Miniszterek is tudhattak a Benedek-féle földmutyiról
További Belföld cikkek
- A Medián felmérése szerint a Tisza Párt már 11 százalékkal előzi a Fideszt
- Vádat emeltek az Orbán-beszéd alatt őrizetbe vett volt nyomozó ellen
- Több településen is veszélyessé vált a levegő minősége
- Szeptembertől katonák oktatják a vezetést a szolnoki középiskolásoknak
- A rendőrök elől menekülve ugrott ki az M0-son az autójából egy férfi
Gráf József földművelésügyi és vidékfejlesztési, valamint Juhász Ferenc volt honvédelmi miniszter is tudott a pákozdi földterület körüli jogügyletekről - állítja Budai Gyula, a Nemzeti Földalapkezelő Szervezet Ellenőrző Bizottságának tagja.
Budai Gyula elmondta, hogy birtokában vannak olyan dokumentumok, amelyek a két miniszter érintettségét bizonyítják, ezért bejelentést tett a Központi Nyomozó Főügyészségnél. Arra kérte a testület vezetőjét, vizsgálja meg "hogy Gráf József miniszternek, illetve Juhász Ferenc volt miniszternek milyen szerepe lehetett a Benedek Fülöphöz kapcsolódó földügylethez" - olvasható Budai Gyula bejelentésében.
Budai Gyula emlékeztetett, hogy Benedek Fülöp nevéhez még 2006-ból fűződik egy földeladás. Akkor hirdették meg Pákozd külterületén a Honvédelmi Minisztérium kezelésébe tartozó 201 hektáros földet 30 millióért, végül egy vállalkozó rekordgyorsasággal megkötött szerződés értelmében 90 millióért vette meg. A területet később vásárlója egy gazdasági társaságba apportálta, amelynek egy részét megvette egy norvég befektető, aki golfpályát akart építeni.
Budai Gyula szerint tehát a magyar állam kezében lévő földet kijátszották külföldieknek, ez pedig nem jöhetett volna létre, ha az akkori földművelésügyi és honvédelmi miniszter, azaz Gráf József és Juhász Ferenc nem tud róla. A területet ugyanis át kellett minősíteni ahhoz, hogy azon gazdasági beruházást lehessen megkezdeni. Budai Gyula a birtokába került dokumentumok alapján azt állítja: a két miniszter három alkalommal írt alá olyan papírt, amelyből tudnia kellett, hogy ez a földterület "nem igazán a jogszabályi előírásoknak megfelelően kerül átminősítésre".
Benedek Fülöp közbenjárt a honvédelmi tárcánál - állítja Budai Gyula -, hogy az kezdeményezze azt, hogy a terület a földművelésügyi minisztériumhoz kerüljön. Erről az akkori két miniszter egy nyilatkozatot írt alá. Budai Gyula szerint itt már tudták, hogy milyen célból fog kikerülni a föld a HM kezeléséből. Nem sokkal később Juhász Ferenc egy újabb nyilatkozatban lemondott a kezelési jogról és hozzájárult, hogy a területet mezőgazdasági termőfölddé minősítsék. Mivel azonban közben Natura 2000-et jegyeztek be a területre, azaz természetvédelmi területté nyilvánították, így Benedek Fülöp ismét Juhász Ferenchez fordult. Azt kérte, hogy adjon ki egy ajánlást, hogy a területet mégis minősítsék mezőgazdasági hasznosításra nem alkalmas területté. Később Benedek Fülöp a helyi földhivatal vezetőjét arra utasította, hogy fogadja el ezt az ajánlást, így írták ki végül a pályázatot.
Gráfot és Juhászt már meghallgatták
Dékány András, az FVM sajtófőnöke elmondta, hogy a nyomozásban eljáró hatóságok az ügyben tanúként már meghallgatták Gráf József minisztert. További intézkedéseket a hatóságok nem tartottak szükségesnek - tette hozzá. A Magyar Szocialista Párt (MSZP) sajtóosztályán ugyancsak azt közölték, hogy az ügyészség meghallgatta Juhász Ferencet is, aki áll minden vizsgálat elé, álláspontja szerint mindent törvényesen hajtottak végre a földügylettel kapcsolatban.