Az első beszédet a Fidesz Kossuth téri nagygyűlésén Balog Zoltán fideszes országgyűlési képviselő, református teológus mondja. Arról beszél, hogy ragaszkodni kell az alkotmányos joghoz, hogy az emberek az országgyűlésben, az önkormányzatokban vagy az utcán kinyilváníthassák véleményüket. A képviselő szerint a hit, remény mellett nem szabad elfeledkezni a szeretetről sem, s arra hívta fel a figyelmet: hamis eszközökkel jót elérni nem lehet, a cél sohasem szentesítheti az eszközt.
Az Országgyűlés emberjogi bizottságának elnöke ígéretet tett arra, hogy megvédi a tüntetéseken ártatlanul letartóztatottat jogát, de ugyanígy a rendőrök jogát is. Ne szidjatok minden politikust, próbáljatok bízni azokban a képviselőkben, akik nem pénzért és hatalomért vállalták el a megbízatásukat – kérte hallgatóságát.
Körülbelül háromszázan vannak a Kossuth téren. Egy részük a kordonon belül, néhányan a földművelésügyi minisztérium épületénél, a többség pedig a metrókijáratnál várakozik.
Rengeteg, helyszíni tudósítóink szerint több mint ezer rendőr gyűlt össze a Parlament parkolójában. A rendőrök felszólították a téren összegyűlteket, hogy az Alkotmány utca felé hagyják el a teret, és egyúttal arra is figyelmeztettek, hogy bántódása eshet annak, aki ezt nem teszi meg.
A sajtó munkatársait is arra szólítják fel, hogy a műveleti területet hagyják le, mert bajuk eshet.
A rendőrök a Garibaldi utca irányába szorították a 200-300 fős tömeget. Egy vízágyús autó is megjelent a pajzsos rendőrök sorfala mögött, tudósítónk szerint mindehol rendőrök vannak.
A Garibaldi utcából is elzavarták az embereket, és most azt mondják, mindenki menjen az Akadémai utca irányába.
A rendőrök teljesen közbezárták a Kossuth teret, és kiszorították a tüntetőket. Néhányan ellenálltak a kényszerítő intézkedéseknek. Az MTI tudósítója szemtanúja volt annak, hogy a rendőrök a sörsátornál és más helyeken embereket emeltek ki a tömegből.
Most az Arany János ucán terelik a rendőrök a tömeget a Bajcsy-Zsilinszky út felé. Az emberek egy része az Akadémia utca felé, mások az Arany János utca felé hagyják el a területet. A rendőrök a hangosbeszélőkön azt parancsolták a tömegnek, hogy a Roosevelt tér felé menjenek, de hirtelen onnan is megakadályozták az emberek haladását, és egy menekülőút maradt, a Vigyázó Ferenc utca.
A Nádor utcánál jár a tömeg, többen a Zrínyi utca irányába indultak el. A tömeg háta mögött a rendőrség hangszórós autója gurul. Alaposan szétszakították a tömeget, jelenti tudósítónk.
A Deák tér felé oszoljon a tömeg, parancsolta a rendőrség a Nádor utcában, közel a József nádor térhez. A tüntetők "Ébresztő, ébresztő" szavakat skandálják.
Az Erzsébet térnél tart a tömeg. A rendőrök ügyelnek arra, hogy a közelben lévő Kempinski szálló felé, ahol az októer 23-i eseményekre érkező külföldi vendégek is lehetnek, ne menjenek a tünetők. A forgalmat nem zárták le, így néhányan autóval próbálnak közlekedni.
Most a Bajcsy-Zsilinszky úton vonul a pár száz fős tömeg. A rendőrség folymatosan azt mondja nekik hangszórókon keresztül, hogy oszoljanak, mert jogszerűtlen, amit csinálnak, és rendzavarás szabálysértés miatt indulhat ellenük eljárás.
Az MTI rendőrségi forrásból szerzett értesülése szerint a tüntetők nem térhetnek vissza a Kossuth térre a délelőtti ünnepségek idején, csak majd délután.
A Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) szerint sikeres és szakszerű volt a Kossuth tér kiürítése. "2006. október 23-án a hajnali órákban a rendezvény szervezői a rendőrséggel kötött megállapodást nem tartották be, a tűzszerész egységek a demonstráció területét nem tudták átvizsgálni, így Budapest Rendőrfőkapitánya elrendelte a tér kiürítését, amelyet a rendőrségi egységek sikeresen és szakszerűen végrehajtottak" - olvasható a BRFK honlapjára feltett közleményben.
Egy kukát felgyújtottak a Bajcsy-Zsilinszky úton menetelő tüntetők. Helyszíni tudósítónk szerint egy embert őrizetbe vettek a rendőrök.
Két újabb embert vett őrizetbe a rendőrség. A Kossuth térről korábban kiszorított tüntetők most a Nagymező utcában menetelnek. Mögöttük a rendőrök.
Körbezárták az embereket a Nagymező utcában, de közben arra szólítják fel őket, hogy hagyják el a helyszínt. De erre egyik irányba sincs lehetőség. Helyszíni tudósítónk szerint a rendőröknél gumilövedékes fegyverek is vannak.
A járdán mégis elengedik a Nagymező utcában néhány perccel korábban körbezárt tüntetőket.
A Kossuth térre vezető Alkotmány utcát kordonokkal teljesen lezárták, így oda nem valószínű, hogy vissza tudnak menni a tüntetők. Helyszíni tudósítóink szerint már csak kisebb csoportok vannak az utcán, nagyobb akcióknak már nincs jele.
A rendőrség álláspontja szerint feloszlatottnak tekinthető a Kossuth téri demonstráció, és mivel a Parlament előtt már 36. napja tüntetők egy része nem tartotta be a rendőrséggel kötött egyezséget, a demonstrációt jogosan oszlatták fel, nyilatkozta hétfőn hajnalban Takács András, a Magyar Nemzeti Bizottság 2006 politikai ügyvivője az MTI-nek.
"Mivel a rendőrség feloszlatottnak tekinti a demonstrációt, oda már nem térhetünk vissza, és az alkotmányozó nemzetgyűlést sem tudjuk megtartani" - mondta a Kossuth téri tüntetés főszervezője az MTI tudósítójának a Nádor utca és a Garibaldi utca kereszteződésében. Takács szerint a rendőrök előre megfontolt szándékkal oszlatták fel tüntetésüket.
Elmondta azt is, hogy az egyezség szerint vasárnap este tizenegy órakor felépítették volna a rendőrök a kordonokat, majd éjféltől hajnali két óráig a tűzszerészek vizsgálták volna át a területet, de mivel a megállapodásban rögzítetteket némelyek nem tartották be, a rendőrség kényszerítő eszközökhöz folyamodott. Az a néhány tucat ember, aki végül a sátorban maradt, jogalapot adott arra, hogy a rendőrség bevesse kényszerítő eszközeit. Takécs azt mondta: "Érzékeltem a tudatosságot a rendőrség részéről."
Több demonstráló azzal vádolta Takács Andrást, hogy amíg ellenük a rendőrség kényszerítő eszközöket használt, addig néhány társával a Kossuth tér közelében egy presszóban italozott és beszélgetett. Lanczner "Satu" Ferdinánd, aki még hajnali kettőkor "átvette" a demonstráció vezetését, kisebb összeszólalkozás után otthagyta Takács András és Gonda László, valamint a többi közelben maradt tüntető társaságát. A magát a Kossuth tér főparancsnokának nevező tüntető magányosan távozott az egyik mellékutcán.
A Parlament körül fokozott a rendőri jelenlét, minden mellékutcában rendőrök állnak sorfalat, rendőrjárőrök cirkálnak, csakúgy, mint a város más különböző pontjain. A metró Kossuth téri megállója előtt két járőrautó és egy rendőrségi vízágyú áll. A metróállomás délutánig le lesz zárva, a szerelvények csak nem állnak meg a Kossuth téren.
A rendőrség újabb tömegoszlatást hajtott végre reggel hét órakor a Nádor utca elején, miután az tartózkodók nem hagyták el a helyszínt. A rendőröket tucatnyi demonstráló provokálta, közülük többen sállal takarták el arcukat. A műveleti parancsnok békés úton próbálta rendezni a helyzetet, ám a tüntetők többszöri felszólítás ellenére sem hagyták el az utcát. A mintegy háromszáz rendőr sorfalat állva szorította ki az embereket.
Nem sokkal korábban Takács Andrást, a Magyar Nemzeti Bizottság 2006 politikai ügyvivőjét több demonstráló elzavarta, mert árulónak tartják. Őt hibáztatják, hogy kiszorultak a Parlament előtti területről. Többen kilátásba helyezték, hogy bántalmazni fogják, amiért elárulta "erkölcsi forradalmukat". (MTI)
Demszky Gábor "első megközelítésben" helyteleníti a Kossuth téri demonstráció felszámolását; a főpolgármester erről az Magyar Televízió Nap-kelte című műsorának nyilatkozott hétfőn telefonon.
Demszky Gábort - aki a műsorvezetőtől értesült a kialakult helyzetről, és azt mondta, "ez egy dráma" - meglepte a hír.
"Ez, ebben az esetben, kizárólag a rendőrség hatáskörébe tartozó ügy volt. Ezek szerint így döntött a rendőrség országos vezetése" - mondta a főpolgármester, a Fővárosi Védelmi Bizottság elnöke.
Két órával az ünnepélyes zászlófelvonás előtt, reggel 8 órakor még állnak a Kossuth téri tüntetők sátrai a Parlamentnél, a füves területet a rendőrség kordonnal zárta körbe.
Az MTI helyszínen tartózkodó tudósítójának kérdésére egy, a biztosításért felelős rendőr alezredes azt mondta, elbontják a sátrakat. Azokat, valamint a leltárba vett személyes tárgyakat az emberek egy későbbi időpontban vehetik majd át.
A Kossuth tér környékét lezárták, a környező utcákat rohamsisakos rendőrök biztosítják. A területről hajnalban kiszorított demonstrálók a környező utcákban kisebb csoportokba verődve állnak.
Azokat a tüntetőket állították elő (előzetes letartóztatásukról még nem döntöttek), akik a kordonon belül maradtak a kiürítés után, derült ki az Infó rádiónak nyilatkozó Garamvölgyi László ORFK-szóvivő szavaiból. A szintén a hírrádióban beszélő Takács András, a Magyar Nemzeti Bizottság 2006 politikai ügyvivője azt mondta, hogy azokról van szó, akik a gyertyából kirakott szent koronát őrizték.
Takács szerint mivel mindenki más végrehajtotta a kiürítést (bár nem túl gyorsan), és mert békés volt a demonstráció, nem volt jogszerű a rendőrök föllépése. A demonstrációvezér szerint keresettel fognak élni az eljárás ellen, Grespik László segít nekik a jogi kérdésben.
Takács András úgy véli, a rendőrök eleve arra játszottak, hogy kiüríthessék a teret. A tüntetők és a rendőrség megállapodásában szereplő személyi beléptetőkaput nem is kezdték el telepíteni.
A tüntetések bejelentése szempontjából a tér teljes kiürítésével úrakezdődik az időszámítás, fogalmazott Garamvölgyi, vagyis három napig senki sem demonstrálhat jogszerűen a Kossuth tér.
Panasszal él a rendőrség ellen a Magyar Nemzeti Bizottság 2006, mert a Kossuth téri tüntetést kényszerítő intézkedésekkel oszlatták fel a rendőrök, néhány demonstrálót tettleg is bántalmaztak, mondta Takács András az MTI helyszínen tartózkodó tudósítójának hétfőn kora reggel.
A Magyar Nemzeti Bizottság 2006 politikai ügyvivője szerint miközben a rendőrök két irányba szorították ki a demonstrálókat, több embert gumibottal bántalmaztak, majd előállítottak, ezért ők szintén "politikai foglyoknak" tekinthetők. Takács András szerint a szeptember 17-18-19-i összecsapások idején tapasztaltakhoz hasonló túlkapások történtek.
Rengeteg a közrendre veszélyes, a gyülekezési törvény tiltotta anyagot találtak a kiürített területen, a tüntetők sátraiban, mondta az Infó rádióban Gergényi Péter, Budapest rendőrkapitánya. Kések, csavarkulcsok, hatalmas kövek, vasgolyók, zokniba csomagolt faszén, benzin, glicerin szerepelt a fellelt anyagok listáján.
A szintén a hírrádióban beszélő Takács András, a Magyar Nemzeti Bizottság 2006 politikai ügyvivője viszont azt állította, csupán olyan tárgyakról van szó, amelyek szükségesek ahhoz, hogy a huzamos ideig demonstrálók a téren élhessenek, például az étkezéseknél használt késekről, tűzifáról. A demonstrációvezér felpanaszolta azt is, hogy a tüntetők személyes tárgyai, iratai a sátrakban maradtak.
A Nádor és a Garibaldi utca sarkán harminc, árpádsávos és magyar zászlós tüntető követeli Gyurcsány Ferenc távozását. Velük szemben 50-70 rohamsisakos rendőr készül oszlatásra. A már többször távozásra felszólított tüntetők közül néhányan a presszóba mentek, mások feltett kézzel várják a rendőri intézkedést.
Megindultak a rendőrök a Nádor utcai tüntetők ellen, akik az ÁVH nevét skandálják. Legalább három tüntetőt őrizetbe vettek. A demonstrálóknak a Tulipán presszó sem nyújtott menedéket, a rendőrök oda is utánuk mentek. A rendőrök a Szabadság tér felé szorítják a kisebb csoportot.