Infláció feletti díjemelések a fővárosban

2008.12.02. 11:21
A jövő évi közműdíjak emeléséről tárgyalt a főpolgármesteri kabinet tárgyalt a fővárosi kabinet keddi ülésén. A BKV tarifái mintegy nyolc, a közműdíjak pedig átlagban 10 százalék felett emelkednek. A végső döntést a fővárosi közgyűlés hozza meg december végén.

A főpolgármesteri kabinet megtárgyalta a BKV átlagosan 7,9 százalékos tarifaemelési javaslatát, tájékoztatott Nyáry Krisztián, a főpolgármesteri hivatal kommunikációs igazgatója. A legnagyobb változást az egységes Budapest-bérlet jelenti majd, amellyel a BKV, a MÁV Start és a Volán járatain is lehet majd utazni. Az új havibérlet 9000 forintba kerül január 1-étől. A tanuló-, nyugdíjas- és kismama-bérletek javasolt ára 3550 Ft.

Új lehetőség lesz a negyedéves bérlet. A 27 ezer forintos negyedéves bérlet 100 napig lenne érvényes, így az utas 10 százalékot megtakarít. (Ennek alapján aki 2009-ben négy negyedéves bérletet vesz, az plusz egy hónapig veheti igénybe a közösség közlekedést.) A vonaljegyek ára húsz forinttal nő a javaslat szerint, és így 290 forintra emelkedik.

Napi öt utazás fölött napijegyet érdemes vásárolnia az utasoknak. A jegytípus tervezett ára 1500 forint, amely 3,2 százalékkal olcsóbb az ideinél. A kerékpárosok jövőre havi 500 forintért kerékpárbérletet is válthatnak, amelyet a kerékpárszállításra kijelölt vonalakon használhatnak majd.

A Fővárosi Csatornázási Művek 2009. január 1-től 260,50 Ft/m3 + ÁFA díjat javasol, ami az előző évihez viszonyítva 9,9 százalékos díjnövekedést jelent. Az emelés mértékét elsősorban a csatornaépítési és egyéb fejlesztési költségek indokolják. A javasolt díjemelés háztartásonként 237 Ft többletkiadást jelent havonta.

8,4 százalékos vízdíjemelésre tett javaslatot a fővárosi közgyűlésnek a Fővárosi Vízművek Zrt. A javaslat elfogadása esetén 2009. januártól egy köbméter ivóvíz ára 180,50 Ft + ÁFA lenne.

A települési szilárd hulladék, azaz a szemétdíj 14,1 százalékkal emelkedne az FKF Zrt. javaslata szerint. A díjemelés egy családnak (családi házas övezetben) egy 110 literes edény heti egyszeri ürítése mellett a havonta átlagosan 300 forintos kiadást jelent. A díjemelés mértékét az infláció valamint az energiaköltségek növekedése mellett elsősorban környezetvédelmi többletfeladatokkal indokolta az FKF Zrt. vezetése.

A díj teremt fedezet arra, hogy a szelektív zöldhulladék gyűjtését kiterjesszék 14 kerület eddig kieső részeire, így a lefedettség 85 százalékos lesz. További környezetvédelmi típusú költség, hogy a jelenlegi 903 darab szelektív gyűjtősziget számát újabb 200-al kívánják növelni, emellett a lomtalanításnál a veszélyes hulladékok különgyűjtését is biztosítja a cég.

A települési folyékony hulladékkezelési díj, azaz a szippantás díja 1578 Ft m3 + ÁFA lesz január 1-től. Ez 7 százalékos díjemelést jelent. A kéményseprési díj is 7 százalékkal növekedne jövőre. A díjemelést az infláció mellett a kémények használatával összefüggő fokozott ellenőrzési tevékenység indokolja.

A Budapesti Temetkezési Intézet Zrt. javaslata szerint a kegyeleti díjtételek összességében 2,4-4 százalék között emelkednek jövőre. Ez a kegyeleti szolgáltatások hatósági és szabadáras tételeinek átlagos változásából adódik.

Jövőre változatlan marad a díjkompenzációra jogosultak köre, és a jövedelemhatárok is, amelyekről tavaly döntött a közgyűlés. Ennek értelmében távhőszolgáltatási díjkompenzációra jogosult az, akinek családjában az egy főre jutó nettó jövedelem nem haladja meg a 60 ezr Ft-ot, ill. gyermekét egyedül neveli és egy főre jutó nettó jövedelem nem több 65 ezer Ft-nál. Ugyanezek a családi állapot- és jövedelemhatárok érvényesek a víz-, csatorna- és szemétszállítási díj kompenzációja esetére is. A havi és a téli fővárosi kiegészítő lakásrezsi támogatások összege azonban növekszik jövőre.