Templom épülhet a hírhedt diszkó helyén
További Budapest cikkek
- A kormány szerint autósüldözés folyik Budapesten
- Elkezdték a Széll Kálmán téri átjáró építését
- BKK: Leszállíthatják a budapesti járatokról a maszk nélküli utasokat
- Szombattól pótlóbusz jár az 1-es villamos helyett a Hungária és a Könyves Kálmán körúton
- A koronavírussal magyarázza a BKV, miért nem lesz idén nyáron sem klíma a 3-as metrón
A Margit körúti volt Átrium mozi megmentéséért néhány éve mozgalom indult, mégis bezárták, az épületet meghirdette a főváros. A Bauhaus műemlék azóta pusztul, a nyertes pályázó a vételi szerződés jóváhagyásáig se jutott el. Az Andrássy úti Balettintézet egykori székhelyén 12 éve olcsón adott túl a kerületi önkormányzat, azóta az ingatlan már tulajdonost váltott - jóval drágábban -, de még építési engedélyt sem kértek a beígért felújítására. A XII. kerületi volt Hully Gully diszkó fehér kőhengere évek óta csúfoskodik az Apor Vilmos téren, most úgy tűnik, remény van arra, hogy lebontsák, és az eredeti tervek szerint templomot építsenek a helyén. Pusztuló fővárosi épületekről szóló sorozatunk második része.
Az Atrium mozi épületét 1936-ban építették, az Atrium lakásépítő szövetkezet számára. Az építők az alsó részt eredetileg is mozinak szánták, így nem véletlen, hogy a háború után, 1947-ben helyreállított épületben megnyitott a Május 1. filmszínház, ami ezen a néven működött egészen 1990-ig.
A rendszerváltás után ismét Atrium néven üzemelő mozinak a környéken épült multiplexek ásták meg a sírját, 2001-ben született az első döntés arról, hogy épületét kulturális célra hasznosítja a tulajdonos fővárosi önkormányzat. Bezárták, majd hosszas viták után, 2007-ben kiírták az első pályázatot az értékesítésére, ami eredménytelen lett. Az egy évvel később újra kiírt pályázaton ugyan nyertest hirdettek, de az átalakítás azóta sem kezdődött el.
A bizottság nem akar bólintani
A vételi szerződést ugyanis a fővárosi önkormányzat gazdasági bizottságának is jóvá kell hagynia. A testület kétszer is tárgyalta az ügyet, de nem ütötték rá a pecsétet. A bizottság egyik tagja elmondta, hogy először az volt a gond, hogy az épület eredetileg becsült értéke jóval nagyobb volt (300 millió forint), mint a megajánlott százmillió forint. Még egyszer felértékeltették, az összegek akkor már közelítettek egymáshoz.
A második alkalommal, mintegy fél éve viszont már az volt a probléma, hogy a szerződésben nem látta a bizottság a műszaki-felújítási program műemlékvédelmi garanciáit, magyarul nem tudni pontosan, hogy mi és milyen tervek alapján épülne a mozi helyén.
A legutóbbi esemény az ingatlannal kapcsolatban az volt, hogy a befektető megkereste az elővásárlási joggal rendelkező II. kerületi önkormányzatot, hogy mondjon le erről a jogáról. Ám a kerület addig nem is kíván állást foglalni, amíg a szerződés meg nem kapja a főváros jóváhagyását. Így tehát a folyamat újra elakadt, egyelőre nem tudni arról, hogy azóta mozdulna valami a kísértetmozi ügyében.
Piruettező befektetők
Az Andrássy úti egykori Balettintézet patinás épületéről akkor hallhattak utoljára a fővárosiak, amikor 2007-ben kiderült, hogy a VI. kerületi önkormányzat által 1997-ben 220 millió forintért eladott épületet továbbadta vevője a portugál Aquapura Hotelsnek, méghozzá 7,5 milliárd forintért.
Megkérdeztük az önkormányzatot, hogy az új tulajdonos jelentkezett-e már a terveivel, ahol azt a választ kaptuk, hogy kérdezzük meg a Kulturális Örökségvédelmi Hivatalt (KÖH), mert a műemléképület átalakításáról először velük kell tárgyalnia a befektetőnek. A KÖH-nél a legutolsó információk szerint nem tudnak arról, hogy az átépítést elkezdené legalább előkészítési szinten a tulajdonos.
Templom lehet a diszkóból
A XII. kerületi Apor Vilmos téren a Hully Gully néven elhíresült diszkó épületéről 1996-ban lángolt fel a vita, amikor a szórakozóhely tönkrement, és el akarták adni. Az ingatlant végül az elővételi joggal rendelkező katolikus egyház vette meg egy üzletember orra elől.
Az egyházkerületet a vételi ár is alaposan megviselte, ezért sokáig nem volt pénze a rendkívül csúf épület átépítésére. Mint a mellete levő Felsőkrisztinavárosi plébánián megtudtuk, hogy a jövőben tárgyalások kezdődhetnek az átépítés ügyében, de legkorábban márciusban tudnak nyilatkozni erről. Egyelőre azonban még nem született döntés a templomról és az építkezéshez szükséges pénz sincs meg.
Az épület alapjait egyébként még 1941-ben a Felsőkrisztinavárosi plébánia rakatta le és eredetileg egy impopzáns, háromtornyos nagytemplomot építettek volna oda, ám a háború miatt csak az altemplom készült el. A félbemaradt templom alapjaira 1967-ben szolgáltatóház épült, majd 1990 után a rossz hírű Hully Gully diszkó kezdte meg a működését az 1996-os tönkremeneteléig.