Az OTP gépén utazik Gyurcsány
További Belföld cikkek
- Már több mint kilencszázezren küldték vissza a nemzeti konzultációs kérdőívet
- Újszülött kislányt hagytak a kecskeméti vármegyei kórház inkubátorában
- Baleset történt Debrecenben, elgázolt a vonat egy kerékpárost
- Megszólalt Till Tamás gyilkosa: A magánéletemet sem tartják tiszteletben
- Corvinus-per: a tanúk szerint a kirúgott tanár stílusa vezetett a döntésükhöz
A Falcon 900 EX típusú jet utastere 10 méter hosszú és 2 méter széles, hatótávolsága 8300 kilométer, sebessége meghaladhatja a 930 kilométert óránként.
A Falcon 900 EX típusú gépek maximum 14 főt képesek szállítani a két pilótán és a légiutaskísérőn kívül, de hosszú távú utakra csak nyolc személy számára kényelmes. A Falcon 900 EX ülései ággyá is alakíthatók, ekkor öt ember alhat kényelmesen a felhők felett.
A Falcon 900 EX neve a belpolitikai hírekből is ismerős lehet, 2002-ben ilyen típusú gépen utazott Orbán Viktor Bostonba, hogy díszdoktorrá avathassák. A repülőút később belpolitikai botránnyá dagadt, mivel az akkori ellenzék nehezményezte, hogy repülőt egy svájci charter-bróker cégtől 32 millió forintért bérelték a hivatalos látogatás egy napjára.
Gyurcsány Ferenc 17-szer, összesen 117 millió forint értékben utazott hivatalos útjain bérelt különgéppek, adtunk hírt róla pár napja. A miniszterelnök idei megválasztása óta négyszer vett igénybe bérelt repülőt, egyszer Brüsszelbe a Malévtól, háromszor - Luxemburgba, Bulgáriába és hétfőn Szocsiba - pedig az Air-Invest Kft.től. A három út összesen 16 millió forintba került.
Nincs vetélytárs
Danks Emese kormányszóvivő az Indexnek azt mondta, ha egy adott út szervezésekor az derül ki, hogy a bérlés a gazdaságosabb megoldás, akkor a kormányzat két lehetőség közül választhat: a Malévtől, vagy az Air-Invest Kft.-től bérel egy gépet. Ez sem jelent azonban igazi alternatívát, mivel a Malévnak csak nagyobb gépei vannak, így ha a delegáció kicsi, egyedül az Air-Invest áll rendelkezésre, mivel Magyarországon nincs versenytársa, amelyik korszerű (biztonságos) gépekkel rendelkezne.
Az Air-Invest Kft. a Csányi Sándor vezette OTP Bank százszázalékos tulajdonában van. A cég tavaly nyáron vásárolt egy Falcon 900-as repülőgépet, amelyet cégeknek - és a jelek szerint - kormányszerveknek is rendszeresen bérbe adnak.
A Miniszterelnöki Hivatal egyik belső kimutatása szerint a 25 EU-tagállam közül 18-ban van kormányzati különgép. Ciprus, Finnország, Magyarország, Ausztria, Észtország, Luxemburg, Litvánia állami vezetői vagy menetrend szerinti járatokkal utaznak vagy magángépet bérelnek.
Danks Emese az Indexnek azt mondta, kormányzati különgép vásárlása nincs napirenden. "A lehetőséget a rendszerváltás óta szinte mindegyik kormányzat vizsgálta, és bár a korábbi számítások alapján gazdaságos lenne ez a megoldás, pénzügyi okok miatt, soha nem valósult meg" - mondta.
|