További Budapest cikkek
- A kormány szerint autósüldözés folyik Budapesten
- Elkezdték a Széll Kálmán téri átjáró építését
- BKK: Leszállíthatják a budapesti járatokról a maszk nélküli utasokat
- Szombattól pótlóbusz jár az 1-es villamos helyett a Hungária és a Könyves Kálmán körúton
- A koronavírussal magyarázza a BKV, miért nem lesz idén nyáron sem klíma a 3-as metrón
"Megalapozott gyanú"
V. István megalapozottan gyanúsítható azzal, hogy mint a területet üzemeltető gazdasági társaság vezetője szintén a fenti magatartást tanúsította. A Budapesti Rendőr-főkapitányság Vizsgálati Főosztály a keletkezett iratokat vádemelési javaslattal a Fővárosi Főügyészségnek megküldte.
Közben a Fővárosi Bíróságon az idén januárban kezdődött tárgyalássorozat a 2002-ben engedély nélkül felépített, majd hatóságilag elbontott Citadella terasz kávézó fennmaradási engedélyéről. Az építtető Citadella 4-u Vagyonkezelő Kft. álláspontja szerint a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal (KÖH) hatáskör hiányában rendelte el a Citadella Garden lebontását, és a Kincstári Vagyoni Igazgatóság (KVI) jogszerűtlenül dózeroltatta le az építményt.
Buldózerrel bontották el a teraszt
A Citadella 4-u Kft. szakmai és hatósági engedélyek nélkül létesített kávézó teraszt és illemhelyet a Citadella lődombján 2002 tavaszán-nyarán. A KÖH örökségvédelmi szempontok alapján rendelte el a bontást; az építményt az év decemberében buldózerrel bontották el. Veres István, a kft. ügyvezetője a tárgyaláson közölte: az elmúlt száz évben nem készült a műemléki védelem tekintetében irányadó tudományos dokumentáció arról, hogy mit kell az épületegyüttesben fenntartani, megóvni. Hozzátette: egy elhamarkodott döntését próbálja palástolni a KÖH, amikor körömszakadtáig ragaszkodik eljárási jogához.
Vita a Citadella műemlék voltáról
Az alperes KÖH képviselője szerint viszont a Citadella műemlék mivolta kétségbevonhatatlan. Mint mondta, a védetté nyilvánítás a listás védelmi módszer alapján történt meg, a KÖH hatásköre alátámasztott, és a bontást jogerős határozatok alapján hajtották végre. A Fővárosi Bíróság végzésében a tárgyalást márciusra halasztotta. A Citadella Investment Kft. egy másik keresetében a rá kiszabott 20 millió forintos örökségvédelmi bírságról szóló határozat felülvizsgálatát kérte. A felperes szerint a KÖH budapesti irodája jogtalanul szabta ki a büntetést, mivel az ingatlan nem egyedi védettségű, e védettség keletkezése nem igazolt, és a hely nem egyedi régészeti lelőhely.
A bíróság közbenső, jogerős ítéletében az örökségvédelmi bírság jogalapját, kiszabhatóságát támadó keresetet elutasította, a bírság mértékéről azonban folytatódik a tárgyalás, amelyet elhalasztottak.