Habzik a Feneketlen-tó

2008.11.12. 15:02
A megnövekedett pH-érték miatt habzik a Feneketlen-tó. Az újbudai tó tavasszal a halállomány szinte egészének kipusztulása és a vízmennyiség drasztikus lecsökkenése miatt kapott nyilvánosságot. Most a víz habzik, bár a Feneketlen-tavi Horgász Egyesület elnöke szerint, ha kisüt a nap, a tejfehér massza eltűnik az úszkáló kacsák alól.

Amint kisüt a nap, eltűnik a napokban megjelent sűrű hab a XI. kerületi Feneketlen-tó felszínéről. A tóban a víz folyamatosan csökken, ezzel összefüggésben pedig emelkedik sótartalma, emiatt pedig habzik a víz felszíne, mondta az Indexnek Kulcsár János, a Feneketlen-tavi Horgász Egyesület elnöke.

Habzik a tó

A tóval nem ez az első probléma. Tavasszal a négyes metró építkezéseit okolták sokan, amiért a tóból a víz vészesen fogyni kezdett. A halállomány nagy része kipusztult, az egyesületnek több mint egymillió forintos kára keletkezett. Kulcsár János nem tartja valószínűnek, hogy tényleg a metróépítés okozta a vízveszteséget, a kérdés eldöntését a szakértőkre hagyja.

Kulcsár szerint a mostani jelenséget a megnövekedett pH-érték okozza, a víz rendkívül lúgos és habzásnak indult. A szappanbuborékokhoz hasonlóan, ha kisüt a nap, a hab eltűnik a víz felszínéről, mondta a vezető. Kinézetre leginkább mosóporhoz, vegyi anyaghoz hasonlít a tó felszínén található massza. A vizsgálat még folyik, de kizárható, hogy vegyi szennyezés történt volna, kémiai reakciók felelősek a tó habosodásáért.

A vizsgálatokat az akkreditált laboratóriumok szervei végzik, a költségeket teljes mértékben az egyesületnek kell állnia, a tulajdonos fővárosi önkormányzatnál ugyanis erre jelenleg nincs pénz.

A horgászegyesület vezetője elmondta, tavasszal tervezik rendbe hozni a 160 éves, folyamatosan romló állapotú, eliszaposodó tavat, például azzal, hogy több mint 6000 köbméter vizet pótolnak. De problémát jelent az is, hogy rengeteg szemét van a tó mélyen, ezt sokszor önkéntes búvárok hozzák fel a felszínre, ingyen.

Úgy tudjuk, hogy a Közép-Duna-völgyi Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőség is kész vizsgálódni, ha a habzás nem múlik el.