Kovács Zoltán főszerkesztő az Élet és Irodalom pénteki számában a világos és higgadt beszédet kéri számon Sólyom Lászlón, akinek legutóbbi iránymutatós beszédét szerinte jórészt afeletti sértettsége ihlette, hogy Gyurcsány két hét alatt sem reagált korábbi megnyilatkozására. Kovács főszerkesztő szerint semmilyen sértettség nem indokolja, hogy az államfő könyékig tűrje ingét, mielőtt a helyzetet értékelni kezdi. „Pillanatnyilag van egy hatalommániás eszelős ellenzéki vezérünk, egy politikailag szingli kormányfőnk és egy vérig sértett köztársasági elnökünk. Van min felülemelkedni” – összegzi a helyzetet Kovács Zoltán.
Az Európai Néppárt elnökének beszéde közben valaki bekiáltotta: "Menjenek a Kossuth térre!"
Kisebb pánik tört ki a Bajcsy-Zsilinszky úton a bazilikánál, a tömeg hirtelen futni kezdett a Deák tér felé. A bazilikától kitörtek a pajzsos rohamrendőrök.
Futballhuligánoknak kinéző árpádsávos-kapucnis, bakancsos társaság hergeli a rendőröket a Bazilikánál. Utcaköveket dobálnak rendőrök felé, akik most kiszorították az embereket az Andrássy út felé. A tüntetők több ezren lehetnek.
Szemetes edényekből, vastáblákból és kordonokból emelnek barikádokat a tüntetők Budapesten, az Arany János utcánál. A rendőrök könnygázzal lövik őket. Állítólag gyerekek is vannak a tömegben. (MTI)
"Mi lehet 56 üzenete? Lehetőség és szükség is van a változásra" - mondja Martens, az Európai Néppárt elnöke, aki szerint nem lehet erőszakos eszközöket alkalmazni. Nagy fütty fogadta a politikus szavait, amikor azt mondta, hogy "a mostani zűrzavar is egy ember miatt van". Szerinte Gyurcsány az országot politikai és erkölcsi válságba sodorta azáltal, hogy félrevezette az embereket.
A rendőröket hátulról hangosbemondón instruálják. A rendőrök teljes szélességében elfoglalták a Bajcsy-Zsilinszky utat. A Bazilikánál egy ember arra figyelmeztette a rendőröket, hogy ott egyházi terület van, ne menjenek oda. A rendőrök keresetlen szavakkal reagáltak.
A rendőrök a Nyugatinál utolsó figyelmeztetést adtak ki, mindenkit felszólítottak arra, hogy hagyja el a helyszínt, mert oszlatni fognak. Van a környéken körülbelül 100-200 tüntető, és rengeteg járókelő.
Martens arról beszél az Astoriánál, hogy nem a reformkommunisták érdeme a rendszerváltás, hanem a bátor ellenzéké, köztük Antall Józsefé és Orbán Viktoré. A tömeg erre hosszan skandálja: "Viktor, Viktor". Martens folytatja Orbán méltatását, megemlékezik Nagy Imre 1989-es újratemetésén elhangzott beszédéről, amikor a szovjet csapatok távozását követelte.
Három vízágyúval megtámogatott rendőri osztagok sorakoztak fel a Bajcsy-Zsilinszky és az Andrássy út kereszteződésében, a tömeg a 47-es villamos végállomása felé húzodik vissza, még mindig puffognak a könnygázgránátok. Egy kétszáz fős rohamosztag közben a Paulay Ede utcába nyomult be, talán azért, hogy megosszák a demonstráló csoportot. "Vigyázzatok, bekerítenek titeket!" - kiáltotta az utcából ki a Deák térre egy idős néni.
A Bazilika előtt elkaptak egy embert, lefektették a földre, megbilincselték. Az eseményt Balogh László, volt fideszes képviselő is megörökítette fényképezőgépével.
A Petőfi Sándornak öltözött Philip a határon túli magyarokat üdvözli az Astoriánál.
Az 1956 után 15 évesen, szovjetellenes tevékenység vádjával négy év szabadságvesztésre ítélt Milován Sándor a határon túli magyarok képviseletében szólal fel. "A KGB-tisztek a titkot akarták, hogyan ment át az információ az elkobzott rádiók ellenére Kárpátaljára" - mondta.
30- 40 rendőr áll minden metrókijárónál, megállóban, sarkon. A tüntetőket már nem igazán lehet elkülöníteni a járókelőktől. Sokan nem fértek fel a villamosokra, a megállóban állnak, és nem értik, mi van.
Patthelyzet alakult ki a Deák téren, ahol az Andrássy út felől 500 rendőr sorakozott fel, hogy feloszlassa a körülbelül kétezer fős tömeget, amely már összeért az Astorián tartózkodó, a Fidesz-gyűlésre érkezett tömeggel. Egyelőre szünetelnek a könnygázgránátok, a levegőben rendőrségi helikopter köröz.
Sem a Deák térre szorult tüntetők, sem a rendőrök nem mozdulnak, sokan már letelepedtek az aszfaltra, és üldögélve szívják be az időnként kilőtt könnygázt, jelentette helyszíni tudósítónk.
Tudósítóink rendőrök sorfala között sétáltak a teljesen üres Bajzsy-Zsilinszky úton. A Báthory utcánál, a tömegoszlatás helyszínén tíz méteren belül tíz könnygázpatront számoltak össze. A Bajcsy összes mellékutcája le van zárva, a rendőrök tudósítóinkat is elzavarták a Hajós utca felé.
Figyelmeztető lövéseket adtak le a rendőrök hétfőn Budapesten, az Andrássy út és a Bajzsy-Zsilinszky út sarkán összegyűlt tüntetők felé, jelentette az MTI tudósítója a helyszínről. Az MTI munkatársa kétféle hüvelyt talált, az egyik géppisztolyból származó vaktöltényé, a másik sörétes puskába való 12-es riasztólövedéké.
Az Astoriánál Kárpáti György beszél a Fidesz nagygyűlésén. Az egykori vízipólós az 1956-ban olimpiai bajnokságot nyert válogatott tagja volt. "Külön öröm volt, hogy az esetleges győzelemmel vigaszt nyújthatunk az otthon harcoló forradalmároknak - mondta. - Elhittük, hogyha győzni tudunk, akkor nincs minden veszve, akkor egyszer még otthon is visszanyerheti a magyar nép a szabadságát." A 4-0-ás magyar győzelem kiemelkedik a többi közül, mert egy kis ország csapata győzte le a nagy szovjet birodalom csapatát.
"Börtönbe, börtönbe" - skandálja a Fidesz nagygyűlésének hallgatósága az igazságról beszélő Kárpáti György beszédét megszakítva.
"A győzelemhez hit és önbizalom kell" - zárta beszédét az olimpiai bajnok.
Az író a Wall Street Journal véleményoldalán megjelent cikkében halottnak nyilvánítja a magyar forradalmat, minden európai forradalommal együtt. Nádas szerint "egy korszak véget ért, ezért halott a magyar forradalom, függetlenül attól, mennyi emlékművet emelnek a magyarok 56 emlékének ápolására".
Nádas Péter szerint 56 után a nagyhatalmak elfogadták a békés egymás mellett élés minimumát, ezt azonban nem a demokrácia győzelme, hanem veresége okozta, ami máig negatív emlékként hat Európa tudatalattijában. Keserűen jegyzi meg, hogy a forradalmak korának lezárulása jelentékeny vesztesége az európai politikai gondolkodásnak.
A Deák térnél felállított három vízágyúból kettő kék és zöld színű festékkel kezdte el spriccelni a demonstrálókat, de a festék nem jutott el odáig, csak az aszfaltot és a sajtó munkatársait színezte be. A rendőrség felszólította a tömeget a távozásra, de a tüntetők nem mozdulnak. A Városháza téren álló BUDAPEST A SZABADSÁG FŐVÁROSA feliratot a demonstrálók szétszedték, és az útra cipelték. Egy véres fejű tüntetőt a saját lábán segítették a mentőhöz.
Állítólag gumilövedékkel is lőtték a demonstrálókat a Bajzsy-Zsilinszky úton, egy tüntetőnek a kabátját szakította át a lövedék. Tudósítónk töltényhüvelyeket is talált a földön.
Egy régi UAZ-ról lőnek könnygázt a tüntetőkre a rendőrök. A katonai terepjárót egy tucat, gránátvetővel ellátott rendőr állja körül, ők is tüzelnek. A szembeszél miatt azonban a könnygáz egy része visszaszáll a rendőrökre. A tüntetők közben a Bajzsy-Zsilinszky úton keresztbe kirakták a SZABADSÁG szót.
Az Astoriánál nagy a tömeg, a kiskörútön a régi Filmmúzeumtól az ELTE-ig állnak az emberek. A Deák felől az Astoria irányába terelt tömeg lassan összeér a Fidesz-nagygyűlés résztvevőivel.
Egy 40-50 fős csoportot a Paulay Ede utcába (a Deák térnél) szorítottak a rendőrök, akik az Asbóth utca felé is vonulnak.
A rendőrök arcát, bár nem a terrorelhárítástól vannak, sötét maszk teszi felismerhetetlenné, akárcsak a szeptember 19-20-ai zavargások idején.
A Nyugatinál maradt rendőrök hirtelen rohamléptekben elindultak a Bajcsy-Zsilinszky út irányába.
A BBC európai hírei közt vezető anyagban foglalkoznak a budapesti zavargásokkal.
A Deák téren éppen nyugalom van, a tüntetők kiabálnak, a rendőrök erőt gyűjtenek, újabb százfős osztag csatlakozott a nagyjából ötszáz fős sorfalhoz. A demonstrálók egész stabil barikádot emeltek a Bajcsy-Zsilinszky úton a Paulay Ede utca és az Anker köz között.
"Ötven év mérföldkő és magaslat" - kezdte beszédét Orbán Viktor az Astoriánál. Szerinte minden október 23-án egy felejthetetlen pillanatot akarunk megragadni.
A pártelnök 56-ot csodának nevezte, "ott és akkor jött a világra, amikor senki sem számított rá". A szocializmus bőséget, új, hibátlan emberfajtát ígért, de csak mérhetetlen szenvedést zúdított a magyarokra. A "nemzeti szocializmus" után beköszöntött a "nemzetközi szocializmus", a kettő között Orbán szerint csak annyi a különbség, mint az északi és a déli sark között.