További Budapest cikkek
- A kormány szerint autósüldözés folyik Budapesten
- Elkezdték a Széll Kálmán téri átjáró építését
- BKK: Leszállíthatják a budapesti járatokról a maszk nélküli utasokat
- Szombattól pótlóbusz jár az 1-es villamos helyett a Hungária és a Könyves Kálmán körúton
- A koronavírussal magyarázza a BKV, miért nem lesz idén nyáron sem klíma a 3-as metrón
Olcsóbb bontani
Az ÓVÁS! mintegy negyven tagja hétfőn a Holló utca 11. szám épület előtt tiltakozott az épület lebontása ellen, mondta az Indexnek Marinov Péter, a szervezet egyik alapítója. A VII. kerületi önkormányzat ugyanis számos ingatlan lebontására adott engedélyt, köztük az említett házra is. Az Erzsébetvárosi Önkormányzat azzal indokolja Európa legnagyobb fennmaradt zsidónegyedében a bontásokat, hogy az épületek felújítása több kerül, mint az újak építése, és erre nincs pénzük.
Az önkormányzat a tiltakozások hatására hétfőn úgy döntött, hogy az eredeti tervekkel szemben mégsem bontják le a Rumbach Sebestyén utca 10. szám alatt találató ingatlant. Varga Kálmán, a KÖH elnöke az Indexnek elmondta, hogy az elkövetkező egy évben az önkormányzat, vagy a befektetők bármit is terveznek, le kell állítaniuk azt. A KÖH az elkövetkező időszakban közel hetven különleges értéket képviselő épület védelmének előkészítését is megkezdi.
Harmadát bontanák
A régi zsidónegyed jelenleg érvényes szabályozási tervét a kilencvenes évek végén hagyta jóvá a főváros és az örökségvédelmi hivatal, írja a Népszabadság. Ennek értelmében a kerület az épületek mintegy harmadát jelölte meg bontandóként, illetve bonthatóként. A terv elfogadása után azonban a terület a világörökség része lett, és megindult az új műemléki vizsgálat. Időközben azonban az önkormányzat közel tucatnyi ingatlant eladott, többre a bontási engedélyt is kiadták.
Cstörtökön egyeztetnk
Csütörtökre a KÖH kerekasztal-beszélgetést kezdeményezett, amelyre a bontásokat ellenző szervezetek, köztük az ÓVÁS!, a Mazsihisz, valamint a kerületi polgármester is hivatalos. A kerületi önkormányzatnak is az a célja, hogy miközben fejleszti a területet, védje is meg, amit lehet - mondta a Népszabadságnak Hunvald György polgármester, hozzátéve, hogy akár a szabályozási terv módosítását is elképzelhetőnek tartja.
A polgármester szerint mivel az állam nem tud segíteni, csak akkor érhetnek célt, ha más forrásból tudnak pénzt szerezni. Ezért kezdeményezték a kapcsolatot Párizs III. kerületével és a Sorbonne szakértőivel. Azt remélik, segítségükkel sikerrel indulhatnak uniós pályázatokon. Egy másik útnak a hasonló gondokkal küzdő belső pesti kerületek szövetkezése kínálkozik.