További Budapest cikkek
- A kormány szerint autósüldözés folyik Budapesten
- Elkezdték a Széll Kálmán téri átjáró építését
- BKK: Leszállíthatják a budapesti járatokról a maszk nélküli utasokat
- Szombattól pótlóbusz jár az 1-es villamos helyett a Hungária és a Könyves Kálmán körúton
- A koronavírussal magyarázza a BKV, miért nem lesz idén nyáron sem klíma a 3-as metrón
Az új közigazgatási eljárásról szóló törvény nyomán tájékoztató füzetecskéket jelentet meg a Fővárosi Közigazgatási Hivatal (FKH), a Főpolgármesteri Hivatal és a Fővárosi Jegyzők Egyesülete. A füzetekből sok minden kiderül: pontosan milyen ügyekben érdemes egyáltalán a hatóságokat felkeresni, mit lehet elvárni a polgármesteri vagy a közigazgatási hivataloktól. Természetesen tanácsokat is kapunk arról, hogy miként kell eljárni az egyes intézményekben.
A füzetsorozatot Forgács Imre, az FKH vezetője mutatta be a sajtónak kedden. Elmondta, hogy először három témával foglalkoztak. Az első füzet a "zajpanaszokkal", a második az elektronikus ügyintézéssel foglalkozik, a harmadik pedig a rendőrség számára készült gyermekvédelmi kalauzként. Természetesen további kötetek is készülőben vannak, amelyek a legfontosabb, közérdekű problémákat dolgozzák fel.
Forgács Imre elmondta azt is, hogy évente kétmillió ügyben hoznak határozatot a budapesti polgármesteri hivatalok, illetve másodfokon a Fővárosi Közigazgatási Hivatal. Mindez azt jelenti, hogy a csecsemőket is beleértve, minden budapestire legalább egy érdemi önkormányzati döntés jutott 2004-ben.
Zajpanasz
Tiba Zsolt fővárosi főjegyző szerint a zajvédelmi és az elektronikus ügyintézési kiadványok olyan útmutatók, amelyeket azért érdemes lapozgatni, mert kiderül belőlük, milyen beadványokkal érdemes megkeresni a hivatalokat, mit várhatnak el az ügyfelek a hatóságoktól. Voltaképpen azt is megtudhatjuk tehát, hogy mikor érdemes feljelenteni valakit az önkormányzatnál csendháborítás, egészen pontosan "zajpanasz" miatt.
A sajtótájékoztatón az FKH szakemberei elmondták, hogy évente mintegy 500 eset jut el a Fővárosi Közigazgatási Hivatalig Budapesten, már ami a zajpanaszokat illeti. Ez csak a másodfokú ügyeket jelenti, hiszen első fokon a kerületi polgármesteri hivatalok illetékesek.
Tiba Zsolt pedig arról beszélt, hogy a zajártalommal foglalkozó bejelentéseken kívül sokkal több embert érintenek az építéshatósági ügyek. A jegyzők ajánlására a közigazgatási hivatalban hamarosan akár több újabb füzetecske is megjelenhet, amelyek ezzel a kérdéskörrel foglalkoznak majd - mondta a fővárosi főjegyző. Szerinte akár külön is érdemes lenne foglalkozni az első és másodfokú ügyekkel, de természetesen más tematikus felosztást sem tartott kizártnak.
A füzetek anyaga az interneten is elérhető, a nyomtatott változat pedig szabadon és ingyenesen (de változtatás nélkül) terjeszthető, sokszorosítható.