Aki már látott egészségügyi beszállítót, az tisztában van azzal, hogy az egészségügy üzlet. "Kérdezzék meg a most átadott Bajcsy-Zsilinszky kórház beszállítóit, ők megmondják majd, hogy dehogynem nagy üzlet" - mondta Gyurcsány. Az elmúlt néhány évben csak részproblémákkal foglalkoztunk. A biztosításalapú egészségügyben egyeztetés lehet a szolgáltatók és a betegek között. A rendszernek vannak fogyatékosságai - tisztázni kell, mi illeti meg a biztosítottakat és mindenkinek biztosítottá kell válnia -, de kiszámíthatóságot teremt.
A tüntetők betörtek egy kirakatot a Rákóczi út árkádos részén. Többen azt mondták: „Ne vandálkodj!”
Helyszíni tudósítónk szerint a Tv2-s közvetítőkocsira Hír tévés molinót raktak álcaként.
A Ferenciek terére vonult hétfőn éjjel több ezer tüntető a Múzeum körútról, így jelentős tömeg néz farkasszemet a rendőrökkel az Erzsébet híd pesti hídfőjénél. (MTI)
A legtöbben, több ezer tüntető áll a Blah a Lujza téren, és több ezren vannak az Erzsébet híd pesti hídfőjénél is. Néhány száz fős tüntető tömeg van a Kossuth Lajos utcában, és körülbelül ezren indultak el korábban a Felvonulási térhez.
A Szép utcánál állnak a rendőrök, a többezres tömeg a hídfőnél várakozik. A Szép utcában éppen négy embert állítottak elő a rendőrök, amikor tudósítónk odaért. Akiket előállítanak, egy videókamerába kell belemondaniuk a nevüket és a többi személyes adatukat.
A rendőrök nélha könnygázt lőnek a Blaha Lujza térnél álló több ezer tüntetőre, de a tömeg nem oszlik, igaz, a rendőrök sem oszlatják. Tudósítónk jelentése szerint csak akkor lehet komolyabb könnygázfelhőre számítani, amikor Molotov-koktéllal próbálkoznak a tüntetők, amire néhány esetben már volt példa, bár nem gyulladt meg. A rendőrök néha a vízágyút is bevetik, de még az úttesten lángoló szemetet sem sikerült eloltani, nemhogy a tüntetőkig ellocsolni.
Sólyom László államfőnek és Gyurcsány Ferenc miniszterelnöknek egyaránt azt javasolta a rendőrség, hogy a kialakult helyzetre tekintettel ne vegyen részt az 1956-os forradalom és szabadságharc központi emlékművének avatásán, a Felvonulási téren, mondta Garamvölgyi László, az ORFK szóvivője hétfőn este. "Azt is elmondtuk, ha mégis úgy döntenek, hogy el kíván menni, akkor a Köztársasági Őrezred biztosítani tudja a védelmét" - tájékoztatott Garamvölgyi. Az eseményen biztonsági okokból nem vett részt Sólyom László köztársasági elnök, Gyurcsány Ferenc miniszterelnök viszont jelen volt az ünnepségen. (MTI)
"A többség szabadságának megóvása érdekében teszi a dolgát a rendőrség - mondta az m1-en Gyurcsány Ferenc miniszterelnök, aki szerint túszul ejtették Budapestet. - Megtisztelt minket a fél világ, és elvették a jogot tőlünk, hogy nyugodtan ünnepeljünk." A kormányfő azt mondta, hogy a képek sokkolóak, de sokkal sokkolóbb, hogy üresek voltak az utcák, az emberek nem mertek az ünnepen az utcán sétálni. "Ami most történik, az tudatos rendbontás, amelyre sokan felkészütek" - folytatta azzal, hogy egy agresszív kisebbségről van szó, és ezt nem szabad engedni.
A Gyulai Pál utcában három maszkos fiatal Molotov-koktélt csinált, és elindultak a tömegbe.
Több könnygázgránáttal előkészítve, ötven métert tettek meg a rendőrök az Erzsébet híd felé szorítva a tüntetőket. A tömeg többezresre duzzadt, mióta a Kálvin térről eljöttek a demonstrálók. A tüntetők kövekkel dobálják a rendőröket.
A rendőrséget az országos rendőrfőkapitány utasítja, a miniszterelnöknek nincs ilyen joga, mondta a kormányfő az m1-en. "Bízom a főkapitányban és a rendőri állományban - jelentette ki. - Nem utasítottuk a rendőrséget, azt kértük, éljenek a törvényes lehetőségekkel." Gyurcsány Ferenc közölte, hogy a rendőrség döntési kompetenciája, hogy milyen eszközökkel állítja helyre a rendet: "A köztársaságban ezt nem lehet megtenni, a tüntetőknek nincs ilyen joguk, az erőszak elfogadhatatlan."
A tüntetők a Ferenciek terénél egy építkezés kerítéséből, és más építési anyagból építettek látványos barikádot. Nemcsak a Kossuth Lajos utcát, hanem az aluljáró kijáratait is elbarikádozták.
Élőben jelentkezik az eseményekről az orosz állami televízió is. A képeken véres fejű emberek, rohamrendőrök és vízágyúk láthatók.
A Péterfy Sándor utcai kórházba eddig 22 sérültet vittek be, és folyamatosan érkeznek az ellátásra szoruló emberek. Kiss László ügyeletes főorvos elmondta, hogy két embert kellett eddig bent tartani. Az egyiknek a szeme sérült. A másik Révész Máriusz, aki a körülményekhez képest jól van, tudtuk meg a fideszes képviselő családjától. A családja szerint Révésznek a fejsérülésen kívül a testén is ütésnyomok vannak.
A Péterfy Sándor utcában két olyan sérülttel is beszéltünk, akik egy Kecskeméti utcai étteremben voltak, amikor rájuk támadtak a rendőrök. Az egyik sérült az étterem dolgozója volt, szerinte a rendőrök mindenkit ütöttek, akit értek.
Vasbeton elemekkel is megerősítették a főként faelemekből, lapokból, oszlopokból álló barikádot, amit a tüntetők az Erzsébet híd előtt emeltek. Az építmény öt méter széles és öt méter magas, teljesen elzárja az utat.
Budán cirkáló kollegánk szerint a Lánchíd jól járható. Az Erzsébet hídon a budai oldalon forgalomterelő táblák vannak, gyakorlatilag nem lehet felhajtani a hídra, néhányan mégis próbát tesznek. Budai, jól öltözött emberek nézik a Pesten történteket, néhány gimis arról beszélget, hogy nem mennek kedden iskolába. A hídon Budán körülbelül 150 szemlélődő van. Nagy divat a lyukas karszalag.
A rendőrség elszállított minden fegyvert az V. kerületi kapitányságról, miután tüntetők megtámadták a Kecskeméti utcai épületet. (MTI)
A Fidesz elnöksége hétfői rendkívüli ülésén úgy döntött, hogy a KDNP-vel közösen kezdeményezi a házbizottság rendkívüli ülésének összehívását. Azt akarják kivizsgálni, hogy mi történt október 23-án a városban, ki okozta az erőszakos cselekményeket. "Az elmúlt 16 évben nem volt ilyen rendőri brutalitásra példa. Meg kell nevezni a felelősöket" - mondta Szijjártó Péter az Indexnek.
Amilyen paprikás a hangulat az Erzsébet híd lábánál, olyan kedélyesen beszélgetnek a környező Irinyi és Petőfi Sándor utcában az emberek, a kocsmák nyitva vannak. Helyszíni tudósítónk elkapott egy beszélgetést, a kétkamarás parlament előnyeiről diskuráltak.
Az Erzsébet híd budai oldalán megjelent egy rendőrautó, és elkezdtek intézkedni egy tilosban parkoló autó ügyében, majd tovább hajtottak.
Tudósítónk Balogh Lászlóra, volt fideszes képviselőre lett figyelmes, amint a barikád mellett egy telt idomú nővel beszélgetett.
Megindultak a rendőrök a Blaha Lujza téren a tömeg felé. A vízágyúkból kék festékes vízet lőnek a tüntetőkre. A rohamrendőrök sorfala mögött lovasrendőrök jönnek. A tömeg egy része a Népszínház utca felé indult a rendőrök elől. (Egyre közelebb kerülnek az MSZP székházához.)
Feltűnt az Erzsébet hídon egy busz, de kiderült, hogy egy német nyugdíjascsoport volt, és nem tudták, hogy nem szabadna oda hajtaniuk. A hídra goj motorosok siettek, hogy útba igazítsák őket.
Fegyveres ellenállásra szólította fel a tömeget hétfőn este a Ferenciek terén a Kossuth téri tüntetések egyik ismert részvevője. Körösi Imre arra buzdította az Erzsébet híd pesti hídfőjénél összegyűlt több ezer embert, hogy foglalják el a budapesti hidakat, vonják blokád alá a fővárost. Arról is beszélt, a vidéki városokban azt kell megakadályozni, hogy onnét a fővárosba vezényelhessék a rendőröket. A felizgatott tömeg óriási üdvrivalgással fogadta, amikor a szónok bejelentette, hogy Szombathelyen felgyújtották a szocialista párt irodáját. (MTI)
A rendőrség a demonstrálók visszaszorítása közben lezárta a főbb belvárosi csomópontokat, egyebek mellett a Deák teret és az Astoriát is. Szántó Ferenc a BKV fődiszpécsere arról tájékoztatott, hogy a belvárost egyáltalán nem érintik a tömegközlekedési járművek. A tömegközlekedés gyakorlatilag szünetel a belváros nagy részén. Sem a 4-6-os villamos, sem a dél-budát észak-pesttel összekötő 7-es busz nem érinti a belvárost. A metrószerelvények nem állnak meg a Deák téren, a Kossuth téren és az Astoriánál sem. A 4-6-os villamosok nem járnak a Blaha Lujza tér és az Oktogon között. A taxitársaságok egy része nem vállal fuvarokat a belvárosba, és van olyan cég is, amelyik telefonon elérhetetlen. (MTI)
Egy gyalogos azt tudakolta a rendőröktől a Blaha Lujza téren, hogy hogyan tud eljutni a Keleti pályaudvarhoz. A rendőrnek fogalma sem volt, hogy hol van a pályaudvar, és azzal sem volt tisztában, hogy ő hol van most.
600-700 ember a Blaha Lujza térről a Népszínház utcán a szocialisták székháza felé halad.
A Blaha Lujza téren szétoszlatott tömeg egy része a Nagykörúton az Oktogon felé indult el. Tudósítónk szerint a Wesselényi utca magasságában már kukákat borogatnak, és barikádot építenek.