További Budapest cikkek
- A kormány szerint autósüldözés folyik Budapesten
- Elkezdték a Széll Kálmán téri átjáró építését
- BKK: Leszállíthatják a budapesti járatokról a maszk nélküli utasokat
- Szombattól pótlóbusz jár az 1-es villamos helyett a Hungária és a Könyves Kálmán körúton
- A koronavírussal magyarázza a BKV, miért nem lesz idén nyáron sem klíma a 3-as metrón
A fővárosi önkormányzat közműcégei gazdálkodásának rendbetételét kéri az MSZP budapesti vezetése a párt által jelölt városüzemeltetési főpolgármester-helyettestől, Hagyó Miklóstól - jelentette ki Burány Sándor, az MSZP budapesti elnöke egy hétfő délutáni sajtóbeszélgetésen.
A szocialista politikus elmondta, hogy zajlik a közüzemek átvilágítása, de már az eddigi tapasztalatok is azt jelzik, hogy "van mit keresni ezen a téren a közműcégeknél". Konkrét lehetőséget látunk arra, hogy a cégek működési költségeit csökkentsük - jegyezte meg. Van példa arra is, hogy a szolgáltatás díját csökkenteni lehetne, ilyen például szerinte a Főtáv.
Az MSZP a cégvezetők bevonásával legkésőbb őszig konkrét javaslatcsomagot vár a főpolgármester-helyettesétől a költségek csökkentésének lehetőségeiről. Burány elmondta azt is, hogy a változások érdekében várhatóan jelentős személycserékre lesz szükség a közműcégeknél. Az MSZP budapesti vezetése kedden foglalkozik a cégek igazgatósági, felügyelő bizottsági tagjainak cseréjével összefüggő kérdésekkel.
Burány: Hagyó dönt
A fővárosi önkormányzat gazdasági bizottsága várhatóan szerdán már dönt is a nyolc legnagyobb cég vezérigazgatójáról, igazgatósági, felügyelő bizottsági tagjairól. A vezérigazgatókról az MSZP budapesti elnöksége nem tárgyal. A cégek menedzsmentje ugyanis olyan szakmai kérdés, amelyekkel kapcsolatban a városüzemeltetési főpolgármester-helyettesnek van döntő szava. Az igazgatótanácsoknak a várost irányító koalíció tagjaiból kell összeállniuk, mivel a tulajdonos akaratát közvetítik a menedzsment felé. A felügyelő bizottságok a cégek működését ellenőrzik, így azokban "az ellenzéknek is benne kell lennie" - jegyezte meg.
A fővárosi önkormányzat néhány hónapja módosított szervezeti szabályzata alapján a gazdasági társaságok vezérigazgatóiról, igazgatósági, felügyelő bizottsági tagjainak május 31-én megszűnő megbízatásáról, 17 év után először már nem a Fővárosi Közgyűlés, hanem a gazdasági bizottsága dönt. Mintegy tíz éve először fordul elő majd az, hogy a BKV-hoz hasonlóan a közüzemek vezérigazgatóit is pályázat nélkül nevezik ki.
Vajdát mindkét beígért helyen megfúrták?
Az MTI városházi forrásokból úgy értesült, hogy az első nyolc nagyobb cégnél e héten szerdán végrehajthatja a szakbizottság a személycseréket. Egyebek közt változás várható például a Főtáv Zrt. élén. Az őszi választások előtt a szocialisták szorgalmazták azt, hogy a Főtávnál Vajda Pál korábbi főpolgármester-helyettes legyen az új vezérigazgató. Demszky Gábor még januárban is erre utalva jelezte, hogy fontos feladat vár egykori helyettesére. Hagyó Miklós szándéka szerint azonban mégsem ő, hanem egy nála húsz évvel fiatalabb, 35 éves jelölt lehet a Főtáv új vezérigazgatója.
Vajda Pálnak a Fővárosi Közterület-fenntartó Zrt. igazgatóságelnöki posztját kínálta fel az új városvezetés. A közterület-fenntartóknál a nyugdíjba vonuló vezérigazgató helyére egy jelenleg Brüsszelben dolgozó személyt szán Hagyó Miklós, Mesterházy Ernővel, a főpolgármester első számú tanácsadójával együtt. Az új vezérigazgató-jelöltet korábban vezérigazgató-helyettesnek javasolták e cégnél a szabaddemokraták, az akkori MSZP-vezetés azonban nem támogatta ezt.
Összevonják a fővárosi vagyonkezelőt az ingatlankezelővel
A változások keretében összevonnák a főváros vagyonkezelő, illetve ingatlankezelő társaságát, a BFVK-t és a Fiműv Zrt.-t. A három, részben privatizált cég, a gázmű, a vízmű és a csatornázási művek közül a gázművek élén biztosan vezetőváltás lesz, mivel a jelenlegi cégvezető nyugdíjba vonul.
A vízműveknél a városvezetés a jelenlegi privatizációs szerződés módosítását szorgalmazza, mivel túlzónak tartják a vízdíj-képlet alapján a külföldieknek járó sikerdíjat. Ezért nem is fogadta el a vízművek igazgatósága néhány hete a vezérigazgató által benyújtott idei üzleti tervet.
A BKV-nál is változnak a vezető testületek
A gazdasági társaságok igazgatósági cseréi az elsők között érintik a BKV-t. Itt várhatóan az SZDSZ által javasolt Tóthfalusi György lesz az igazgatósági elnök. A szocialisták korábban ezt a posztot Moskovits Péternek szánták, aki több cikluson át a fővárosi önkormányzat pénzügyi bizottságának elnöke volt.
Az összességében 300 körüli igazgatósági, felügyelő bizottsági tag díjazása jelenleg havi 28 ezer és 322 ezer forint között szóródik. A kizárólagosan önkormányzati tulajdonban lévő cégek vezérigazgatói alapfizetésként maximum 667 ezer forintot, a részben privatizált cégek vezetői másfél millió forint körüli díjazást kapnak. A városvezetés azt szorgalmazza, hogy minden cégnél piaci alapbér és kisebb prémium legyen a vezérigazgatóknál.