Csak a bolgárok elégedetlenebbek nálunk
A magyarok mindössze 46 százaléka elégedett az életével, amellyel, hasonlóan a fél évvel korábbi helyzethez, ismét csak Bulgáriát előzzük meg az Európai Unió tagállamai közül, derült ki az Eurobarometer legfrissebb felméréséből.
Az uniós közvélemény-kutatás megállapította, hogy az élettel való elégedettség átlaga a 27 EU-tagállamban 76 százalék, a legnagyobb elégedettséget Hollandiában és a skandináv államokban mérték.
Az EU-tagságról alkotott vélemény értékelését illetően a felmérésből az olvasható ki, hogy Magyarország - például az Egyesült Királysággal karöltve - az EU egyik legszkeptikusabb tagállama, a közösségi tagság, mint "jó dolog" megítélése ugyanis folyamatosan csökken.
A nemzeti jelentés szerint míg a 2004-es csatlakozás előtt 50 százaléknál is több magyar gondolta jó dolognak a tagságot, addig 2008 őszén ez a szám már csak 31 százalék. A megkérdezettek többsége "se nem jó, se nem rossz" dolognak véli, hogy a közösség tagja vagyunk.
Politikai hovatartozás szerint a magukat baloldaliaknak vallók jóval nagyobb arányban látják úgy, hogy jó dolog az EU tagjának lenni, mint a magukat jobboldalinak vallók. Az évek során duplájára nőtt azok aránya, akik szerint kimondottan rossz dolog a tagság.
A magyarok többsége szerint a mai gyermekeknek még nehezebb életük lesz, mint a jelenlegi felnőtt generációnak. A következő egy évvel kapcsolatban sem mondhatók optimistáknak a magyarok, ugyanis csupán tizedük vár javulást az életében vagy háztartásának anyagi helyzetében.
Még ennél is kevesebben vannak azok, akik Magyarország gazdasági helyzetében pozitív fordulatra számítanak, azonban leginkább a foglalkoztatási helyzet alakulásával, a munkanélküliséggel kapcsolatban borúlátóak a magyarok.
Az Eurobarometer megállapította azt is, hogy az EU még mindig igen előkelő helyet foglal el azon a listán, amelyen a magyarok intézményeket, szervezetek rangsoroltak megbízhatóságuk szerint; csak az ENSZ tudta megelőzni. E lista végére a politikai pártok kerültek: bennük a megkérdezetteknek kevesebb mint tizede bízik meg.
A közvélemény-kutatók rákérdeztek arra is, hogy az unió államai hogyan vélekednek a közösség bővítéséről. Eszerint a legpozitívabban azon országok nyilatkoztak a bővítésről, amelyek 2004-ben váltak az Európai Unió tagjává.
A 70. Eurobarométer felmérés adatait az EU tagállamaiban 2008. október 6. és november 6. között vették fel, és a 15 éven felüli EU-lakosságot reprezentálja.