Rosszul járhatnak a budapesti kerületek

2007.01.29. 18:21
Kerületi csődök vagy törvénysértés között kell választania a fővárosi önkormányzatnak az idei forrásmegosztás kapcsán. Tiba Zsolt főjegyző az InfoRádiónak elmondta, hogy a forrásmegosztásról szóló törvény szövegezését tavaly elhibázták az alkotók, így ahelyett, hogy több jutna a kerületeknek, az új jogszabály szerint még tőlük kell elvonnia 12-15 milliárd forintot a fővárosnak. Közben csökkentik a színházak támogatását is Budapesten.

Tiba Zsolt budapesti főjegyző szerint a fővárosi közgyűlés február közepén fogadja el a 188 milliárd forint közös bevétel elosztásáról szóló forrásmegosztási rendeletet. Az elosztás kereteit idén már új törvény szabályozza, amelyet képviselői kezdeményezésre tavaly módosított a Parlament - mondta az Info rádiónak a főhivatalnok. A törvény arról határoz, hogy a bevételből 47 százalék a fővárosi önkormányzaté, a többin pedig meghatározott képlet alapján osztozik a 23 kerületi önkormányzat.

Rossz a jogszabály szövegezése

Csakhogy Tiba Zsolt szerint a jogszabály szövegezése rossz, ha ugyanis szó szerint alkalmazzák, akkor azokat a bevételeket is be kell vonni a közös megosztandó források közé, amelyek eddig mindig a kerületek saját bevételei voltak.

Példaként említette a telek- és építményadót, valamint a gépjárműadót. Ez azt jelentené, hogy a kerületeknek 12-15 milliárd forinttal kevesebb jutna idén, ami csődbe vinne jó néhány kerületet.

Tiba Zsolt szerint nehéz dilemma előtt áll a főváros: ha törvény szerint jár el, akkor elvonja a pénzt, de ha nem vonja el a pénzt, akkor törvényt sért, és megrovást kaphat például az Állami Számvevőszéktől. A főjegyző komikusnak tartja, hogy éppen azok a parlamenti képviselői szándékok vezettek ehhez a helyzethez, amelyek a kerületek javára akarták torzítani a forrásmegosztás arányait.

Tiba Zsolt végül közölte, hogy a közgyűlés februárban dönt a kérdésben, de személy szerint nem tartja reálisnak, hogy a főváros elvonja ezt a hatalmas összeget a kerületektől.

A színházaktól félmilliárdot vonnak el

Tiba beszélt arról is, hogy idén "csak" fél milliárd forintos elvonásra kell számítaniuk a budapesti színházaknak. A fővárosi önkormányzat várhatóan csak ennyivel csökkenti a támogatásukat, a korábban tervezett 1 milliárd forint helyett. Igaz, az elvonás jövőre is folytatódik.

A főjegyző az InfoRádióban azt mondta: több színházigazgatóval is tárgyaltak, valamint Jordán Tamással, a Magyar Színházi Társaság elnökével. Szavai szerint mindannyian azt mondták, hogy csak két év alatt tudnak átállni egy új támogatási rendszerre.

Éppen ezért az elvonást két lépcsőben hajtják végre, de hogy ez jövőre pontosan mekkora összeget tesz ki, arról a főjegyző egyelőre nem tudott beszámolni.

40-50 százalékos jegydrágulás?

Az InfoRádió az ügyben megkereste az Új Színház igazgatóját, aki még semmit nem tudott arról, hogy milyen elvonások sújtják a színházát idén.

Márta István hangsúlyozta azonban, hogy tavaly a színlelt szerződések megszűntetése, valamint a jegyárak áfatartalmának emelése sokat rontott a helyzetükön.

Azt mondta: ha a budapesti színházaktól összesen 500 millió forintot vesznek el, akkor az összeget csak úgy tudnák pótolni, ha 40-50 százalékkal emelnék a jegyárakat. Ekkora költségnövekedést azonban idén nem bírna el a közönség.

A színházak költségvetései nem naptári évekre, hanem színházi évadokra készülnek, magyarázta Jordán Tamás, a Magyar Színházi Társaság elnöke. Ezért nem egy év, csak öt hónap áll az intézmények rendelkezésére, hogy pótolják a kieső félmilliárdos támogatást.