Kövér László a részletek ismertetése nélkül elmondta, Szilvásy György vélhetően a személyiségi jogi pereket elkerülendő a zárt ülésen már feltételes módban arról beszélt, hogy bizonyos rendzavarók kapcsolatban állhattak fideszes politikusokkal. Kövér szerint az sem nyert igazolást, hogy ezek az állítólagos személyek bármilyen bűncselekményt vagy törvénytelen dolgot elkövettek volna.
Szerinte az sem nyert igazolást, hogy nem szándékosan tolták a rendbontókat a Fidesz-nagygyűlés felé. Nem a csík tolja repülőt, vagy ha igen, akkor nagy baj van, vélekedett a fideszes politikus kifogásolva, hogy az Erzsébet hídnál a rendőrök arra tudták szorítani a tömeget, amerre akarták, de a Bajcsy-Zsilinszky-Alkotmány utca sarkán összegyűlt 700-800 személyt csak a Fidesz nagygyűlése felé sikerült eltolniuk, ami szerinte aljas provokáció. Vadai Ágnes szocialista szerint viszont Szilvásy alátámasztotta korábbi állításait az ülésen.
A vonulók lekanyarodtak az Andrássy útról a Szinyei Merse Pál utcára, és a Podmaniczky felől közelítik majd meg a Bajcsy-Zsilinszky utat. Így kikerülik a Fidesz gyűlését, mert ahogy egyikük mondja: "marha nagy sajtóvisszhangja lenne annak, ha összeverekednénk". "56, 56" és "Gyurcsány, takarodj!" - skandálják. "A többi szimpatizáns talán a fegyverbeszerzést intézi" - mondja egy szimpatizáns a csoportot vezető Molnárnak. "Ezt talán nem kéne hangosan" - feleli Molnár.
Budaházy György és Lelkiismeret 88 nevű mozgalma 2002-ben tett szert országos ismertségre, amikor az országgyűlési választás megismétlését követelve néhány száz emberrel elfoglalta az Erzsébet hidat. Az elmúlt négy évben több kormánypárti rendezvényt megzavart társaival. Budaházy György ellen a Magyar Televízió szeptember 18-i ostroma után adtak ki elfogatóparancsot a Szabadság téri szovjet emlékmű megrongálása miatt. A rendőrség államellenes bűncselekmény gyanújával indított nyomozást ellene.
A körözés alatt álló Budaházyt negyvenhat napja nem tudják elfogni, pedig egyszer még a Kossuth téren is felszólalt. Többször hangfelvételről beszélt a tüntetőkhöz, legutóbb október 28-án a Várban. Megállapította, hogy "újra vannak pesti srácok", és hogy "a győzelem biztos". A Magyar Hírlapnak csütörtökön nyilatkozó Jármy Tibor szerint "ügyesen bujkál", habár alvilági kapcsolatai nincsenek, a bűnözői rutin hiányzik belőle.
A BBC európai híroldalának második legfontosabb anyaga emlékezik meg az ötven évvel ezelőtti eseményekről. A jelentés kiemeli, hogy több mint harminc ünnepséget és demonstrációt jelentettek be szombatra Budapesten. „Sok ellenzéki csoport az emlékezés mellett a szocialistavezetésű kormány ellen is tiltakozik” – írja a BBC. A híroldal röviden megemlékezik az elmúlt hetek zavargásairól is.
A Szabadság téren Budaházy Edda vezette fel bátyja magnóról bejátszott üzenetét. Népmesei elemekkel átszőtt beszédében Budaházy arra kérte a tüntetőket, hogy ne szakítsák félbe üzenetét, mert ő nem fog tudni szünetet tartani. A tömegben van Budaházy édesanyja, édesapja és felesége is.
Helyzetjelentés a vonulókról: "Azt üzenem a gazdáknak, ne szarakodjanak" - szavalja egy tüntető. Megérkezett a Kossuth tériek egy másik vezetője, Gonda László is. "Skandáljuk, hogy mi vagyunk a csőcselék" - veti fel valaki, de a többiek lehurrogják. Molnár és Gonda Dávid Ibolya szerepét elemezi, és többször is elhangzik a sértettség szó. Tudósítónk szerint a vonulók körülbelül nyolcvanan lehetnek. A csoport megérkezik az örökmécseshez, ahol kisebb kavarodást okoz, hogy a Szabadság térre a lezárások miatt onnan nem lehet eljutni.
Hópelyhek szállingóznak a Szabadság téren, ahova hétfős huligánkülönítmény érkezett. Tudósítónk szerint pár szkinhed hívogatja telefonon a barátait. Megérkeztek a Kossuth tériek is, de senki sem válaszol a "szervusztok!" skandálásra.
Elkezdődött a Magyarok Világszövetségének tüntetése is, ugyanazon a színpadon a Szabadság téren. Sorra szólalnak fel az 56-osok, köztük Rácz Sándor. Körülbelül négyszázan lehetnek a téren.
Patrubány Miklós, az MVSZ elnöke szónokol a Szabadság téren. Azt mondja, éles lövedéket is bevetettek a rendőrök október 23-án. Ezután Budaházyt élteti, a tömeg pedig éljenez. Patrubány népszavazást akar a Trianon-emlékmű visszaállításáról, meg amnesztiát.
A XII. kerületi turulszobornál négytől a MIÉP tart rendezvényt. Egyelőre húszan vannak, és Prodigyvel hangolnak az eseményre.
Gyűlnek az emberek a Terror Házánál, tudósítónk szerint már most sok ezren lehetnek, és folyamatosan érkeznek. A környéken remek üzlet a fáklya, 500 forintért árulnak egyet, de van perecárus, popcornos is. A Terror Háza előtt egy elkerített területen a Fidesz parlamenti képviselői gyülekeznek. Eddig Lezsák Sándort, Őry Csabát, Nagy Andort, Salamon Lászlót vettük észre. A szervezők kukásmellényben vannak.
A Szabadság téren szónokló Patrubány a művi meddővételről is népszavazést akar. Illetve azt követeli, hogy kérjünk háborús jóvátételt 56-ért a szovjet utódállamoktól. "Mert ezek a kérdések igazán fontosak a nemzetnek" - mondja az MVSZ elnöke. - A jobboldal kiállt Gyurcsány mellett, ezért ők sem legitimek. És Sólyom László sem, mert ő meg nem állította le a 23-i vérengzést. A politikai hatalom illegitim."
Három, katonákat szállító busz haladt el rendőri felvezetéssel az Üllői úton a belváros irányába.
Körülbelül százan vannak a turulszobornál, többségében ötvenes-hatvanas férfiak, mécseseket gyújtanak. "Pista, szépen beszélj, mert jön a nagynéném" - tanácsolta valaki Csurka Istvánnak.
Szépen lassan gyűlik a tömeg a Terror Házánál, már sok fáklya ég, egy teherautó is van hangfalakkal, valószínűleg erről adnak majd technikai utasításokat a felvonulóknak. Felbukkant Révész Máriusz, Varga Mihály és Jakab István is. A kéréseknek megfelelően senki sem hozott magával zászlót vagy transzparenst. Sokan ugyanakkor nemzeti színű karszalagot viselnek. Tudósítónk szerint nagy divat a koronás címeres sál is.
Megérkezett Orbán Viktor is, és a Fidesz-vezérkarral együtt a Terror Házában melegedik. A felvonulás indulását várják.
A tömeg eleje az Eötvös utca és az Oktogon között van, a vége a Hősök tere irányába nyúlik. A fáklyák miatt füst gomolyog az Andrássy út felett. Tudósítónk szerint sok a szép lány.
Biztonsági emberek gyűrűjében indult Orbán Viktor a tömeg élére. A Fidesz elnökét mások mellett Talrós István, Pokorni és Schmitt Pál követte. Orbán látványára a tömeg elkezdte skandálni, hogy „Viktor, Viktor”. Beszédek nincsenek, a felvonulás perceken belül elindul az Astoria felé.
A Szabadság téren szaladgál a tüntetők között egy vizslakölyök. Tudósítónk kérdésére, hogy ugye ez egy igazi magyar vizsla, a tulajdonos azt mondta: "Nnem, ez egy német kutya, weimari vizsla, Adolf Hitler a neve, a testvérét pedig az ÁVH vitte el október 23-án."
A Nagykörút a Blaha Lujza tér felé beállt, a kocsisor legalább a Király utcáig áll, jelentette tudósítónk a Fidesz fáklyás vonulásáról, amely most indult el. Egy mentőautó és egy fekete Volkswagen furgon vezeti a menetet, közvetlen mögöttük egy ponyvás teherautó halad, zene szól róla.
Az Éljen Magyarország című himnikus dalt éneklik a Szabadság téren. Dobos Attila, a Nemzetőr alapító főszerkesztője vezeti a kórust. Körülbelül háromszázan vannak, a tévészékház jobboldalán még mindig ott várakozik három rendőrökkel megrakott busz és teherautó.
Egy Az igazság szabaddá tesz, 1956-2006 feliratú tábla mögé sorakozva vonul a Fidesz. Az első sorban középen Orbán és felesége, körülöttük Lezsák Sándor, Selmeczi Gabriella, Áder János, Pokorni Zoltán, Tarlós István, Martonyi János. A tömegben látni látni lehetett Eperjes Károlyt is. A tömeg eleje a Nagymező-Andrássy saroknál tart.
A Nádor utcában legalább száz rohamrendőr áll, fejükön maszkként lehúzható sapka.
A Nagymező utca magasságában tart a Fidesz menete. A menet legelején haladó Volkswagen mikrobusz valószínűleg Orbán Viktor járműve. Rengeteg rendező van a tömeg elején, akik az újságírókat és a fotósokat odaengedik, a többieket hátrébb küldik. Az Operánál egy rendőrautó látható.
Huszonhárom perc után véget is ért a MIÉP gyűlése a turulszobornál. Csurka István pártelnök az 1956-os forradalmat a 20. század legnagyobb teljesítményének nevezte kétszáz fős hallgatósága előtt. Most a legfontosabb szerinte a magyarság megmaradása, mert "súlyos veszélyeknek vagyunk kitéve, ez saját gyávaságunk és félrevezethetőségünk". Csurka szerint a Gyurcsány-kormánynál "sötétebb, gonoszabb, maffiaszerűbb kormánya nem volt Magyarországnak, Rákosi Mátyás is elbújhat ezek mögött".
A kormány Csurka szerint az utolsókat rúgja. Azon túl, hogy "menniük kell", rendszerváltásra is szükség van: "Az idegen és a magyar között nem lehet kompromisszum." Csurka a randalírozókat szájhősöknek nevezte, szerinte sok értelmetlen felhívás kering az interneten fegyveres harcra, fegyver nélkül. "Mindenki tudja, hogy kinek az érdekeit képviselik."
A környék csendes, tudósítónk végigpásztázta az Andrássy környékbeli utcákat, és sehol sem látott se lopakodó tüntetőket, se rohamrendőröket. Kevés a járókelő is. A tömeg eleje most hagyta el az Operát.
A Kossuth téren megkezdett "morális forradalom" új szakaszába érkezett, növelni a szervezettséget vidéken is, mondta Molnár Tamás, a Magyar Október Mozgalom vezetője a Szabadság téren. Molnár szerint jelenleg diktatúra van, és a rendszerváltást nem lehet békés eszközökkel elérni, ezért tüntetnek most is a magyar Bastille-nak nevezett MTV-székház és az általa a szovjet elnyomás szimbólumának tartott emlékmű előtt. A kormány "amorális vezetőinek" jogi felelősségre vonását követelte, alkotmányos rendet és tiszta választásokat kívánt.
A Fidesz vezérkarát kéz a kézben alkotott lánccal veszik körbe kukásmellényesek. A Fidesz elnökének személyi testőrei a második sorban vonulnak.
Harminc motoros gyűlt össze a Citadella buszparkolójában szombaton délután, az 1956-os forradalom leverésének 50 éves évfordulóján. "Az előzetes tervektől, vagyis hogy a Citadellától indulunk és a Belváros, valamint több híd érintésével végül Szentendrére érkezünk, sajnos el kellett állnunk, mivel a szakadó hóesésben nem akarunk kockáztatni" - mondta az 1990 óta működő Motorblikk Sportegyesület szóvivője, Kőváry Tamás. (MTI)