Szoros különállással önállósodik a KDNP
További Belföld cikkek
- Kigyulladt a népszerű magyar cukrászda, megkezdték az oltást
- Szentkirályi Alexandra Karácsony Gergelyt tette felelőssé a budapesti droghelyzetért
- Egy egymilliárd forintos kezelés mentheti meg a 9 éves Mirkó életét
- „Szándékos gyilkosság volt” – megszólaltak a Budapesten meghalt amerikai nő szülei
- Hét órát ültek a Wizz Air magyar utasai a gépen, majd még 10 órát váratták őket a repülőtéren
Az április országgyûlési választás után az addig a jobboldali egység feltételen híveként ismert Orbán Viktor saját pártjában is meglepetést okozott, amikor úgy döntött, hogy engedélyezi a kereszténydemokratáknak saját parlamenti frakció alapítását.
Teljes együttmûködés
Az önkormányzati választáson a tavaszi felálláshoz hasonlóan közös jelölteket indító pártszövetség a fõvárosi önkormányzatban az elkülönülés mellett döntött. A 66 tagú testület 30 mandátumát megszerzõ Fidesz-KDNP úgy oszlott ketté, hogy a Tarlós István vezette Fidesz maradjon továbbra is a legnagyobb frakció. Pesti Imre, a Fidesz fõvárosi kampányának szervezõje az Index kérdésre azt mondta, hogy a budapesti közgyûlésben 4 taggal Bagdy Gábor József vezetésével alakult meg a KDNP képviselõcsoportja, de teljes együttmûködés köti majd a 26 fõs Fideszhez a megállapodás szerint.
Nem az ellentétek miatt
Két kerületi önkormányzatban szintén az elkülönülést tartották a jobb megoldásnak. A VII. kerületben a Deutsch-Für Tamás nevével fémjelzett Fidesz és a Fidesz választókerületi elnöke, de KDNP-tag Kecskés Gusztáv alakított ki párhuzamos frakcióstruktúrát. Deutsch-Für szerint a szétválásban semmilyen belsõ ellentét nem játszott szerepet, csupán racionális döntés volt a 10 fõs képviselõi gárda megfelezése. A XI. kerület 37 fõs képviselõtestületében is külön mûködnek majd a pártok. A Kupper András irányítása alatt maradó Fidesz 13, a Mészáros József vezette kereszténydemokraták pedig 3 fõvel számolhatnak.
Több hely több embernek
A két párt képviselõi legtöbbször azt az érvet hozzák fel az elkülönülés mellett, hogy így a közgyûlésekben és bizottságokban kedvezõbb helyzetbe kerülnek. A pártszövetség szûkös keretei között azonban a kettõs hierarchia több vezetõi poszt kiosztását is lehetõvé teszi. Az Index információ szerint az önkormányzati frakciók ügyében nem született párelnöki útmutatás, de Orbán Viktor támogatja a KDNP szervezetének megerõsítését.
Visszakozás Gyõrben
Gyõrben viszont fordult a kocka: Szijjártó Péter tájékoztatása szerint az eredeti tervekkel ellentétben mégiscsak közös keretben dolgoznak majd a pártok. A KDNP két nappal ezeleõtt 4 fõvel megalapított ugyan egy saját képviselõcsoportot, de miután a Fidesz is létrehozta 12 fõs külön frakcióját, a kereszténydemokraták megváltoztatták álláspontjukat, és úgy döntöttek, hogy csatlakoznak. A két külön frakció ezután még a városi közgyûlés alakulóülése elõtt egyesült. A frakcióvezetõi posztot pedig a Fidesz-szóvivõ Szijjártó kapta, helyettese pedig a KDNP-s Sík Sándor lett.