További Budapest cikkek
- A kormány szerint autósüldözés folyik Budapesten
- Elkezdték a Széll Kálmán téri átjáró építését
- BKK: Leszállíthatják a budapesti járatokról a maszk nélküli utasokat
- Szombattól pótlóbusz jár az 1-es villamos helyett a Hungária és a Könyves Kálmán körúton
- A koronavírussal magyarázza a BKV, miért nem lesz idén nyáron sem klíma a 3-as metrón
Kerüli a konkrét ígéreteket a III. kerületben második választókerületének szocialista és fideszes jelöltje.
A fideszes Laczkó Szilvia "a személyes kapcsolattartásra" helyezi a hangsúlyt, még a mobilszámát is megadta a választópolgároknak, és az emberek ismerik is, mert régóta a környéken dolgozik. A helyi Fidesz irodájában. Nincs papírra írva, hogy megválasztása esetén 2010-re mi valósulna meg választókerületében, az Árpád híd budai hídfőjének két oldalán. Szeretné, ha inkább a tettek igazolnák, hiszen, mi lett a 2006-os tavaszi MSZP-s ígéretekből is.
Az MSZP-s jelölt személye változott az őszihez képest, mert az akkor Laczkó Szilviával holtversenyben végzett Pataki Márton (1203 szavazatot kaptak mindketten) listáról ma már a képviselőtestület tagja. Az új induló Gellért Zoltán, helyette viszont a kerületi elnök Márkus András nyilatkozik arról, hogy a "panelfelújítás, a környezet tisztasága és a közlekedési anomáliák", de számon kérhető ígéretről itt sem tudunk.
A patthelyzet réme
A választás tétje az óbudai képviselő-testület működése, legalábbis ezt állítja a két nagy párt. A baloldalnak - az SZDSZ-szel együtt - tizenhat képviselője ül a testületben, a jobboldalnak tizenhét, és van egy független képviselő is, aki - eddig úgy tűnik - egyik oldal felé sem húz. Bús Balázs fideszes polgármester szavazatával tehát jelenleg még biztos a jobboldali többség, egy MSZP-s győzelemmel viszont ez a többség elveszhet.
Az MSZP-s kerületi elnök szerint a patthelyzet nem fenyeget, egyenesen a "béke szigetének" nevezi a kerületet sőt, szerinte már Tarlós István, fővárosi ellenzéki frakcióvezetővé lett egykori polgármester idejében is a kompromisszumra kész politika jellemezte a kerületet. (Ezzel egybecseng Bús Balázs polgármesternek a Demokrata január 4-i számában megjelent nyilatkozata: "folytatjuk a Tarlós István idején már bevált konszenzusos, a kerület érdekeit a pártpolitikai érdekek előtt kezelő politikát.) Laczkó Szilvia a kerület fejlődése érdekében nevezi nélkülözhetetlennek választási sikerét, különben a patthelyzet réme fenyeget.
Szász Domokos, a kerületi SZDSZ elnöke szerint csak a nagy pártok kommunikálják ezt, valójában a jobboldalnak biztos a többsége. Az MSZP-nek és az SZDSZ-nek ugyanis 19 képviselő kellene a testületben a többséghez, valójában Gellért Zoltán győzelmével is csak tizenheten lennének.
Mérgesek az SZDSZ-re
A kettes választókörzetben 1994 óta különösebb megerőltetés nélkül gyűjti be az MSZP a lakótelepi szavazatok többségét, nagy valószínűséggel az őszödi beszéd nyilvánosságra kerülése miatt tudta a Fidesz döntetlenre hozni az itteni meccset. A vasárnapi választás egy mini közvélemény-kutatásnak is tekinthető arról, hogy az emberek mennyire voltak hajlandók megbocsátani Gyurcsánynak.
Az MSZP döntetlene akár bravúrnak is tekinthető, hiszen ősszel több lakótelepi választókerületet is elveszítettek Óbudán a szocialisták, és a kettes választókörzetben az SZDSZ-es jelölt 10 százalék fölötti eredményt ért el, és elindul a megismételt választáson is, nem kis bosszúságot okozva a helyi szocialistáknak.
Az SZDSZ a kerületben jelentősen meggyengült, mert míg korábban hét képviselőjük volt tagja a testületnek, mostanra hárman maradtak. Oláh Zoltánnak nincs reális esélye a győzelemre, mégis újraindul, gyengítve ezzel a szocialista Gellért győzelmi reményeit. A kerületi MSZP-s elnök szerint a közelgő SZDSZ-elnökválasztás "fölkorbácsolta" a szabad demokraták kedélyeit, akik mindenáron az önálló arc megmutatására törekednek. Még úgy is, hogy Oláh indulásával a Fidesz malmára hajtják a vizet.
A kerületi SZDSZ-elnök viszont azt nehezményezi, hogy Oláh Zoltán nem lett közös jelölt, pedig az őszi választáson ők tettek hasonló gesztust a szocialisták javára.
A közös képviselő közbeszól
A hét őszi indulóból most négyen nem vesznek részt a választáson. Laczkó Szilvia és Oláh Zoltán mellett csak a munkáspárti Hegyi Károly nevével találkozhatnak a választópolgárok ismét a szavazólapon. Az MSZP-s Pataki Márton mellett az Óbudai Cívis Klub, a Budapest Társaság és az elnökét vesztett Centrum Párt jelöltje nem indul, függetlenként viszont ringbe száll Húsvéti Árpád és Pető Pál.
Pető civilben egy Harrer Pál utcai ház közös képviselője. A szocialisták egyedül ebben a szavazókörben szenvedtek vereséget ősszel, feltételezéseik szerint azért, mert Pető a háttérben Laczkó Szilvia mellett kampányolt, mégpedig nagyon sikeresen. Ha a most önállóan induló Pető a befolyását meg tudja őrizni szavazóköre fölött, akkor nagyon alacsony részvétel mellett - márpedig a fővárosi időközi választáson volt már példa tíz százalékos részvételre is -, akár önkormányzati képviselő is lehet a közös képviselőből.
Pető Pál, a rettegett közös képviselő az állítólag a Fidesznek nyújtott őszi segítségéről annyit mond, hogy "a szocialistáknak biztos nem" kampányolt. A győzelem reményében vág neki a választásnak, hiszen "ki az, aki nem akar győzni egy versenyen?" - kérdezi. Amúgy kiegyensúlyozott embernek tartja magát, akit a győzelem éppúgy nem rendítene meg, mint a vereség.