Rákay Philip felszólalásával indult a délutáni rendezvény. A Fidesz-tüntetés műsorvezetője idézte a Magyar Nemzet értesülését, amely szerint Gyurcsány Ferenc hamarosan meneszteni fogja Lamperth Mónikát. „De ha neki mennie kell, akkor hova kellene Gyurcsányka mennie?” - tette fel a szónoki kérdést. Keller László volt közpénzügyi államtitkár egészen közel haladt el a tér és a Parlament között felhúzott kordonhoz, majd Philip megköszönte, hogy az emberek visszafogottan reagáltak.
"Magyarországnak békére van szüksége, és egy új kezdetre" - mondta Gyurcsány Ferenc beszéde végén.
Az egyik gazda családjában történt haláleset miatt lefújták a Győr-Moson-Sopron megyei Kópházánál tervezett demonstrációt, a másik helyszínre, Vámosszabadiba 35-40 járműből álló konvoj vonult Győrből. Fenyőházi Tibor, a Magosz megyei elnöke az MTI-nek elmondta: a megyei gazdaszövetkezet egyik meghatározó tagját érte a családi tragédia, a személye iránti részvét kifejezéseként fújták le a tüntetést Kópházánál. (MTI)
"A gyilkos ösztön a legerősebb" Orbán Viktorban, írja rendkívül éles szavakkal fogalmazó cikkében a belga Le Soir című lap budapesti tudósítója. A tudósító szerint Orbán a tavaszi választások után súlytalanná vált, a balatonőszödi beszéd nyilvánosságra hozása után viszont "úgy pattant talpra, mint egy vadállat a ketrecéből, belevetve magát az arénába, a szerencsétlen szavak által csapdába csalt ellenfelének gyors kivégzését képzelve".
A lap szerint Orbán "nem balek", tudja, hogy neki is fájdalmas gazdasági reformokat kéne bevezetnie hatalomra kerülése esetén. A lap szerint most "gyújtó hatású prédikációval" igyekszik majd megbuktatni legfőbb politikai ellenfelét, de maga is tudja, "ezúttal hosszú és mozgalmas politikai karrierjének utolsó kockadobását játssza". (MTI)
Az Index helyszíni képviselőszámlálása szerint az 190 tagú szocialista frakció 185 tagja van jelen a pénteki eseményen. Hiányzik többek között a hamarosan montreali nagykövetté avanzsáló ex-igazságügy-miniszter, Vastagh Pál. Nem szavazott Hunvald György, VII. kerületi polgármester, és a napirendnél nem volt ott Perjési Klára, gyulai képviselő sem. (A kezdőszavazásból még Toller László és Szili Katalin voksa hiányzik.) Az SZDSZ teljes létszámban, 20 fővel jelent meg a szavazási napon.
"Legyen vége már, legyen béke már" - kezdte beszédét a költővel Lendvai Ildikó, az MSZP frakcióvezetője. Attól tart, hogy hazánk a fejlődés országa helyett a félelem országa lesz. Lendvai szerint a bárányok egyedül nem szavazhatják meg, hogy a farkasok mostantól legyenek vegetáriánusok.
Lendvai szerint vannak olyanok, akik erőszakos összetűzéseket vizionálnak, akik szerint nem véletlenül vannak vidéken is útlezárások, hogy a rendőrségnek meg kelljen osztania erőit. Lendvai szerint vannak, aki úgy látják, a választók megfélemlítése a cél. A Fidesz "öt pecig tartó miniszterelnök-jelöltjét" idézte, aki szerint Gyurcsány menjen, de nehogy elvigye magával a csomagját is. Máshol arról olvasott, hogy lenne Orbán-csomag is.
Lendvai a békét félti, és attól tart, hogy Orbán kivitte magát az utcára, és saját magát se tudja visszahozni. A magyar gazdaságra és a nemzeti vagyon kockáztatására is felhívta Lendvai a figyelmet. Minden utcai zavargás csökkenti a forint, a nyugdíj és a fizetések értékét. Kellett volna egy olyan számláló is, amelyik azt mutatja, az "ostoba ultimátum" miatt mennyi befektetéstől esünk el. A veszteség összege könnyen nagyobb lehet, mint a Gyurcsány-csomag okozta teher.
Lendvai Ildikó szerint jó lenne, ha végre szakmai kérdésekről vitázhatnának. (Hosszan sorol ilyeneket, pl. a nyíregyházi polgármesternő arról panaszkodott, hogy a törvény miatt az egyik lakótelepen nem nyithat második patikát.) Lendvai a képviselőket esküjükre emlékeztette: mondjanak igent az alkotmányos demokráciára, amire felesküdtek.
Lendvai Ildikó megköszönte a baloldali szavazóknak, hogy nagy számban szavaztak az önkormányzati választáson az MSZP-re. És megköszönte nekik, hogy nem ők vannak a téren. Nekik tartoznak felelősségel azzal, hogy Gyurcsány Ferencre szavaznak. És az emberi bizalomra is szavaznak, nem szeretetről, a bizalomról.
A Fidesz frakcióvezetője nem megy fel arra a pulpitusra, ahonnan Gyurcsány és Lendvai is beszélt. A saját helyéről reagál a kormányfő szavaira.
Hatvan perc telt eddig el a vitából, és ennek a jelentős része az ellenzéki pártok, és Orbán Viktor szidalmazásával és gyalázásával telt Navracsics Tibor Fidesz-frakcióvezető szerint. "De ez nem meglepő, ha nincs teljesítmény, marad a retorika" - mondta.
Gyurcsány Ferenc szeretne kitörni a hazugságspirálból, ezt segíteni szeretnék. "A kommunista kutyából nem lesz demokratikus szalonna" - emlékeztetett Tamás Gáspár Miklós szavaira Navracsics Tibor. Két perc után megvolt az első Fidesz-taps, erősebb a korábbi MSZP-seknél.
"Továbbra is azt mondjuk, optimális esetben adó- és járulékcsökkentés kellene" - mondja Navracsics. Kifejti, hogy a reformalap egy olyan alap lenne, amely a reformokhoz szükséges költségeket tartalmazná, hogy ne tűnjön el abban a nagy kalapban az, amit beszednek az emberektől, de nem tudni, hová tűnik.
Navracsics szerint azt mondták, hogy több pénz kell az egészségügynek, és nem reform, nem szabadna onnan forrásokat elvonni. Szerintük a tüntetések is ezt jelzik. A kormány szerinte az elvonásokkal elveszi a 13. havi nyugdíjat, éves szinten 50-60 ezer forintot. "De ha már elvesznek pénzt, követhető legyen annak az útja, ezt szolgálná a reformalap" - mondta.
"Ma reggel Kuncze Gábor azt mondta, a polgári demokrácia arról szól, hogy a választópolgárok négyévente elmennek szavazni, ezért kell megfontolni, kire szavazunk" - idézte Navracsics az SZDSZ frakcióvezetőjét. A Fidesz szerint nem erről szól a demokrácia. De ha igen, akkor jól meg kell azt is gondolni, hogy a választópolgárok számára minden információ rendelkezésre állt-e ahhoz, hogy jó döntést hozzanak. Navracsics szerint nem, és ez a kormány felelőssége.
"Az APEH-nál volt egy adatmásolási botrány. A PSZÁF vezetőjét úgy mozdították el, hogy ehhez törvényt módosítottak. A KSH elküldött vezetőinek a munkaügyi bíróság igazat adott, az Eurostat szerint a KSH adatszolgáltatása bizonytalan. A pénzügyminiszter nem engedte nyilvánosságra hozni az idei első negyedéves adatokat" - sorolja a független intézmények elleni támadásokat Navracsics Tibor.
A pápalátogatás utáni kínos incidenst, a Bush itteni látogatása utáni incidenst, a Merkelnél tett látogatás utáni incidenst és a Junckerrel a konvergenciaprogramról folytatott tárgyalásainak kommentálását említi Navracsics. Mint mondja, Gyurcsány "nagyvonalúan bánik a tényekkel".
"A szavazók tőlünk tudhatták az igazat, de ez menti önöket" - mondja Navracsics. A frakcióvezető szerint a kormány saját, baloldali szavazóit vágta át a hazugságokkal.
Navracsics Tibor szerint Gyurcsány Ferenc nem akarta elmondani az igazságot, de az kicsusszant májusban. És miután szeptember 17-én ez kikerült, akkor sem nézett szembe senkivel, önmagával sem. Gyurcsány menekülése közben mindenkit próbált besározni, mondta a Fidesz frakcióvezetője.
Az őszödi hangfelvétel a miniszterelnök akarata ellenére került ki, vagyis Gyurcsány Ferenc nem önmagától akart kitörni a hazugságspirálból, mondta Navracsics Tibor. "A miniszterelnök magyarázkodásai nem jöttek be, a politikai felelősség a kormány számára egzotikus kategória, mondja a frakcióvezető, aki szerint Gyurcsánynak be kell látnia: hazudott, hazugsággal tartotta meg a hatalmát" - mondta. - "Le lehetne vonni a politikai felelősséget, és az nem jogi felelősség. A politikai felelősség a lelkiismeret kérdése." Taps.
"Én már akkor sejtettem, hogy baj van, amikor az augusztus 20-i ünnepségen meghalt öt ember, és kértük, a vizsgálatot ne az folytassa le, aki felelős lehet" - mondja Navracsics. Már ekkor tudta, baj lehet a politikai felelősség fogalmának értelmezésével, mert nem neveztek ki független szakértőt. Petrétei miniszternek viszont volt bátorsága felajánlani a lemondását, Gyurcsánynak ez meg sem fordult a fejében a fideszes frakcióvezető szerint.
"Gyalázhatja Orbán Viktort, de ön hazudott, önök alapozták a kampányukat hazugságra, önök nem csináltak semmit négy évig, önök hazudtak másfél-két évig" - ismétli meg korábbi szavait Navracsics Tibor.
Navracsics egy 2004-es Gyurcsány-beszédre hivatkozva azt kéri, a miniszterelnök gyakoroljon emberi erényt, és mondjon le. A Fidesz vastapsa zárta a beszédet.
"Nyolcvan perce folyik a vita és még mindig nem tudom, miért kéne megfogadni a Fidesz tanácsát, ezért igennel fogok szavazni" - mondta Kuncze Gábor. Az SZDSZ frakcióvezetője szerint nem vagy nem csak Gyurcsány Ferencről szól. Kuncze szerint az államfő téved, a bizalmi szavazás a jövőről, nem pedig a múltról szól. Az SZDSZ sem elítélni, sem felmenteni nem akarja Gyurcsányt az őszödi beszéd miatt. Most két kérdés van: parlamneti demokráciát vagy utcai zavargásokat, reformokat vagy utcai zavargásokat akarnak?
Az SZDSZ a parlamenti demokrácia mellett teszi le a voksát az igen-szavazattal, mondta Kuncze Gábor. Egy kormánynak nem az a feladata, hogy egy négy éves ciklus minden pillanatában népszerűbb legyen az ellenzékénél, folytatta. A parlamentáris demokráciában nem lehet ultimátumot adni a kormánynak, aki ezt teszi, az kilép az európai értékrendből. Az önkormányzati választást nem lehet összekeverni a parlamenti választással.
Aki képviselőként a parlament ellen támad, az kiiratkozik onnan, mondta Kuncze. Ezért tanácsolja Orbán Viktornak, hogy mondjon le parlmaneti mandátumáról. Kuncze szerint a Fidesz elnöke azért nem szólal fel a parlamentben, mert ott vitatkoznak vele, az utcán viszont ünneplik.
Hogy a kutyából mi nem lesz, annak már komoly folklórja van. A fórumokon politizáló júzerek ráadásul több változatban emlékeznek már a veretes mondásra. TGM-nek tulajdonítják a "kommunista kutyából nem lesz demokratikus szalonna" és ennek három betűvel rövidebb változatát a "kommunista kutyából nem lesz demokrata szalonna" megfogalmazást. Kövér László szerzőségét pedig a "kommunista kutyából nem lesz nemzeti szalonna" változattal kapcsolatban említik a legtöbben az internetes legandáriumban. Időközben létrejött viszont egy EU-s mutáció is, ez így hangzik: “kommunista kutyából nem lesz európai szalonna”.
Az SZDSZ szerint Gyurcsány elkötelezett a reformok mellett, ezért szvaznak bizalmat a miniszterelnöknek, mondta Kuncze. Az SZDSZ elnöke Orbán szemére veti többek között a Kaya Ibrahim-ügyet, a "rosszabbul élünk, mint négy éve"-kampányt, a kőbányákat. "És nem megyek a hazugsághegy csúcsára, mert ott olyan ritka a levcegő, hogy meg kellene szakítani a beszédemet" - mondta az SZDSZ elnöke.
Kuncze szerint Gyurcsány az igazság egyik szeletét mondta el: nagy fejlesztések lesznek. A másik szeletéről viszont nem beszélt, arról, hogy ez mennyibe fog kerülni. "Ha ez hazugság, akkor Orbán ennek a négyszereséről beszélt" - mondta az SZDSZ elöke. Kuncze szerint Orbán tudta, hogy milyen helyzetben van a költségvetés: "Olvasom, hogy a Fidesz hozzálátott a programja megírásához. Ez jó, de akkor minden, ami eddig volt, szemenszedett hazugság."
"Fiam a baanyaat eladtam stop ooragyaarat vettem stop keerlek segiits stop gyoezoe"