Az üzemeltetési költséget sem termelheti ki a Bálna
Négy éve még hárommiliárd forint éves bérleti bevétellel számolt a főváros, de látva, hogy a tavaly novemberben átadott Bálna szabadon bérbe adható területeinek mindössze 9,32 százalékára sikerült piaci bérlőt találni, már az évi körülbelül 400 millió forintos üzemeltetési költség kitermelésével is elégedett lenne – írja a Nol.hu.
A bruttó 30 ezer négyzetméteres épületből összesen 12 500 négyzetméter adható bérbe, a Csarnok és Piac Igazgatóság, illetve a Budapesti Történeti Múzeum összesen valamivel több mint 3 ezer négyzetmétert használ.
A főpolgármesteri hivatal belső ellenőrzési osztályának egy a Népszabadság által megszerzett belső jelentése szerint a Bálnát eddig üzemeltető Budapest Főváros Vagyonkezelő Központ (BFVK), „bár nem kis erőfeszítést tett” az üzlethelyiségek bérbeadásáért, de ehhez nem voltak meg a szükséges tapasztalatai. Ezért a jelentés azt javasolja, hogy a főváros bízzon meg egy önálló céget az üzemeltetéssel, ahogy az az eredeti, 2007-es szerződésben is szerepelt.
A helyzetet tovább súlyosbítja, hogy egy korábbi döntésnek köszönhetően a bérlőknek addig nem kell bérleti díjat fizetniük, amíg az épület el nem éri a 70 százalékos kihasználtságot. A bérlők többsége viszont az üzemeltetési költséggel is tartozik: áprilisra a hét bérlő összesen 20 milliós tartozást halmozott fel, amire a BFVK nem számol késedelmi kamatot – írja a lap.
Cikkek, esélyek, portrék, eredmények, térképek – minden egy helyen!
Ne maradjon le semmiről, kövesse az Indexen az amerikai elnökválasztás legfontosabb pillanatait és böngéssze a Fehér Ház blog tartalmait!
November 1-től folyamatosan frissülő hírfolyamunkban számolunk be minden fejleményről, a voksolás éjszakáját kiemelt figyelemmel kísérjük. A választás másnapján reggel hét órától élő videós műsorral jelentkezünk, interaktív térképeink segítségével pedig minden információt megtalál!