A tanárokon vitázik a kormány és az MSZP-frakció
További Belföld cikkek
- Szúrós szag miatt kiürítették a budapesti Magyar Színház épületét
- Magyarországra érkezett a szerb elnök
- Magyar Péter nadrágja miatt indult eljárás a Tényekkel szemben
- Pegazus-botrány: az újságírók lehallgatása, Trump és Orbán telefonbeszélgetése – ezeket kérdeztük a Kormányinfón
- Alig lépett színre újra Szájer József, máris piacra dobják a portékáját
Vita alakult ki a kormány és az MSZP-frakció között arról, hogy szerepeljen-e a közoktatási törvény módosításában a pedagógusok számára már 2006 szeptemberétől elrendelhető óraszámemelés - mondta Szabó Zoltán, az Országgyűlés oktatási bizottságának szocialista elnöke.
A javaslat szerint a heti kötelező óraszám ebben a tanévben 20 marad, és a további két óra megtartását térítés nélkül rendelhetné el a munkáltató. A képviselő indoklása szerint alkotmányossági problémákat vet fel, hogy a pedagógusok egy részének 20, más részének 22 lenne ugyanazon bérért a kötelező óraszáma.
Büntetnék a jobb tanárt
"Ez egyfelől szembemegy valamennyi olyan törekvésünkkel, amely a minőséget kívánná elismerni. Értelemszerű, hogy annak a pedagógusnak fognak többletórát elrendelni, aki jobb pedagógus, jobb órákat tart, vagyis így büntetjük azokat, akik jobb pedagógusok" – indokolta felvetésüket Szabó Zoltán.
Mint mondta, az MSZP-frakció szeretné, ha kikerülne az előterjesztésből ez a 2006/2007-es tanévre elrendelhető szabály, de a kormány nem támogatja ezt. (Pokorni Zoltán a héten alkotmányosan aggályosnak nevezte, hogy növelnék a pedagógusok törvényben előírt munkaidejét, de ezért nem járna ellenszolgáltatás).
A szocialista politikus kitért arra, hogy az előterjesztés szerint 2007. szeptember elsejétől nőne a pedagógusok kötelező óraszáma 20-ról 22-re. Az Országgyűlés hétfőn dönt a felsőoktatási és a közoktatási törvények módosításáról.
A hét közepén az oktatási bizottság nem támogatta a szocialisták egyik módosító indítványát a felsőoktatási törvényhez. A Török Zsolt és hat képviselőtársa által benyújtott javaslat szerint a hallgatói érdekképviseletben tisztséget vállaló, kiemelkedő teliesítménvt nvújtó hallgatók húsz százalék kedvezményt kaphattak volna a 2007-től bevezetendő tandíjból.
Kedvezmények
Ez az ellenzék szerint kísérlet volt a tandíj elleni tüntetésre készülő HÖOK vezetők hiteltelenítésére. Török Zsolt MSZP-s képviselő az Indexnek ezzel kapcsolatban azt mondta: a javaslat arra irányult, hogy próbálják ösztönözni a hallgatók közéleti szerepvállalását.
Javaslatuk kedvezményeket adott volna a kiváló sportteljesítményt elérő és a tudományos diákkörökben tevékenykedő hallgatóknak is – tette hozzá.
Bízom választott képviselőink bölcsességében, hogy ezt a javaslatot nem szavazzák meg – mondta az Indexnek Ekler Gergely, a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciájának vezetője.
Információink szerint az oktatási tárca nem utasította el teljesen a javaslatot. A minisztérium álláspontja szerint az ilyen kedvezményeket nem törvényben kell szabályozni, hanem a törvény végrehajtási utasításában kell megadni a lehetőséget az egyetemeknek a tandíjkedvezményre.