Varga Mihály alelnök szerint Gyurcsány Ferenc igazi jó hazardőrhöz méltóan húszra is lapot kért pénteken, azt folytatta, amit eddig is csinált, amikor letagadta, hogy korábban meghamisították az államháztartási adatokat.
Gyurcsány Ferenc miniszterelnök bizalmat fog kapni a parlamentben liberális és konzervatív osztrák napilapok várakozásai szerint. A Die Presse című konzervatív osztrák napilap Orbán mozgósítja az utcát a kormány ellen című pénteki írásában egyebek között arra utalt, hogy a legtöbb megfigyelő - tekintettel arra, hogy a kormánytábor demonstrálta sorainak összezárását - abból indul ki, a baloldali-liberális parlamenti többség megerősíti hivatalában Gyurcsány Ferencet.
A Der Standard című liberális napilap is úgy értékeli, hogy Gyurcsány Ferenc előreláthatóan bizalmat fog kapni a parlamentben, mert a kormányzó szocialisták és a liberálisok többséget élveznek ott, és felsorakoztak mögéje. Az újság budapesti tudósítója szerint ugyanakkor kiszámíthatatlanná válhatnak az utcai fejlemények. (MTI)
Fejér megyében hat helyen demonstrálnak félpályás útlezárással a gazdák; az MTI információja szerint mintegy 43-45 gépjárművel zárják le délután 16, illetve 17 óráig a 7-es, a 62-es, 63-as, 61-es és az 1-es főút egy-egy szakaszát. A 62-es főút seregélyesi szakaszán hét, a 7-es főúton, Martonvásár belterületén 10, Szabadbattyánnál 13, az 1-es főúton, Bicske külterületén 8 traktor, a 63-as főúton, Cecénél hat erőgép foglalja el a fél útpályát. (MTI)
"Békét és nyugalmat szeretnék, mert erre van szüksége az országnak. A békének ára van, világos, egyszerű kérdésekre őszinte válaszokat kell adni, és eszerint kell cselekedni" - mondta beszéde kezdetén Gyurcsány Ferenc. A miniszterelnök szerint sokan úgy teszik fel a kérdést, Gyurcsány vagy Orbán, pedig a kérdés nem ez, legfeljebb a következmény.
"A probléma maga a miniszterelnök és a kormánypártok, mert becsapták a választókat. A vád alapja az őszödi beszéd" mondta Gyurcsány. "Hazudtam vagy sem? Csalárd módon szereztük-e a kormányzati felhatalmazást vagy sem? Kell-e bocsánatot kérni?" - tette fel a kérdéseket. Utóbbira azt mondja: igen, kell. Azért, mert halogatták a szembenézést egy tarthatatlan politikával, téves hitben ringatták magukat.
"Nem találtuk meg túl sokszor az ország egésze számára elfogadható egyensúlyt. Elhitték és mi is elhittük, hogy a politika felülírhatja a gazdaság törvényeit, hogy a szociális igények kielégítése akarat kérdése" - indokolt a kormányfő. Gyurcsány azt mondta, fenntartottuk a látszatot, hogy nagyobb teljesítmény nélkül nagyobb jövedelem. "Nem mondtuk ki, hogy amit a riválisok 2001-től, mi 2002-től tettünk, az felborítja az egyensúlyt" - ismerte el.
Gyurcsány arra a szembesítésre büszke az őszödi beszédből, amely nem állja ki a nyilvánosság próbáját úgy, ahogy az ott elhangzott. Arra nem lehet büszke, hogy nyilvánosan ezt nem merte megtenni. De megpróbálta a szembesítést, mert "így nem mehet tovább, változtatni kell".
A kormányfő szerint a kiigazítás, a reformok elkezdésével, a cselekvéssel megkezdődött a szembenézés. "Van saját felelősségem, igen, van" - mondta Gyurcsány, ő vezette az előző kormányt, övé a fő felelősség, hogy amikor megérett az elhatározás: változtatni kell, csak azoknak mondta el, akiktől politikai értelemben nem volt tartanivalója.
"Nem volt bátorságom elmondani a választóknak, szembesíteni őket azzal, hogy ami történt, az öncsalásra épült. Van ok a miniszterelnököt bocsánatkérésre kérni, azt mondani, hogy személyes felelőssége van abban, ami történt. A hazugság a halogatás volt" - mondta Gyurcsány.
A kormányfő - aki rendszerint fejből mondja beszédeit - most papírból olvassa mondatait.
"Amit az elmúlt években tettünk, annak a megmagyarázása volt, hogy nem kellenek a reformok". Gyurcsány bocsánatot kér a nyers és szenvedélyes megfogalmazásért is. Durva, miniszterelnökhöz nem méltó szó is megengedhető, úgy érezte, de nem mentheti föl a szenvedély sem. Így indokolt a bocsánatkérés. "Bocsánat" - mondta.
A szocialista frakció azt ígérte, nem fogja széttapsolni a Gyurcsány-beszédet. Tíz percet vártak is az elsőre, az sem volt egy szűnni nem akaró, ütemes vastaps.
A képviselőknek tetszett az ellenzék saját, nem nemes céljait említő kiszólás.
Az őszödi beszéd következménye, hogy az ellenzéknek lehetőséget teremtett támadó, veszélyes forgatókönyvet írni, mondta Gyurcsány. Sajnálkozik, hogy a beszéd ürügy lett a harmadik magyar köztársaság elleni támadáshoz. Az első Gyurcsány-kormány nem hamisított adatokat, az őszödi beszéd ilyen értelmezése maga a hazugság.
A tüntetésekről a miniszterelnök elmondta, hogy a Kossuth téren fideszes parlamenti képviselők is demonstráltak, miközben új alkotmányt, új rendszerváltást követelnek, és van, aki a királysággal kacérkodik. Gyurcsány szerint nem kell rendszerváltás, piac van, verseny, és a folyamatos változás bizonytalansága. Ez nagyobbrészt a szabadság ára.
A kormányfő most - ahogy általában szokta - fejből beszél. Úgy tűnik, a beszéd első feléhez tartozó, önkritikus részhez kellett az írásos segítség.
A demokratikus politikai rendszer és keretei jól működnek, de valami elromlott, nem magától, a közélet szereplői rontották el, mondta a miniszterelnök. A magyar parlamentáris demokrácia nem úgy működik, ahogy tizenhat éve gondolták; a demokratikus magatartás és kultúra, vagyis, hogy a versengő felek elfogadják a másik legitimitását. A demokratikus politika lényege az elfogadás, a választóktól eredő legitimitás nem kérdőjelezhető meg, aki megteszi, az nem demokrata.
Hogy itt tartunk, annak fő okát Gyurcsány abban látja, hogy 1998-ban a Fidesz egészpályás letámadást hirdetett, vagy egy másik kijelentés: a baloldal, amikor tehette, mindig rárontott a nemzetére. Ebből a politikából fakad a hazugságok politikája, fejtegette.
Azért jöttek traktorok Budapestre, mert országos demonstráció van, jelentette ki Budai Gyula, aki önmagát a demonstrációs bizottság igazi vezetőjének nevezi. "A Csongrád megyei ifjú gazdák jöttek fel éjszaka a fővárosba, többen nem jönnek" - mondta. A traktorok jelképesen vannak a rakparton, nem mennek fel a Kossuth-térre, tette hozzá. (MTI)
"Mi a hazugságok politikája?"- folytatta Gyurcsány. Tessék azt állítani politikai riválisodról, hogy kormányra kerülés esetén száz százalékkal emeli a gáz árát.
Hogyan lesz az önkormányzati szavazásból népszavazás. "Létrehozunk egy újabb világot, a hazug nyelvek politikai világát" - mondta Gyurcsány.
"A8-as autóból A6-osba kell ülni a miniszterelnöknek, és elhiszik, hogy takarékos vagy, építs az irigységre" - mondta Gyurcsány. Szerinte a hazugságból torz politikai kultúra alakul ki. Ezt a beismerést tartalmazza az őszödi beszéd és erről szól a mostani is: a szembenézésről és a változtatásról.
Több mint száz tüntető volt a Kossuth téren a Parlament rendkívüli ülésének kezdetekor. Az emberek nyugodtan beszélgetnek vagy a zenét hallgatják. Néhányan a kordon mellett ácsorognak. Közülük korábban többen hangos füttyszóval vagy szidalmakkal fogadták a Parlamentbe siető képviselőket. A tér közepén tizenhárom teherautó és egy daruskocsi segítségével építik a délutáni Fidesz-gyűlés pódiumát. (MTI)
Gyurcsány Ferenc visszanézett kormánya elmúlt három-négy hónapjára is: "Az új Magyarország képének konvergencia programba foglalása helyes lépés volt." Helyes célokat követnek, átérezte annak a történelmi felelősségét, hogy ez vagy elindul vagy elbukik. Elismerte, hogy volt benne egy túlzott magabiztosság, menni előre, amennyire csak lehet. Közben sokakban az az érzés keletkezett, hogy a miniszterelnökben nincs elég empátia.
A gondok sokaságával már maga a kormány sem bírt, a nyitott kérdések sokasága dühítette az embereket, mondta a kormányfő, aki szerint ez a kapkodás és a rögtönzés látszatát keltette. Túlzott lelkesedés és bizonyítási vágy kerítette hatalmába a kormányt, ezért túl sok lett a dilemma, a kérdés. Ahogy van teherbíróképessége egy embernek, úgy van a kormánynak és egy országnak is. Nem diktálhat nagyobb tempót a kormányfő, mint amennyit az ország elbír. "Ez a hitbuzgóság" - mondta.
A kormányfő a sajátján kívül más programot nem lát, de elismeri, hogy lehet más út is. Az előző években a jövedelmek növekedése meghaladta azt a mértéket, amivel a gazdaság növekedett. Ennek pótlása csak úgy történhet, hogy "megállunk egy évre". A miniszterelnök 2008-ra alapvetően kiegyensúlyozottabb viszonyokat vár. Megszűnik az állandósult pénzhiány, javul a közszolgáltatások minősége.
A kormányfő felidézte, a kampányban az ellenzék azt mondta, nem kell egészségügyi reform. "Orbán Viktor szerdán, zárt tárgyaláson arról beszélt az ellenzék vezére, hogy nem kell reform, sőt reformalap is kell. A reformalap az maga az adónövelés, az maga a hamis nyelv" - mondta Gyurcsány.
"Épp ideje annak, hogy befejezzük a kettős beszédet, a hamis nyelv használatát, hogy más programunk legyen vállalatvezetőknek, szegény vidéki szavazóknak és budapesti értelmiségieknek - szólítja fel az ellenzéket Gyurcsány. - Bár vitatható a programunk, az a program, amivel az ellenzék 1200 milliárd forint kiadást javasol és ennél többtől fosztaná meg a költségvetést, az maga a gazdasági társadalmi csőd politikája." Emiatt szerinte 20 százalék lenne a hiány, az euró 320 forint lenne, elvesztenénk az európai uniós forrásokat és munkahelyek tízezreit. "Készen állok az egyenes beszédre, de akkor a másik oldal is beszéljen tisztán, legyen programja, ne csak ötletei" - mondta a kormányfő.
"Lehet békét az alkotmányos demokrácia sérelmével elérni, a kisebbség rendjét megteremtve? Ez a pillanat békéje lenne, amit a demokratikus szabadság elvesztése követne" - mondta. "Nem a haza van ellenzékben, hanem egy párt" - jegyezte meg a miniszterelnök.
"A vita arról szól, hogy engedünk-e a zsarolásnak, a fenyegetésnek, az utcának, és a parlamenti kisebbség akaratának" - mondta Gyurcsány. A kormányfő a parlamenti többség jogának elvitatásáról beszél, szerinte a vita már nem a miniszterelnök személyéről szól. Az ellenzék utcán szervezett zsarolásáról és az Orbán szája íze szerint megszületendő új alkotmányt emlegeti a kormányfő.
A nagy jövedelemtulajdonosokkal kellene megállapodni – jogszabályban is rögzíteni –, hogy ők finanszírozzák a reformok költségeit – mondta Orbán Viktor a hvg.hu-nak adott, a bizalmi szavazás idejére időzített interjújában. A Fidesz-elnök szerint az úgynevezett Magyar Reform Alap létrehozása mellett szükség van megszorításokra. Ezek mibenlétét Orbán nem fejtette ki, csupán abbeli reményét fogalmazta meg, hogy az „erkölcsi megújulás” jegyében a válság megoldására tett javaslatokat nem a Gyurcsány-kormány, hanem „egy nemzeti egységkormány szakértői” dolgozzák ki, amelyeknek „a nagy ellátó rendszerek illetve a közigazgatás reformját” is tartalmazniuk kell.
A miniszterelnök szerint a népakarat október elsején az önkormányzatokról szól, minden más csak vélemény lehet. "Az utcai küzdelem nem rend és nem nyugalom. Totális a politikai bizonytalanság, ezt sem az ország, sem a népképviselet, a parlament nem akarhatja" - mondta Gyurcsány, aki bizalmat kér, mert csak ez a kormány tudja végigvinni a programot. Fontos, hogy érezze a parlament többségének felhatalmazását és bizalmát, hogy ne kényszerüljön rossz kompromisszumokra.