Az Európa Tanács foglalkozik a Tilos Rádió ügyével
További Belföld cikkek
- Magyar Péter miatt zárhatták le a Vas vármegyei gyermekotthonokat is
- Hadházy Ákos támogatná Magyar Pétert, hogy miniszterelnök legyen
- A MÁV hibájából maradt el egy színházi előadás Győrben
- Székely János püspök: Az ünnep az egy kincs, és ezt mindenki érzi
- A Madách Imre Gimnázium leváltott igazgatója szerint az iskolai mobiltörvény abszolút hungarikum
Nyomás alatt a szerkesztőségek
Az Európa Tanácsig viszi a Tilos rádió ügyét Eörsi Mátyás szabad demokrata képviselő, az Európa Parlamentbe delegált megfigyelő - értesült az Index. A politikus az ORTT Tilos Rádiót elmarasztaló döntése nyomán azt kezdeményezi, hogy a strassbourgi testület készítsen jelentést a magyarországi sajtóviszonyokról és a véleményszabadságról. Eörsi hétfőn terjeszti a testület elé a kérést.
Véleménye szerint az ORTT, amely Tilos rádió sugárzását harminc napra felfüggesztette, valamint az adót "utolsó figyelmeztetésben" részesítette, múlt héten hozott határozata "nyomás alá helyezi" a magyarországi szerkesztőségeket. Ráadásul egy mondat miatt, amiért már "mindenki elnézést kért". A rádió múlt pénteken bírósághoz fordult, de önként beszüntette adását.
|
Betiltanák a rádiót
A Tilos rádió karácsony esti műsorában az egyik műsorvezető azt mondta, hogy "kiírtaná az összes keresztényt", majd rögtön eztuán maga is korrigálta kijelentését, és a két másik műsorvezető is elhatárolódott az elhangzottaktól. A rádió már másnap kizárta munkatársai közül a férfit. Ezzel párhuzamosan az összes parlamenti párt is elhatárolódott a kijelentéstől. Nem sokkal ezután különféle jobboldali szervezetek tüntetést szerveztek a rádió betiltását követelve.
Ismét hazaáruló
Eörsi Mátyás most azt akarja, hogy az ET mondjon véleményt az ORTT döntéséről. A jelentést Eörsi ugyanakkor nem csupán a testületnek, hanem a Magyar Köztársaságnak is címezi. Megítélése szerint kezdeményezése itthon nem arat majd osztatlan sikert, néhányan biztosan "lehazaárulózzák", vélekedik a politikus, csakúgy mint annak idején a státustörvény kapcsán. Eörsi akkor is az ET-től várt állásfoglalást.
Az Európa Tanács pénteken veheti legközelebb napirendre a témát. A politikus az Indexnek azt mondta, hogy nincs kétsége afelől, összejön a szükséges mennyiségű támogató aláírás ahhoz, hogy az ET foglalkozzon a témával.
A testület nem tévedhetetlen
Hajdu István, az ORTT elnöke az Indexnek úgy nyilatkozott Eörsi kezdeményezéséről , hogy testületük nem tévedhetetlen. Az elmúlt évek bírósági gyakorlata szerint döntéseiket zömében ugyan helybenhagyták, ám néhány esetben az ORTT rosszul ítélte meg a helyzetet. A Tilos ügyében a testület öt döntéshozójának olyan távol állt egymástól az álláspontja, hogy "fennáll a tévedés lehetősége", mondta.
Hajdú személy szerint enyhébb szankciót hozott volna, ám hangsúlyozni kívánták, magyarázta, hogy "a rádióban elhangzottak még belül ugyan, de olyan határhoz voltak közel, ami után egy médiumnak már nincs létjogosultsága." Továbbá az is közrejátszott döntésükben, hogy az elmúlt évben a Tilost akárhányszor monitoringozták, mindannyiszor szankcionálniuk kellett, tette hozzá az ORTT elnöke.