A Nagymező utcai beruházók visszahozták a Kádár-rendszert

2006.12.11. 13:37
Meglepődve fogadták jogászkörökben a Nagymező utcai mélygarázs beruházóinak hétvégi fenyegetését, hogy pert indítanak amiatt, mert valaki az építkezés ellenzői közül egy nyilvános meghallgatáson elhangzottakat nyilvánosságra hozta. Azt pedig egyenesen értelmezhetetlennek nevezték, hogy azért is pert indítanának, mert egy még be sem jegyzett egyesület nevében léptek fel ellenük.

Egy nyilvános megbeszélésen a Nagymező utcai mélygarázs beruházó cég képviselői (egyikük, Kovács Judit) elismerték, hogy korábban azért nem kezdték el az építkezést, és nem adtak a munkálatokról tájékoztatást (mármint az önkormányzati választások előtt), mert "politikai okokból le voltunk állítva", majd azt is kifejtették, hogy az önkormányzat arra kérte őket, hogy "a választások előtt ne kezdjék el" a munkákat. A felvétel meghallgatható itt.

A felvételek nyilvánosságra hozása után a beruházó cég perrel fenyegette meg a hangfelvételt nyilvánosságra hozókat, akik ellenzik a mélygarázs építését. Erkölcsi elégtétel követelésén túlmenően, a nyilvánosság előtt elszenvedett nem vagyoni kár megtérítését is érvényesíteni kívánják, írták közleményükben, mert szerintük a felvételt "egy, a beruházó által novemberben szervezett lakossági tájékoztatón rögzítették a nyilatkozó tudta és hozzájárulása nélkül". A cég közleményében hozzáteszi, Hantos [Enikő] és egyesülete a szövegkörnyezetből kiemelt mondat "torzításával, félremagyarázásával akar ismét zavart kelteni".

Sarokba szorítva

A felvétel nyilvánosságra hozatala után a beruházók nem visszakoztak, sőt, odáig mentek, hogy közleményükben kijelentették, "nem álltak és nem is állnak kapcsolatban a VI. kerület önkormányzatával". A munkálatokhoz szükséges engedélyeket az önkormányzattól független hatóságoktól csak novemberben kapta meg a kivitelező cég, így nem is érkezhetett "ilyen jellegű" megkeresés az önkormányzati képviselőktől, írják.


Nézze meg képeinket!

Az Index a felvétel készítésének körülményeiről megtudta, hogy egy nyilvános tájékoztatón készült, amelyre a lakók és a közös képviselők is hivatalosak voltak. Több jogásszal is beszéltünk, akik szerint nem értelmezhető a cég közleménye. Schiffer András szerint törvény, hogy mindenkinek, aki a lakott környezetet meg akarja változtatni, számot kell adnia a körülményekről. Ebben a viszonyban a környezet megváltoztatója közszereplőnek minősül, "abban a terjedelemben, amelyben a környezetet érintő beruházás megvalósul, közszereplő" - mondta a Társaság a Szabadságjogokért jogásza. A tájékoztatás a társadalom részvételével megvalósult, mondta.

A beruházók a felvételre adott reakcióként még büntetőeljárást is kezdeményeznek, mert Hantosék "több alkalommal nem létező, bírósági nyilvántartásba nem vett jogi személyek, úgy mint "Nagymező Utcaiak Egyesülete", illetve "Nagymező Utcáért Érdekvédő Egyesület" nevében nyilatkoztak sajtófórumokon és hivatalos beadványokon. A jogász emlékeztetett arra, hogy a Kádár-rendszerben fordult utoljára elő, hogy kizárólag azok szervezkedhettek, és fejthettek ki véleményt, akiket az állam elismert. Be nem jegyzett szerveződés csupán hatóság alanya nem lehet, az félreértés, hogy csak bejegyzett egyesület jelenhetne meg a nyilvánosság előtt, mondta.

Félreértése a demokráciának

Az egyesületről Hantos elmondta, az alakuló ülést november 21-én tartották, és hatvan napjuk van arra, hogy a cégbírósághoz is eljutassák a bejegyzést. A beruházókat is kerestük. A Murus Zrt. vezérigazgató-helyettese, Kovács György szerint a jogi hátterük a pereskedésre megvan, de részletekért Gyarmati Zoltánhoz, a WK Bt. képviselőjéhez irányított, akit a Kovács által megadott telefonon nem értünk el.

Arról, hogy az önkormányzat valóban politikai okok miatt a munkálatok késleltetésére kérte volna a beruházókat, a Terézvárosi Önkormányzattól azt a választ kaptuk, hogy nincs erről tudomásuk. Hogy indítanak-e pert a cég ellen rágalmazás miatt, a sajtómunkatárs azt felelte, nem vizsgálják a felvétel tartalmát.

Hétfői fejlemény, hogy a beruházók, amelyek a terézvárosi jegyző szerint még nem építik a mélygarázst, reggel a díszburkolatot dózerrel kezdték felszedni. Az ott lakók a fővárosi közigazgatási hivataltól építésfelügyeleti-ellenőrzést kértek, de csak januárra ígérték azt, mert az elmúlt hetekben a hat fős osztályt leépítették, ezért Budapesten már csupán csak egy ellenőr dolgozik.