Gyurcsány Ferenc az EU terhére volt nagyvonalú

2007.02.14. 00:02
Gyurcsány Ferenc a II. Nemzeti Fejlesztési Terv keretében 2007 és 2013 között pályázható pénzeket osztogatta évértékelő beszédében, miközben egy szóval sem utalt rá. Az évértékelő beszédében elhangzott bejelentések között - az elmúlt évektől eltérően - szinte semmi új nem volt.

KONKRÉT ÍGÉRETEK

A gyógyításban segédkező szülő napidíjának eltörlése
Gyurcsány Ferenc: "Hogy egy-két példát mondjak: ilyenfajta túlbuzgóságnak gondolom, amikor azt kérik az édesanyáktól és édesapáktól, akik bemennek a kórházba beteg gyermekük mellé - akinek a mentesség okán nem kell kórházi napidíjat fizetni -, hogy az ott éjszakázó, a gyermekének gyógyításában segédkező édesanya vagy édesapa fizessen kórházi napidíjat. Én ezt érzéketlenségnek gondolom. Ezért aztán - egyetértésben a miniszter úrral - azt gondolom, hogy az ilyenfajta szabályokat meg kell változtatni."

Az utóbbi hetekben nagy felháborodást keltett, hogy a gyermekükkel éjszakára kórházban maradó szülőknek ezentúl fizetnie kell az ágyért és ellátásért (az összeget a kórházak határozhatnák meg, ez általában 1500-6000 forintot jelenthet). Az egészségügyi tárca azzal érvelt, hogy egységesíteni akarta a gyakorlatot, eddig is voltak ugyanis kórházak, amelyek fizettettek ezért, a szülő azonban nem mindig kapott megfelelő ellátást, gyakran gyermekével egy ágyon kellett aludnia. Gyurcsány bejelentésére azonban a minisztérium most átdolgozza a javaslatot, hogy a szülőknek ne kelljen fizetniük a gyermekükkel kórházban töltött éjszakáért. Molnár Lajos újabb presztízsveszteséget kénytelen elkönyvelni; az egészségügyi reform miatt nagy terheket vállaló Molnár Lajos decemberben nem kapott annyi jutalmat, mint más minisztertársai, most meg nyilvánosan túlbuzgónak és érzéketlennek nevezte tárcáját a miniszterelnök.

A kaposvári kórház átalakítása
Gyurcsány Ferenc: "Kaposváron egy ma is elismert kórház működik. 44 pavilonban, széttagoltan folyik a gyógyítás, 20-30 betegre jut egy fürdőszoba. A betegeket az egyik épületből a másikba viszik. El lehet képzelni, hogy milyenek a körülmények - nyilván rosszak, sok a kényelmetlenség. Az meg bennünket kell, hogy izgasson, hogy ez elképesztően sokba kerül így. A következő három-négy évben egy teljesen új kórházépületet építünk, a 44 helyről egy helyre kerül a gyógyítás. A szobák többsége egy- vagy kétágyas lesz, mindegyikhez lesz fürdőszoba, televízió és internet - itt teszem hozzá, csak egyre nagyobb számban legyenek olyan magyarok, akik tudják is az internetet használni! A betegek menüből választhatnak, eldönthetik majd - nyilván bizonyos feltételekkel -, hogy mit kívánnak ebédre, vagy vacsorára. Ugye, ez ma alig elképzelhető világ? Pedig itt van, kézzelfogható közelségben."

A hír igaz, a megyei Kaposi Mór Oktató Kórházról van szó, és a tervek szerint tényleg lesz tévé és internet a zömmel egy- és kétágyas szobákban. Régen a fertőzések megállítására, az egyes osztályokat külön épületben helyezték el, így Kaposváron ma 44 helyen vannak szétszórva az osztályok. Ha minden jól megy, idén megkezdődhet a beruházás, mondta az Indexnek Osztrovszki Géza gazdasági igazgató. Egy uniós pályázattal 18 milliárd forintért új, egységes tömböt építenek, amely várhatóan 2009-re készül el.

Tizenöt korszerű kistérségi járóbeteg-ellátási központ
Gyurcsány Ferenc: "Meg arról is, hogy számtalan kistérségben, ahol ma nincs modern járóbeteg-ellátás és -központ, új járóbeteg-ellátó központokat építünk. Ma a mi kollégáink tizenöt ilyen korszerű kistérségi járóbeteg-ellátási központot terveznek fölépíteni. Nem szeretném kihagyni egyiket sem, fájna a szívem, ha ki kellene emelni kettőt, ezért hadd soroljam fel a tervben szereplő tizenötöt: Bácsban a kiskunmajsai, Baranyában a szentlőrinci és a sásdi, Borsodban az abaúj-hegyközi és a bodrogközi, Győr-Moson-Sopronban a pannonhalmi, Veszprémben a péti, Hajdú-Bihar megyében a derecske-létavértesi és a hajdúhadházi, sőt a polgári, Szabolcsban a baktalórántházi és az ibrány-nagykalászi, Nógrádban a rétsági és a szécsényi, Tolnában pedig a tamási kistérségben kívánnak felépíteni az én kollégáim új, modern járóbeteg központot."

A tizenöt új rendelőintézet csak enyhít a hiányon, de nem oldja meg azt. Ma ugyanis az ország 168 kistérsége közül 29-ben nincs ilyen intézet, további 18-ban pedig nem megfelelő a járóbeteg ellátás. Ezekre azért van szükség, mert a jövőben csak az igazán indokolt esetben fektetnék a beteget kórházba, amit lehet, igyekeznek megoldani járóbeteg ellátásban.