Őr vigyázza Hadik András lova tökét?
További Budapest cikkek
- A kormány szerint autósüldözés folyik Budapesten
- Elkezdték a Széll Kálmán téri átjáró építését
- BKK: Leszállíthatják a budapesti járatokról a maszk nélküli utasokat
- Szombattól pótlóbusz jár az 1-es villamos helyett a Hungária és a Könyves Kálmán körúton
- A koronavírussal magyarázza a BKV, miért nem lesz idén nyáron sem klíma a 3-as metrón
Etikai kódex készül az I. kerületi önkormányzat augusztus végi ülésére, ami kitér majd a várbeli Hadik András lovasszobor védelmére is. A szobor heréjét régóta szidolozzák babonából a vizsgára készülő kollégisták, de gyakran másznak fel a fénylő szerv mellé a turisták is fényképezkedni.
Király Kornél, a budavári önkormányzat városfejlesztési és környezetvédelmi bizottságának tagja elmondta, hogy az augusztus végi testületi ülésen vitatják meg azt az etikai kódexet, ami más műemlékek mellett kitér Hadik András huszártábornok Úri utcában található lovasszobrának védelmére is.
A szobor rendkívül népszerű a fővárosi diákok, sőt mostanában már a turisták körében is. A wikipédia szócikke szerint az érdeklődők sokszor csak a szobor egyetlen pontjára, a ló heréjére koncentrálnak, amelyet a volt kollégisták szidollal fényesítettek - revétlenítettek - a diákvirtus jegyében. Történt ez időnként annak ellenére, hogy régebben a szobrot rendőrök felügyelték. Bár a várban lévő kollégium épületét ma már más célra használják, a BME Villanykarának hallgatói mérnökké válásukkor még ápolják a szobornál a hagyományokat.
A szokás évtizedek óta él gimnazista körökben is, sok budapesti középiskolában a sikeres érettségi zálogának tartják, hogy az ember a vizsgák előtt felmenjen a Várba és megsimogassa Hadik lovának heréjét.
Azt egyelőre nem tudni, hogy az önkormányzat milyen módon óvná a szobrot az illetéktelen kezektől. Király Kornél elmondta, hogy több ötlet is felvetődött, például, hogy bekameráznák a helyszínt, vagy őrszolgálat vigyázná, de egyelőre még nincs pontos döntés az ügyben.
A képviselő szerint a fogalmilag kizárt, hogy a ló herezacskóját letakarják, vagy bármilyen módon hozzányúljanak a szoborhoz, mivel az világörökségi helyszínen áll és önmagában is műemlék. Hozzátette, hogy nem a diákszokást gyakorlókkal van elsősorban probléma, hanem a fényképezkedő turistákkal, akik gyakran bepiszkolják, megrongálják a szobrot, arról nem is szólva arról, hogy szerinte a tábornok emlékét is besározzák. Leszögezte, valamilyen viselkedési normát be kell tartatni a helyszínen.
Hadik András szobra, amely egyúttal a hármas huszárok emlékműve a budai várnegyedben a Szentháromság utca - Úri utca sarkon található. 1937. április 29-én avatták fel, készítője ifj. Vastagh György. Futaki gróf Hadik András (németül Andreas Reichsgraf Hadik von Futak; Csallóköz, 1710. október 16. – Bécs, 1790. március 12.) magyar huszártábornok, császári tábornagy (Feldmarschall), földbirtokos és politikus volt.
Cikkek, esélyek, portrék, eredmények, térképek – minden egy helyen!
Ne maradjon le semmiről, kövesse az Indexen az amerikai elnökválasztás legfontosabb pillanatait és böngéssze a Fehér Ház blog tartalmait!
November 1-től folyamatosan frissülő hírfolyamunkban számolunk be minden fejleményről, a voksolás éjszakáját kiemelt figyelemmel kísérjük. A választás másnapján reggel hét órától élő videós műsorral jelentkezünk, interaktív térképeink segítségével pedig minden információt megtalál!