Szili Katalint a parlamenti dolgozószobájáig kísérte (szinte futva) tudósítónk, akinek kérdéseire (kik voltak azok, akik bekiabálásaikkal zavarták a mai ülést) a ház elnöke nem akart válaszolni, és az is kiderült, miért: Szili Katalin szerint tudósítónk két hete kiforgatta szavait, amikor azt írta, hogy a házelnök a kormányfő dolgozószobájából feldúltan távozott. Tudósítónk erre megjegyezte, hogy a házelnök akkor sem akart válaszolni, és szerinte a házelnök valóban feldúlt volt, de ezt most Szili Katalin egyszer és mindenkorra cáfolta. Szerinte akkor is csak sietett, és az, tette hozzá, intelligencia kérdése, hogy ha egy újságíró valamiről tájékozódni akar, akkor a "bocsánat, kérdezni szeretnék valamit" - formulát használja.
A Magyarok Világszövetsége budapesti székházának erkélyéről beszélt hétfőn este a rendőri túlkapásokról egy Kossuth téri tüntető. Arra kérte Rácz Sándort, az 1956-os budapesti Munkástanács elnökét, hogy jöjjön a demonstrálók közé, és szóljon hozzájuk. Az Astoriánál lévő több ezer ember Rácz Sándor nevét skandálta válaszul.
Sólyom László biztonsági okokból nem megy el a Felvonulási téri emlékműavatásra, tudta meg az Index. Korábban Gyurcsány Ferenc is jelezte, hogy nem vesz részt az eseményen.
A Dohány utcát védik a rendőrök, most a Síp utcánál, és a Puskin utcánál alakultak ki gócok. Az utcán beszélgető emberek a kemény rendőri intézkedésről beszélgetnek, sokan az ÁVH-t emlegetik.
Az Astoriánál összegyűlt tömeget kétfelé próbálja vágni a rendőrség. Egyik részét a Blaha felé próbálják nyomni. Most a Rákóczi úton álló Uránia mozi felé lövik a könnygázt.
Tudósítónk úgy tudja, hogy a rendőrség lezárta, és műveleti területté nyilvánította az Alkotmány utcát, a Bajcsy-Zsilinszky utat, a József Attila utcát, a Deák teret és a Károly körutat. A rendőrség sincs tisztában ugyanakkor azzal, hogy mennyien vannak, a tüntetők több ezer rendőrre tippeltek. A volt Broadway mozinál, a Dohány utca és a Kiskörút sarkán legalább 500 rendőr várakozik.
Rácz Sándor (Hódmezővásárhely, 1933. március 17.) magyar politikus, az 1956-os forradalmi munkásmegmozdulások egyik vezéralakja, a Kádár-diktatúra idején az ellenzéki értelmiségi mozgalmak résztvevője.
1956. október 29-én a Beloiannisz gyár munkástanácsába választották. November 16-án a Nagy-Budapesti Központi Munkástanács elnökévé választották. A tanács 48 órás sztrájkot hirdetett Kádár ellen, követelte Nagy Imre szabadon bocsátását. November és december hónapokban különféle ügyekben tárgyal a kormánnyal és a szovjet katonai vezetőkkel. December 11-én Kádár a Parlamentbe hívta tárgyalni, ahol letartóztatták.
1958. március 17-én, 25. születésnapján életfogytig tartó börtönbüntetésre ítélték. 1963-ban, külföldi politikai nyomásra, amnesztiával szabadult. 2003. augusztus 18-án a Magyarok Világszövetségének tiszteletbeli elnökévé választották.
Forrás: wikipedia
A Fidesz elítéli a 16 éve példátlan rendőri erőszakot, ami szerintük egy realitásérzékét vesztett miniszterelnök hatalomhoz való ragaszkodásának újabb jele, mondta Deutsch Tamás fideszes parlamenti képviselő hétfői, rendkívüli sajtótájékoztatóján. „Így ünnepelte az 1956-os forradalom ötvenedik évfordulóját Gyurcsány Ferenc” – mutatott fel egy kilőtt könnygázgránát-hüvelyt. Jelezte, a Fidesz-frakció elnöksége kedden ülést tart, és minden lehetséges parlamenti eszközt igénybe vesznek, hogy megtalálják a példátlan rendőri brutalitás felelősét. Felszólították a miniszterelnököt, hogy azonnal szüntesse be a rendőri erőszakot, és nevezze meg a felelősöket.
Összesen két alosztály, egy 320 és egy 340 fős rendőrosztag teljesít szolgálatot az Astoria környékén, tudta meg helyszíni tudósítónk.
Háromszázan a „Gyurcsány, takarodj!” jelszót skandálják a Felvonulási téren, ahol hamarosan felavatják az 56-os emlékművet. A tüntetőket kordonnal választották el az alkotástól.
"Féltek a tömegtől? Miért nem a Kálvin téren tartjátok?" - skandálják az emberek a Felvonulási téren.
Jó ötszáz méteres szakaszon mindkét irányban lezárták a Dózsa György utat, mert hamarosan, 19 óra 56 perckor kezdődik az állami 56-os emlékmű avatási ünnepsége. Az úton nagyjából 500 ember várakozik, és elszórtan füttyögést hallani. A téren rezesbanda zenél, a szobron fehér lepel, a delegációk még nem jöttek meg. Gyurcsány Ferenc kormányfő és Sólyom László államfő biztonsági okokból nem vesz részt az ünnepségen.
A Honvédelmi Minisztérium vizsgálatot indít, hogy kiderüljön, hogyan tudták beindítani a tüntetők az Erzsébet téren a tankot, tudta meg az Index. Úgy tudjuk, a tankok olyan állapotban álltak a téren, hogy azt "csak úgy" nem lehetett volna beindítani, sem akkumulátor, sem üzemanyag nem volt benne.
A frissen megválasztott zuglói polgármester, Weinek Leonárd az egyetlen magasabb rangú szocialista politikus a Felvonulási téren, ahol négy perccel nyolc előtt felavatják az 56-os emlékművet. Weinek Leonárd feladata egyébként az lesz, hogy átadja Kosáry Domokos történésznek, az ünnepségeket koordináló emlékbizottság elnökének a Felvonulási tér új nevét tartalmazó utcatáblát. A teret Ötvenhatos forradalmárok terére nevezik át. Az avatási ünnepség színpadát mindössze tíz in-kalos biztosítja egyelőre.
A kormányfő az előzetes hírekkel ellentétben mégis részt vesz a Felvonulási téri emlékműavatáson.
Az Astoriánál teljes patthelyzet alakult ki. Körülbelül kétezer tüntető van a tér környékén, és nem mozdulnak, ahogy a rendőrök sem. A barikádot toi toi vécékkel is megerősítették a tüntetők. A rendőrök a Síp utcából lövik ki a könnygázt.
Rogán Antal, az V. kerület polgármestere az önkormányzat védelmi bizottságának hétfő esti ülése után az Indexnek elmondta, hogy azért hívta össze a tanácskozást, mert bár megpróbált előzetesen tájékozódni az ünnepre várható rendőri intézkedésekről, hétfő reggel őt is meglepetésként érte, hogy a rendőrök kiürítették a Kossuth teret. Rogán szerit ekkor bomlott meg a főváros békéje. Azt kérte a rendőrségtől, hogy fejezzék be az erőszakot.
Miután a tüntetők kordonokkal betolták a rendőröket a Síp utcába, megérkezett a vízágyú. A rendőrök visszaszorították a tüntetőket az Astoriához.
Orbán Viktor népszavazási ötlete okos húzás, amely munkát ad a híveknek, hónapokra tematizálja a politikát, ugyanakkor békés, és még hasznos is lehet az egész ország számára, ha vita alakul ki a reformokról. Így értékelte az Indexnek Török Gábor politológus, a Vision Consulting igazgatója a Fidesz-elnök beszédét.
Révész Máriusz fideszes képviselő is a sérültek között van. Kollegánknak elmondta, hogy elvesztette az eszméletét a Rákóczi úton, nem emlékszik semmire. Az Indexnek elmondta, hogy egy mentőautóban ül, véres a nadrágja és a feje is, valószínűleg kórházba viszik.
A rendőrök kiürítették az Astoriát, a tömeg a Kálvin tér irányába és a Kossuth Lajos utcán az Erzsébet híd felé szorul vissza, ellenállás nélkül.
Goda Kriszta rendezőt faggattuk az 56-os filmről:
- A komputeranimációnak sok dolga volt, és rengeteg retusálnivaló akadt.
- Melyik volt a legnagyobb változtatás?
- Tömegsokszorozás felső képállásból.
- Mennyien voltak, és mennyit mutattatok?
- A Bem téren 400, a Kossuth téren 600 statisztából kellett tízezer illetve százezer feletti tömeget csinálni.
Az 56-os emlékmű avatásánál, amikor elhangzott az, hogy tisztelet a hősöknek, valaki bekiabálta, hogy "ti öltétek meg őket, apró fasiszták!" Erre kezdte el a jelenlévő néhány száz ember kiabálni, hogy gyilkosok, gyilkosok! A Hősök teréhez motorosok is érkeztek.
A Dohány utcai zsinagógával szemben lévő Katapult nevű kocsmába körülbelül száz öreget, fiatalt menekítettek, de a rendőrök nem engedik ki őket. Körülbelül egy órája a rendőrök feltépték a rolókat, és valamilyen gázspray-t fújtak a helyiségbe.
A rohamrendőrök behatoltak az Astorián lévő Burger King gyorsétterembe, és elég durván mindenkit kitettek az üzletből, még a kiszolgálópultból is. A Burger Kingből korábban egy slaggal, tűzcsapra szerelt csővel "tüzeltek" a tér felé. A gyorsétterem vezetőjét is elővették a rendőrök, de kiderült, hogy nem mert közbeavatkozni, amikor a tüntetők megszerezték a gyorsétterem slagját.
Demszky Gábor, Gyurcsány Ferenc, Dobrev Klára és Szekeres Imre részvételével leleplezték a Felvonulási téren az 1956-os szabadságharcnak emléket állító műalkotást.
Nincs tervbe véve a Fővárosi Védelmi Bizottság ülésének összehívása a kialakult helyzet miatt a Főpolgármesteri Hivatal sajtófőnöke. Az ORFK, a tűzoltóság és a mentők végzik a dolgukat, koordinálják az eseményeket, a polgári védelemnek nem kell beavatkoznia a fővárosban, így Demszky Gábor főpolgármester nem hívta össze a bizottság ülését, mondta Czuk Dorottya.
Az emlékmű a Városliget és a volt Felvonulási tér határán, a Városligeti fasor meghosszabbított középtengelyében épül. A kijelölt terület egy 40 m sugarú félkör, amelynek teljes átmérője az egykori felvonulási tér burkolatának park felőli határvonalára esik. Ez a félkör alakú, 23x23 cm-es kockakővel burkolt tér, a Városliget felé lépcsőnyit lesüllyesztett. Területén, ék alakba rendeződő vasoszlopok tömeget formálnak. Az ék éle, az emlékmű csúcsa, kilépve a lesüllyesztett térből, felhasítja, "felgyűri" a felvonulási útvonal burkolatát. Forrás
"Fater, miért vagy velük" - kiabálta néhány tüntető a Felvonulási téren Kosáry Domokosnak, az 56-os emlékbizottság elnökének.
Az ünnepi műsor alatt a tér közelében összegyűlt motorosok beindították morotjaikat, és óriási morajlást csinálnak. Többen dudákkal zajonganak.