További Budapest cikkek
- A kormány szerint autósüldözés folyik Budapesten
- Elkezdték a Széll Kálmán téri átjáró építését
- BKK: Leszállíthatják a budapesti járatokról a maszk nélküli utasokat
- Szombattól pótlóbusz jár az 1-es villamos helyett a Hungária és a Könyves Kálmán körúton
- A koronavírussal magyarázza a BKV, miért nem lesz idén nyáron sem klíma a 3-as metrón
A Fővárosi Közgyűlés napirendre sem vette a Fidesz indítványát, miszerint garanciarendeletre lenne szükség azért, hogy a közüzemi díjak ne emelkedhessenek az infláció fölötti mértékben. Kupper András frakcióvezető javaslatát a közgyűlés elutasította, és folytatta tárgyalását a díjemelésekről.
Vajda Pál szocialista főpolgármester-helyettes azonban válaszolt érdemben is Kupper felvetéseire. Szerinte ha elfogadják a díjemeléseket, akkor egy átlagos budapesti lakásban élők mindössze 330 forinttal több rezsit fognak fizetni havonta.
Vajda szerint azonban nem szabad a fogyasztói kosárhoz, az átlagos inflációhoz hasonlítani a közüzemi díjakat, mert azok beszerzései eltérő mértékben változnak az általános feltételekhez képest.
A Vízművek például viszonylag kevés Tibi csokit és zöldséget vásárol, viszont sok embert foglalkoztat, mondta Vajda. Márpedig az Országos Érdekegyeztető Tanács valószínűleg hamarosan reálbéremelésről állapodik meg, tehát a munkabér költségei az átlagos inflációnál jobban emelkednek majd például jövőre.
Éppen ezért Vajda szerint nem szabad kikötni a közüzemi díjak emelésének felső határát, hiszen az üzemanyag és az elektromos energia is 9, illetve 7 százalékkal emelkedett, ami jóval magasabb érték a fogyasztói inflációnál, márpedig a közműcégek inkább ilyen nyersanyagokat vesznek igénybe.
Mialatt Kupper javaslatát elutasították, a fideszes városatyák táblákat tartottak levegőbe. Ezeken azok az adatok voltak, amelyeken felsorolták, mennyivel volt nagyobb az elmúlt években a pesti közüzemi díjak emelése az átlagos inflációnál. Szolnoki Andrea főpolgármester-helyettes eközben azt mondta: "Ez szép. Nincs több?! Kupper úrnak nincs is táblája!"
A Fidesz számításai szerint egyébként a BKV 2001-hez képest 78 százalékkal jobban drágult, mint az átlag infláció, a szemétdíj 62,2 százalékkal haladta meg az általános fogyasztói kosár drágulását, a temetkezés 53,3 százalékkal, a csatornázás 89,1 százalékkal, a vízdíj 36,3 százalékkal drágult pluszban ez idő alatt.
A közgyűlés döntött a szippantyúzás 5,9 százalékos drágulásáról, a szemétdíj 5,7 százalékos emeléséről és a temetkezés 5,6 százalékos díjemeléséről. Ez utóbbi azonban a valóságban - a lakosságot érintő intézkedések ellentmondásos hatásai miatt - 3,4 százalékos többletkiadást okoz majd az ügyfeleknek. A kéményseprésnél szintén hasonló a helyzet: a főváros 4,2 százalékkal emeli ennek a díjait, de az országos áfacsökkentés miatt ez a valóságban nem lesz érzékelhető, hiszen a 25 százalékos általános forgalmi adó 20-ra csökken, így még némileg mérséklődhet is a díjszabás.
Döntött a közgyűlés a fővárosi díjkompenzációs rendszerről is. Jövőre 25 százalékkal többet adnak a rászorulóknak, összesen 1,8 milliárd forint lesz a lakásrezsi-támogatás. Kibővül a támogatásra jogosultak köre is, minthogy emelték az ehhez szükséges jövedelemhatárokat. Így például a távhő-szolgáltatási díjkompenzáció esetében 40 ezer forintról 45 ezer forintra emelkedik az egy főre jutó havi jövedelemhatár, illetve a gyermekét egyedül nevelők esetében 48 ezer forint egy főre jutó jövedelemről 55 ezer forintra.