Szili Katalint a parlamenti dolgozószobájáig kísérte (szinte futva) tudósítónk, akinek kérdéseire (kik voltak azok, akik bekiabálásaikkal zavarták a mai ülést) a ház elnöke nem akart válaszolni, és az is kiderült, miért: Szili Katalin szerint tudósítónk két hete kiforgatta szavait, amikor azt írta, hogy a házelnök a kormányfő dolgozószobájából feldúltan távozott. Tudósítónk erre megjegyezte, hogy a házelnök akkor sem akart válaszolni, és szerinte a házelnök valóban feldúlt volt, de ezt most Szili Katalin egyszer és mindenkorra cáfolta. Szerinte akkor is csak sietett, és az, tette hozzá, intelligencia kérdése, hogy ha egy újságíró valamiről tájékozódni akar, akkor a "bocsánat, kérdezni szeretnék valamit" - formulát használja.
Először lesz ma bizalmi szavazás a magyar Országgyűlésben. A képviselők Gyurcsány Ferenc miniszterelnökről és kormányáról döntenek. Délután a Fidesz tart nagygyűlést a Kossuth téren. Az Országgyűlésben 11.30-kor kezdődik a vita, melynek hossza egyelőre nem ismert. Azt követi a voksolás. Négykor várhatóan már tele lesz a Kossuth tér, mikor az első fideszes szónok a pódiumra lép. Kövesse velünk az eseményeket, az Index ott lesz minden fontos helyszínen.
Hatvan traktorral kezdték meg pénteken reggel a gazdák tiltakozó akciójukat a Pápa városát elkerülő úton. A nagyacsádi elágazónál félpályán zárják el járműveikkel az úttestet - közölte a gazdakörök szövetségének Veszprém megyei alelnöke.
Heves megyében két helyen, Dormánd és Füzesabony között a 33-as úton és Karácsond határában a 3-as úton zárták le a fél útpályát pénteken reggel a demonstráló gazdák.
Pest megye útjain traktorokkal, személygépkocsikkal négy helyen vonultak fel a gazdák pénteken reggel, hogy felhívják a figyelmet követeléseikre. Kiskunlacháza mellett, Alsónémedinél az 5-ös úton, Maglód és Pécel határában a 31-es úton és a 4-es úton Monor mellett demonstrálnak.
A Népszabadságnak adott interjújában rendkívül megtisztelőnek nevezte Bokros Lajos, hogy nemcsak közéleti méltóságok, hanem magánszemélyek tömege is alkalmasnak tartja a miniszterelnöki pozíció betöltésére. A volt pénzügyminiszter állítja, bizonyos, hogy ő sohasem hazudott.
Az október 6-i nemzeti gyásznap tiszteletére rendkívüli biztonsági intézkedések közepette felvonták a nemzeti lobogót a Kossuth téren. A teret kordonokkal vették kőrbe, munkatársunkat csak sajtóigazolványát felmutva engedték be, majd egy fülhallgatós ember vizsgálta át a táskáját. A téren megjelent közjogi méltóságok mögött aktatáskaszerűséget cipelő biztonságiak álltak, mint kiderült golyófogó paravánokkat tartottak a kezükben. Munkatársunk merev vigyázban állt a Szózat és a Himnusz alatt, mégis, még eközben is arról faggatta egy biztonsági ember, hogy ki ő, és mit keres a téren.
Legalább 500-1000 milliárd forintnyi forrás kellene a nemzeti reformalapnak, amely az átmeneti időben finanszírozná az öt megreformálandó terület átalakítását, a gazdasági lapok értesülései szerint erről is tárgyalt Orbán Viktor szerda este üzletemberekkel. A Világgazdaság úgy tudja, ebből 2-4 évig költenének az átalakulásokra. Azt még nem tudni, honnan lenne erre pénz, de a Napi Gazdaság szerint az üzletemberek "elég óvatosan" fogadták a reformalap tervét.
A Világgazdaság információi szerint Gyurcsány Ferenc pénteki parlamenti felszólalásában a kabinet eddigi teljesítményéről mérleget von, és a programról is beszél. A lap szerint a kormány úgy döntött, mivel az őszi jogalkotási programból szinte nem lett semmi, ezért új változatot terjeszt a parlament elé. A Népszabadság szerint Gyurcsány a felszólalásban a "sajnálom" szóval fejezi ki megbánását a balatonőszödi beszéddel kapcsolatban.
Több kormány is belebukott már a parlamenti többség elvesztesébe, de van olyan kormányfő, akit nem a parlamenti leszavazás, hanem származása miatt menesztettek.
Somogy megyében a tervezett három helyett csak két helyen tiltakoznak a mezőgazdasági vállalkozók. Mintegy félszáz gépjárművel vonultak a 67-es útra Látrány térségében, és hasonló számú járművel a 61-es útra Nagybajom és Kiskorpád között. Mindkét helyszínen, előreláthatóan 17 óráig tart a félpályás útlezárás. (MTI)
Jász-Nagykun-Szolnok megyében öt forgalmas főúton hat helyen tiltakoznak félpőályás útlezárással a gazdálkodók. A 46-os úton Mezőtúrnál, a 4-es főúton Karcagnál, a 33-ason Tiszafürednél, a 32-es úton Jászberénynél és Jászalsószentgyörgynél, a 31-es úton Jászapátinál vonultak fel a tüntetők személygépkocsikkal, munkagépekkel. (MTI)
Több mint száz járművel zárták le a csongrádi gazdák a fél útpályát a 43-as úton a 48-49-es kilométerszelvény között, Nagylak mellett. (MTI)
A 13-as úton, Nagyigmánd és Csém között tartanak félpályás útlezárást a gazdák, a tüntetők tíz fellobogózott traktorral vonultak az útra Komárom-Esztergom megyében. Balogh István, a megyei gazdakör elnöke szerint a jó időben sokan dolgoznak a földeken, ezzel magyarázható a viszonylag csekély részvétel. Vas megyében egyáltalán nincs tiltakozás. (MTI)
Nógrád megyében egy helyen, Balassagyarmat határában zárták le a gazdák a fél útpályát pénteken 10 óra után. Varga Mihály, a Magosz megyei elnöke elmondta, hogy 10-15 személygépkocsival, teherautóval és traktorral érkeztek a helyszínre a tüntetők Balassagyarmat, Szécsény és Romhány térségéből. (MTI)
Letölthető a kossuthter.com honlapról Waszlavik Gazember Velorex Petőfi Sámán Satöbbi László a Kossuth téri tüntetésekre írt forradalmi indulója. A dal szerkesztőségünk értékelése szerint Waszlavik életművének egyik klasszikus darabja, csodálatos dadaista szintipop műverbunkos.
A hazugságok nem tizenhat, csak hat éve kezdődtek, azóta minden kormány felelős a kialakult helyzetért - mondta Bokros Lajos a Népszabadságnak adott interjúban. Saját csomagja sikerével magyarázza, hogy neve felmerült lehetséges Gyurcsány-utódként. Nem beszélt arról, elvállalna-e egy ilyen felkérést, de szerinte bárki csinálhat stabilizációt, ha kellően hiteles. Más, fájdalommentes útja nincs a gazdaság rendbetételének.
A Batthyány-örökmécses köré kordont vontak, rengeteg rendőr vigyázza a rendet, egyelőre csak Rogán Antal jelent meg egy fehér rózsából készült koszorúval. A kordon mögé csak az újságírókat engedik. Nemsokára a közjogi méltóságok koszorúznak az örökmécsesnél.
Kecskemét és Kiskunfélegyháza között az E75-ös úton 15 gépjárművel, köztük pótkocsis traktorokkal, személygépkocsikkal és terepjárókkal zárják le az úttest egyik forgalmi sávját a demonstráló gazdák Bács-Kiskunban. A demonstráció egyelőre csak kis mértékben akadályozza a forgalmat, mert pár perces várakozás után a járművek tovább haladhatnak. A rendőrség tájékoztatása szerint, Bács-Kiskun megyében még két helyen van péntek reggel óta félpályás útlezárás; az 52-es úton Solt után, valamint az 53-as úton Kiskunhalas és Tompa között. (MTI)
Megkezdődött a Fidesz és a KDNP közös zárt frakcióülése pénteken délelőtt, Budapesten. A pénteki rendkívüli parlamenti ülés előtt összehívott frakcióülésen várhatóan szóba kerül a bizalmi szavazás, a vitában való részvétel, valamint a délutáni Fidesz-nagygyűlés is. A képviselőcsoport ülésére együtt érkezett Orbán Viktor pártelnök, Áder János parlamenti alelnök, Navracsics Tibor, a Fidesz és Semjén Zsolt, a KDNP frakcióvezetője, valamint Deutsch-Für Tamás, Orbán Viktor kabinetfőnöke. (MTI)
A Batthyány-örökmécsesnél a közjogi méltóságok képviseletében koszorút helyezett el Kis Péter, Lomniczi Zoltán és Mandur László. Az V. kerület nevében Rogán Antal koszorúzta meg az emlékművet. Dávid Ibolya a koszorúzást lekéste.
Arra kérte a Fidesz és a KDNP frakcióját Szili Katalin, az Országgyűlés szocialista elnöke, hogy még a bizalmi szavazás előtt tisztázzák, részt kivánnak-e venni a pénteki parlamenti vitában. Az újságírókat tájékoztatta arról is, csütörtökön a Fidesz részéről érkezett hozzá egy megkeresés, melyben Navracsics Tibor, a Fidesz frakcióvezetője azt kérte, hogy délután öt óra és hat óra között a házelnök nyitassa meg a főkaput, azaz a kilences kaput. "Arról tájékoztattam a frakciót, hogy ezt nem engedélyezem, mert a főkapu használatának megvan a maga tradíciója" - mondta. A főkaput kizárólag a parlament alakuló ülésén, illetve köztársasági elnökök és miniszterelnökök előtt nyitják meg. (MTI)
Villám-frakcióülést tart az MSZP az Országgyűlés felsőházi termében. A tanácskozáson a mai ülésnap technikai részleteit osztották meg a képviselőkkel. A frakcióvezetés arra kérte aképviselőket, hogy ne tapsolják szét a miniszterelnök beszédét, mert ez most nem ilyen a helyzet.
Orbán Viktor nem szólal fel a mai parlamenti ülésen. A Fidesz elnöke kollegánknak azt mondta, csak a jövő hétre, a zárszámadás vitájára készül szónoklattal.
Baranyában két helyen összesen mintegy száz gazda demonstrál a kormány megszorító intézkedései ellen. A gazdálkodók összesen hatvan járművel az 56-os úton az udvari határátkelőnél, valamint a 6-os főúton, Szigetvár közelében zárták le egy-egy kilométer hosszan az út fél pályáját. (MTI)
Elfogadhatatlannak minősítették pénteki közleményükben a Belügyi és Rendvédelmi Dolgozók Szakszervezetének (BRDSZ) vezetői, hogy a Magyar Televízió szeptember 18-i ostroma óta sorozatos támadások érik a rendőrséget. A BRDSZ szerint kezdetben azért bírálták a testületet, mert nem tudta megvédeni az állami tájékoztatás egyik alapintézményét, majd a következő napokban, amikor már sikerrel verte vissza a huligánok vandál akcióit, állítólagos túlkapások miatt érték "nemtelen támadások". A szakszervezeti vezetők úgy vélik, hogy vannak olyan véleményformáló erők, amelyek, bármit is tesz a rendőrség, csak bírálni képesek a munkáját, erőfeszítéseit, sikereit figyelmen kívül hagyják. (MTI)
Rendkívüli védelmi ülést tartottak pénteken a VI. kerületi polgármesteri hivatalban a főváros V. kerületébe, a Parlament előtti Kossuth térre szervezett délutáni Fidesz-nagygyűlés miatt. A tűzoltóság megerősített készenléti ügyeletet tart. Döntöttek továbbá a rendőrséggel, a tűzoltósággal és a polgári védelemmel kiépített 24 órás kommunikációs kapcsolat megerősítéséről. A XV. kerületben, az M3-as autópálya mellett, a Rekettye utcánál, a felüljáró alatt pedig - ha a helyzet, az események alakulása azt a nap folyamán szükségessé teszi - mintegy félezer terézvárosi autós helyezheti biztonságba személygépkocsiját egy őrzött parkolóban. A preventív intézkedéseket az indokolta, hogy a közelmúltban lezajlott éjszakai zavargások Terézváros területét, így például a Nyugati teret, a Teréz körutat, az Oktogont és az Andrássy utat is érintették. (MTI)
A nyugat-zalai Rédics térségében két helyszínen mintegy 100 járművel kezdődött meg a gazdálkodók félpályás útlezárással járó demonstrációja. A 75-ös főút rédicsi becsatlakozása előtti útszakaszon félszáz pótkocsis traktor, munkagép és más jármű másfél kilométer hosszú láncot alkot. A 86-os főút rédicsi kereszteződés előtti szakaszán 40-45 gazdálkodó sorakozott fel az egyik sávban. A tüntetés a szervezők tájékoztatása szerint "fegyelmezetten zajlik". (MTI)
Szili Katalin házelnök bevezetője után Podolák György, az országgyűlés jegyzője olvassa fel Gyurcsány Ferenc levelét, amelyben a kormányfő bizalmi szavazást javasol a kormányfőről és a kormányról.
Pont csengőkor érkezett az ülésterembe Gyurcsány Ferenc. A miniszterelnököt Szilvásy György kancelláriaminiszter kísérte. Az Index információi szerint az MSZP oldaláról Katona Béla és Lendvai Ildikó felszólalása biztos, a nagyobbik kormánypárt az ellenzék felszólalásaihoz arányítja saját beszédeit.
Az ülés napirendjét egyetlen tartózkodással fogadták el a honatyák, csak a fideszes Kelemen András nem szavazott igennel. A miniszterelnök sorsáról döntő szavazás napján 47 hiányzóval kezdte meg munkáját a parlament.
Jelenleg 385 képviselő rendelkezik mandátummal - Horváth Balázs halála miatt -, így a kormányfőnek a 189 szocialista képviselő mellett 4 szabaddemokrata támogatása is elég, hogy hatalmon maradjon. Ha az összes, 386 képviselői mandátum ki lenne osztva, akkor 194 igennel maradhatna hatalmon a kormányfő.
Gyurcsány-expozéval kezdődik a plenáris ülés, majd a frakciók kapnak szót. Az MSZP 107, a Fidesz 86 percet kapott, a KDNP 35 percig, az SZDSZ 46 percen át, míg az MDF 30 percig beszélhet. A független Gyenesei Istvánnak 2 perc jutott.