjártó Péter vezette testületet, hogy a tulajdonában álló cég menedzsmentjét és a Szalay utcai ingatlant tőlük visszabérlő Közlöny és Lapkiadó vezetőit kérdezzék.
Az ülésen Szijjártó közölte, hogy tudomása szerint Gyurcsány cégének a Közlöny és Lapkiadóval való - havi egymillió forintos - szerződése az idén járt le, amikor Gyurcsány már kormányfő volt. Az erre vonatkozó kérdésekre a kormányfő nem tudott válaszolni, csak idézte Polt Péter legfőbb ügyészt, aki szerint "az összeférhetetlenség (...) nem állja meg a helyét".
Százmilliós felújítás
Szó esett arról is, hogy a közlönykiadó 100 millió forintos felújítást végzett - a Gyurcsány cégének tulajdonában lévő - ingatlanon. A kormányfő érvelése szerint annak idején hatpárti - Pokorni Zoltán és Szabó Iván jobboldali képviselők által is támogatott - egyetértéssel döntötték el a képviselők, hogy a képviselői klubot felújítják. Hogy miért volt szükség arra, hogy egy állami cég finanszírozza a Gyurcsány tulajdonában álló ingatlan felújítását, arra a kormányfő nem tudott válaszolni?
Herényi Károly MDF-es bizottsági tag azon kérdésére, hogy mai fejjel másképpen csinálná e, Gyurcsány azt felelte, hogy ha tudta volna, hogy egykor tagja lesz annak a politikai elitnek, amelyet ma lát, azt tette volna, és javasolta volna mindenkinek, hogy "jól vigyázzanak!".